«Կասկադ»-ի ամբողջական կառուցումը` ֆրանսիացի հեղինակավոր ճարտարապետի պատկերացմամբ. քաղաքապետ Ավինյանը հանդիպել է Ժան-Միշել Վիլմոտի հետ
17.05.2024
Փարիզում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն այցելել է «WILMOTTE & ASSOCIÉS ARCHITECTES» ճարտարապետական կազմակերպություն, հանդիպել ֆրանսիացի հեղինակավոր ճարտարապետ Ժան-Միշել Վիլմոտին, ով ճարտարապետների խմբի հետ Երևան էր այցելել վերջերս՝ տեղում ծանոթանալու «Կասկադ» համալիրի ու Նորագյուղ թաղամասի տարածքներին:
Այսօր արդեն հեղինակավոր ճարտարապետը Երևանի քաղաքապետին է ներկայացրել քաղաքաշինական երկու խոշոր ծրագրերի հայեցակարգային առաջարկները:
Անդրադառնալով «Կասկադ» համալիրի ամբողջական կառուցմանը` քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ ավարտուն տեսքի երկու նախագիծ է քննարկվում, և դրանք երկուսն էլ կներկայացվեն երևանցիների դատին, կդրվեն հանրային քննարկման:
Նորագյուղ թաղամասն էլ դիտարկվում է դարձնել Երևանի նոր կենտրոնը, ինչը ոչ միայն հնարավորություն կտա համատեղել քաղաքային միջավայրի նորն ու ավանդականը, այլև լուծումներ կտա տասնամյակներ շարունակ կուտակված խնդիրներին:

Полное строительство «Каскада» по представлению известного французского архитектора: Мэр Авинян встретился с Жаном-Мишелем Вильмоттом
Находящийся в Париже мэр Еревана Тигран Авинян посетил архитектурную организацию «WILMOTTE & ASSOCIÉS ARCHITECTES», встретился с известным французским архитектором Жаном-Мишелем Вильмоттом, который недавно посетил Ереван с группой архитекторов для ознакомления с территориями комплекса «Каскад» и района Норагюх.
Сегодня знаменитый архитектор представил мэру Еревана концептуальные предложения двух крупных градостроительных проектов.
Относительно завершения строительства комплекса «Каскад», мэр Авинян отметил, что обсуждаются два завершенных проекта, и оба они будут представлены ереванцам и вынесены на общественное обсуждение.
Район Норагюх также рассматривается как новый центр Еревана, который не только даст возможность объединить новую и традиционную городскую среду, но и обеспечит решение скопившихся за десятилетия проблем.