Կարճամետրաժ ֆիլմերի 7-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի Երևանից տեղափոխվեց Տավուշ
Անցկացվեց Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 7-րդ  միջազգային կինոփառատոնը: Այս տարի կինոարվեստը մայրաքաղաքից տեղափոխվեց Տավուշի մարզ: Երկրորդ տարին անընդմեջ փառատոնի գլխավոր հովանավորը Երևանի քաղաքապետարանն է:
Կինոփառատոնն այս տարի ստացել էր ավելի քան 700 հայտ 85 երկրից՝ Չինաստանից մինչև Բրազիլիա ու Եվրոպա։ Մրցութային ծրագրում ընդգրկվել է 46 ֆիլմ. 3 անվանակարգում «Միջազգային ծրագիր»՝ խաղարկային կարճամետրաժ ֆիլմեր, «Ազգային ծրագիր»՝ խաղարկային կարճամետրաժ և վավերագրական ֆիլմեր և «Ուսանողական ծրագիր»՝ խաղարկային կարճամետրաժ և վավերագրական ուսանողական ֆիլմեր։
Կինոդիտումներ, ստեղծագործական հանդիպումներ, քննարկումներ ու վարպետության դասեր. 5 օր շարունակ՝ հուլիսի 29-ից օգոստոսի 2-ը, հանդիսատեսը հնարավորություն ուներ դիտելու միջազգային հեղինակավոր կինոփառատոների մրցանակակիր կարճամետրաժ ֆիլմեր:
Կարճամետրաժ ֆիլմերի 7-րդ միջազգային կինոփառատոնը ոչ միայն աջակցում ու խրախուսում է կինոարտադրության զարգացումը, այլև  ձևավորում նոր կինոսերունդ:

В этом году VII Международный кинофестиваль короткометражных фильмов перенесен из Еревана в Тавуш
Состоялся 7-й Ереванский международный фестиваль короткометражных фильмов. В этом году кинематограф переехал из столицы в Тавушскую область. Мэрия Еревана второй год подряд становится главным спонсором фестиваля.
В этом году на участие в кинофестивале поступило более 700 заявок из 85 стран – от Китая до Бразилии и Европы. В конкурсную программу вошло 46 фильмов в 3 номинациях: «Международная программа» – игровые короткометражные фильмы, «Национальная программа» – игровые короткометражные и документальные фильмы и «Студенческая программа» – игровые короткометражные и документальные студенческие фильмы.
Кинопоказы, творческие встречи, дискуссии и мастер-классы: в течение 5 дней, с 29 июля по 2 августа, зрители имели возможность посмотреть короткометражные фильмы, отмеченные наградами престижных международных кинофестивалей.
VII Международный кинофестиваль короткометражных фильмов не только содействует и поощряет развитие кинопроизводства, но и формирует новое поколение кино.