Խաչատուր Աբովյանի անվան հ. 2 դպրոցը 190 տարեկան է. միջոցառմանը ներկա է եղել քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը
14.10.2022
Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան հ. 2 հիմնական դպրոցը նշում է հիմնադրման 190-ամյակը: Դպրոցում կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա էին Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, Երևանի ավագանու անդամ Արման Հարությունյանը, ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը, քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը, դպրոցի բազմաթիվ շրջանավարտներ, հյուրեր:
Մանկավարժական բազմամյա գործունեության և կրթության ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի համար դպրոցի մի շարք ուսուցիչներ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից արժանացել են շնորհակալագրի:
Քաղաքապետի առաջին տեղակալը, հանձնելով պարգևներն ու շնորհավորելով ուսուցչական կազմին, ընդգծել է. «Հարգարժա՛ն ուսուցիչներ, դուք ոչ միայն կրողն եք ուսուցչական առաքելության, այլև հարուստ ժառանգության և հարուստ ավանդույթների փոխանցողը: Շուրջ երկդարյա պատմությամբ այս կրթօջախը, որը հարազատ միջավայր է եղել տարբեր սերունդների համար, այսօր մեզ փոխանցում է տարիների կուտակած ջերմությունը»,-նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Միջոցառման ընթացքում տեսաֆիլմով ներկայացվել է Երևանի առաջին և ամենահին դպրոցի պատմական ուղին: Ավանդույթի համաձայն հոկտեմբերի 15-ին՝ Աբովյանի ծննդյան օրվան ընդառաջ էլ կազմակերպվել է առաջինցիների երդման արարողությունը:

Школа N2 им. Х. Абовяна отмечает 190-летие: на мероприятии присутствовал первый заместитель мэра Левон Оганнисян
14.10.2022
Основная школа N2 им. Хачатура Абовяна в Ереване отмечает 190-летие основания. На мероприятии, организованном в школе по этому поводу, присутствовали первый заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян, член Совета старейшин Арман Арутюнян, депутат НС Акоб Асланян, начальник управления общего образования мэрии Еревана Маргарит Хачатрян, многочисленные выпускники школы и гости.
Ряд учителей школы были награждены благодарственными грамотами мэрии Еревана за многолетнюю педагогическую деятельность и вклад в дело образования.
Грамоты вручал первый заместитель мэра, который в своей речи, в частности, подчеркнул важность миссии учителей не только в деле образования, но и в передаче богатого национального наследия и традиций последующим поколениям.
Во время мероприятия был также показан видеофильм, рассказывающий об истории первой и самой старой школы в Ереване. После просмотра фильма первоклассники торжественно принесли клятву, которую в этой школе традиционно приносят 15 октября, в преддверии дня рождения Хачатура Абовяна.