Կանաչ տարածքներում քաղաքաշինական ծրագրերն անթույլատրելի են
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդլայնված խորհրդակցություն է անցկացրել աշխատակազմի բնապահպանության վարչության, ինչպես նաև վարչական շրջանների կանաչապատման ձեռնարկությունների պատասխանատուների հետ, որի շրջանակում ներկայացվել է վարչության 2015 թվականին կատարած աշխատանքների հաշվետվությունը: Դրական գնահատելով վարչության և կանաչապատման ձեռնարկությունների 2015թ. աշխատանքները` քաղաքապետը ոլորտի հետ կապված մի շարք դիտարկումներ է կատարել:
«Քաղաքացիները միշտ բողոքում են, որ կանաչ տարածքները քիչ են Երևանում, և, իհարկե, արդարացի են: Մեր հասարակության և մեր բոլորի ցանկությունն է կանաչ տարածքների ավելացումը: Մենք տեսնում ենք, որ մեր քաղաքացիներն ակտիվորեն օգտվում են այն նոր, բարեկարգ այգիներից, որոնք այս տարիների ընթացքում ստեղծվել են: Եվ այդ ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը պետք է բազմապատկել, անհրաժեշտ է նախաձեռնել ու իրականացնել կանաչ տարածքների, այգիների ստեղծման նոր ծրագրեր: Դրա կարիքն, իրո՛ք, կա մայրաքաղաքում», - նշել է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանը նաև նկատել է, որ բնապահպանության ոլորտում իրականացվող ցանկացած ծրագրի, յուրաքանչյուր գործողության վերաբերյալ հանրությանը պետք է նախապես իրազեկել: Ընդ որում, իրազեկումը պետք է լինի մասնագիտական սպառիչ հիմնավորումներով:
«Վերջին տարիներին հսկայական աշխատանք ենք կատարել կանաչ տարածքների ավելացման, ոռոգման ցանցի ընդլայնման ուղղությամբ: Իսկ արդյո՞ք հանրությունը լիարժեք տեղեկացված է այդ մասին, ինչու՞ պարբերաբար զանգվածային լրատվամիջոցներով չեք ներկայացնում արվածը, տարբեր մասնագետների չեք ներառում իրազեկման գործընթացում: Փոխարենն անընդհատ արդարացողի դերում եք, այնինչ եթե ժամանակին մասնագիտորեն ներկայացնեք և հիմնավորեք, օրինակ, հենց ծառերի էտման անհրաժեշտության և բնապահպանական այս կամ այն աշխատանքների մասին, ավելորդ աղմուկ, համոզված եմ, չի լինի: Սպասում եք, թե երբ են քննադատելու, որ սկսեք արդարանալ: Փոխե՛ք ձեր աշխատաոճը, ներկայացրեք բոլոր այն ծրագրերը, որ իրականացվում են մեր կողմից», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցության շրջանակում քաղաքապետը մեկ անգամ ևս անդրադարձել է ապօրինի ծառահատումների արատավոր երևույթին.«Ոմանց համար կարծես այնքան էլ պարզ ու հստակ չէ, որ ապօրինի ծառահատումն անթույլատրելի և դատապարտելի է: Ընդհանրապես ավելի հաճախակի անդրադարձեք նման երևույթների անթույլատրելիությանն ու ամեն անգամ հիշեցրեք այն պատասխանատվության մասին, որ կկրի ծառն ապօրինի հատողը: Այս հարցում որևէ արդարացում չի կարող լինել: Որևէ արդարացում չունի նաև կանաչ տարածքներում քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացումը: Նման երևույթների դեմ պայքարում ձեզանից ակնկալում եմ կոշտ և հետևողական մոտեցում: Ինչ վերաբերում է արդեն հատված ծառերին, ապա քայլեր ձեռնարկեք նույն տեղերում նոր ծառեր տնկելու ուղղությամբ»:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է նաև շարունակել համագործակցությունը շահագրգիռ կողմերի և հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ պարբերաբար բնակչությանն իրազեկելով քաղաքապետարանի կողմից ձեռնարկվող կանաչապատման և բնապահպանական մյուս ծրագրի մասին:

Градостроительные проекты не должны быть реализованы в зеленых зонах
Мэр Еревана Тарон Маргарян провёл расширенное совещание с управлением по охране природы аппарата мэрии, а также с ответственными лицами предприятий по озеленению административных районов столицы. В ходе совещания был представлен отчет о проделанных за 2015 год работ. Положительно оценивая реализованные за 2015 год работы управления и предприятий по озеленению, мэр сделал ряд замечаний.
«Граждане всегда жалуются, что в Ереване мало зеленых зон, и, конечно, они правы. Мы все хотим, чтобы зеленые территории были увеличены. Мы видим, что наши сограждане с радостью посещают те новые и благоустроенные парки, которые были созданы за последние годы. Необходимо инициировать и реализовывать новые программы по созданию зеленых территорий и парков. В этом действительно есть необходимость»,-отметил мэр города.
Тарон Маргарян также отметил, что общественность должна быть заранее проинформирована о каждой программе, реализуемой в сфере охраны природы. К тому же, уведомления должны быть профессионально обоснованы.
«В последние годы была проведена огромная работа по увеличению зеленых территорий и расширению оросительной системы. Насколько информирована об этом общественность? Почему не освещается в СМИ проделанная работа? Если вовремя профессионально и обосновано объяснить, например, необходимость санитарной обрезки деревьев или проведения тех или иных работ, я уверен, лишнего шума не будет. Ждете, когда вас начнут критиковать, чтобы потом оправдываться. Меняйте стиль вашей работы. Представляйте все те программы, которые ме осуществляем»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В рамках совещания мэр еще раз коснулся такого порочного явления, как незаконная вырубка деревьев.
«Мне кажется, что для некоторых не так уж ясно и понятно, что незаконная вырубка деревьев является недопустимым и предосудительным явлением. Почаще напоминайте о той ответственности, к которой привлекают за незаконную вырубку деревьев. В этом вопросе не может быть никаких оправданий. Реализация градостроительных проектов в зеленых зонах также не может быть оправдана. В борьбе с такими явлениями от вас ожидаю твердого и последовательного подхода. Предпринимайте шаги, чтобы на месте вырубленных деревьев были посажены новые»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Мэр Тарон Маргарян поручил также продолжить сотрудничество с заинтересованными сторонами и общественными организациями, периодически информируя общественность о программах, проводимых мэрией Еревана.