Կայացել է Երևանի քաղաքապետին կից քաղաքային համայնքի զարգացման հնգամյա ծրագրի և տարեկան բյուջեի կառավարման խորհրդի նիստը
Երևանի քաղաքապետարանը հրավիրում է բոլոր շահագրգիռ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց մասնակցելու Երևան քաղաքի 2025 թվականի բյուջեի, զարգացման ծրագրի, Երևան քաղաքի բաց կառավարման գործընկերության նախաձեռնության, տեղական տուրքերի ու վճարների դրույքաչափերի, դրանց արտոնությունների մասին ավագանու որոշման նախագծերի վերաբերյալ հանրային քննարկումներին:
Նշվածի համատեքստում՝ Երևանի քաղաքապետարանում կայացել է Երևանի քաղաքապետին կից քաղաքային համայնքի զարգացման հնգամյա ծրագրի և տարեկան բյուջեի կառավարման խորհրդի նիստը:
Խորհրդի անդամներին ներկայացվել են «Երևան համայնքում տեղական տուրքերի 2025 թվականի դրույքաչափերը սահմանելու մասին», «Երևան համայնքում տեղական վճարների 2025 թվականի դրույքաչափերը սահմանելու մասին», «2025 թվականի տեղական վճարի գծով արտոնություններ սահմանելու մասին», «2025 թվականի տեղական տուրքերի գծով արտոնություններ սահմանելու մասին», «Երևան քաղաքի 2025 թվականի բյուջեն հաստատելու մասին», «Երևանի զարգացման 2025 թվականի ծրագիրը հաստատելու մասին» և «Երևան քաղաքի բաց կառավարման գործընկերության նախաձեռնության գործողությունների 2025-2028 թվականների ծրագիրը հաստատելու մասին» ավագանու որոշման նախագծերը, որոնք պետք է դրվեն հանրային քննարկման:
Խորհրդի անդամների միաձայն քվեարկությամբ որոշվել է նախագծերը սահմանված կարգով ներկայացնել 2024 թվականի նոյեմբերի 14-ից նոյեմբերի 29-ը ներառյալ կայանալիք հանրային քննարկման, որի ընթացքում, նոյեմբերի 26-ին՝ ժամը 15:00-ին կանցկացվի հանրային բաց լսում:
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է առձեռն կամ առցանց ներկայացնել դիմում՝ մինչև նոյեմբերի 25-ը:
2024 թվականի նոյեմբերի 14-ից նոյեմբերի 29-ը ներառյալ քաղաքացիներն իրենց առաջարկներն ու դիտարկումները կարող են ուղարկել նաև առցանց՝ www.yerevan.am, www.e-draft.am կայքերով, էլեկտրոնային փոստով (fin.gorc@yerevan.am), ինչպես նաև գրավոր ներկայացնել Երևանի քաղաքապետարան:

Состоялось заседание совета по управлению пятилетней программой развития города и годового бюджета при мэре Еревана
Мэрия Еревана приглашает всех заинтересованных физических и юридических лиц принять участие в общественных обсуждениях бюджета города Ереван 2025 года, плана развития, инициативы партнерства открытого управления города Ереван, тарифов местных сборов и пошлин и проекты решения Совета старейшин о соответсвующих привилегиях.
В связи с вышеизложенным в мэрии Еревана состоялось заседание совета по управлению пятилетней программой развития города и годовым бюджетом при мэре Еревана.
Членам совета были представлены проекты решений Совета старейшин «Об утверждении тарифов местных сборов на 2025 год в городе Ереван», «Об утверждении тарифов местных пошлин на 2025 год в городе Ереван», «Об установлении льгот по части местных пошлин на 2025 год», «Об установлении льгот по части местных сборов на 2025 год», «Об утверждении бюджета города Ереван на 2025 год», «Об утверждении плана развития Еревана на 2025 год» и «Об утверждении плана действий инициативы партнерства открытого управления города Ереван на 2025-2028 годы», которые должны быть вынесены на общественное обсуждение.
Единогласным голосованием членов совета решено в установленном порядке вынести проекты на общественное обсуждение, которое состоится с 14 по 29 ноября 2024 года включительно, в ходе которого 26 ноября в 15:00 пройдут общественные слушания.
Для участия необходимо подать заявку лично или онлайн до 25 ноября.
С 14 по 29 ноября 2024 года включительно граждане также могут направить свои предложения и замечания в онлайн режиме на сайтах www.yerevan.am, www.e-draft.am, по электронной почте (fin.gorc@yerevan.am), а также представить в письменной форме в мэрию Еревана.