Քննարկվել են Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի զբոսաշրջային ոլորտների զարգացմանը միտված հարցեր
«Երևանի օրերը Սանկտ Պետերբուրգում» ծրագրի շրջանակում տեղի է ունեցել Երևան և Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքների զբոսաշրջության զարգացմանը նվիրված հանդիպում-քննարկում: Քննարկմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետի օգնական, տուրիզմի ոլորտը համակարգող Մարիա Բարաղամյանը, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը և Սանկտ Պետերբուրգի զբոսաշրջության զարգացման կոմիտեի նախագահ Անդրեյ Մուշկարյովը: Կլոր սեղան ձևաչափով անցկացված քննարկմանը, որին հրավիրված էին Սանկտ Պետերբուրգի թանգարանների, զբոսաշրջային ընկերությունների, ռուսական տպագիր և էլեկտրոնային զբոսաշրջային պարբերականների ներկայացուցիչներ, մասնակցել են նաև երևանյան «Թրավելոն», «Արմենիա Թրավել +Մ» և «Յունայթեդ Թրավել» զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչները:
«Վերջին տարիներին Երևանի քաղաքապետի կողմից մեծ ուշադրություն է դարձվում Երևան քաղաքի զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանն ու այդ տեսանկյունից կարևորում ենք Երևանի քույր և գործընկերներ քաղաքների միջև առկա համագործակցության ընդլայնումը: Սանկտ Պետերբուրգը, լինելով զբոսաշրջային լավագույն արդյունք ունեցող ՌԴ քաղաքներից առաջատարը, այս առումով Երևանի համար համագործակցության լայն հնարավորություններ է ընձեռում:
Նախորդ 3 տարիների ընթացքում Սանկտ Պետերբուրգի զբոսաշրջության զարգացման կոմիտեի հետ ունեցած սերտ համագործակցության արդյունքում ձևավորվել է արդյունավետ աշխատանքային ծրագիր, որի շրջանակում երկու քաղաքների միջև իրականացվել է սոցիալական գովազդի փոխանակում, կազմակերպվել են համատեղ փոխայցելություններ: Սակայն այս ամենով չենք բավարարվում և մեր առջև դնում ենք նոր խնդիրներ: Մասնավորապես, եկել է ժամանակը, որ երկու քաղաքների զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնները սկսեն ակտիվ համագործակցել իրար հետ»,-նշել է Մարիա Բարաղամյանը:
Հանդիպման ընթացքում Գևորգ Օրբելյանն էլ ներկայացրել է Երևանի զբոսաշրջային ներուժը՝ կլոր սեղանի մասնակիցներին հրավիրելով հաջորդ տարի այցելել Երևան և մասնակցել Հայաստանի մայրաքաղաքի 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
«Երևանն այսօր հանդես է գալիս նորովի, ժամանակակից զբոսաշրջային արդյունքով, արագ զարգացող ենթակառուցվածքներով, զբոսաշրջային փառատոներով: Առիթից օգտվելով՝ Սանկտ Պետերբուրգի մեր գործընկերներին սիրով հրավիրում ենք հաջորդ տարի այցելել Երևան և դառնալ մեր սիրելի քաղաքի ծննդյան 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումների մասնակիցը», -նշել է Գևորգ Օրբելյանը:
Երևանից ժամանած զբոսաշրջային տուրօպերատորներն իրենց հերթին ռուսական արտագնա զբոսաշրջային ընկերություններին են ներկայացրել Հայաստանի գրավչությունն ու առաջարկվող զբոսաշրջային փաթեթները:
Սանկտ Պետերբուրգի զբոսաշրջության զարգացման կոմիտեի նախագահ Անդրեյ Մուշկարյովն էլ իր հերթին առանձնակի կարևորելով երկու քաղաքների միջև զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի ընդլայնումը` ընդգծել է, որ առաջիկայում կլինեն նոր նախաձեռնություններ:
«Հայաստանի և մասնավորապես Երևան քաղաքի զբոսաշրջության ոլորտում փոխգործակցության լայն հեռանկարներ կան: Անչափ կարևոր է, որ երկու քաղաքներն այսօր սերտորեն համագործակցում են, ինչն իր հերթին նպաստում է նաև այս ոլորտում փոխշահավետ գործակցություն ծավալելուն: Շահագրգռված ենք զարգացնելու ուղիղ ավիաչվերթները և ինչու ոչ՝ Պետերբուրգը ներկայացնող գրասենյակ ունենալ Երևանում»,- նշել է Անդրեյ Մուշկարյովը:
Հանդիպում-քննարկման շրջանակում նախանշվել է նաև Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի և Սանկտ Պետերբուրգի զբոսաշրջության զարգացման կոմիտեի 2017-2019թթ. աշխատանքային ծրագիրը:

Обсуждены вопросы развития сфер туризма Еревана и Санкт-Петербурга
В рамках программы «Дни Еревана в Санкт-Петербурге», состоялась встреча-обсуждение по вопросам развития сфер туризма Еревана и Санкт-Петербурга. В обсуждении приняли участие помощник мэра Еревана, координатор сферы туризма Мария Барагамян, начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян и председатель Комитета по развитию туризма Санкт-Петербурга Андрей Мушкарев. В обсуждении, проведенном в формате круглого стола, помимо приглашенных представителей музеев, туристических компаний и печатных и электронных туристических изданий, приняли также участие представители ереванских туристических компаний «Травелон», «Армения Травел+М» и «Юнайтед Травел».
«Мэр Еревана в последние годы обращает большое внимание развитию сферы туризма Еревана, и с этой точки зрения, мы придаем важность расширению сотрудничества с городами-партнерами и городами-побратимами Еревана. Будучи лидером среди городов РФ в сфере туризма, Санкт-Петербург предоставляет широкие возможности сотрудничества для Еревана.
За последние три года в результате тесного сотрудничества с Комитетом по развитию туризма Санкт-Петербурга разработана эффективная рабочая программа, в рамках которой между двумя городами был осуществлен обмен социальной рекламой, организованы взаимные визиты. Однако мы не довольствуемся этим и ставим перед собой новые задачи и цели. В частности, настало время, чтобы информационные туристические центры двух городов начали активное сотрудничество»,-отметила Мария Барагамян.
В ходе встречи Геворг Орбелян представил туристический потенциал Еревана и пригласил участников круглого стола в следующем году приехать в Ереван и принять участие в мероприятиях приуроченных 2800-летию столицы Армении.
«Ереван сегодня предстаем в новом виде, с современным туристическим результатом, быстро развивающимися инфраструктурами, туристическими фестивалями. Пользуясь случаем, хочу пригласить наших партнеров из Санкт-Петербурга в следующем году приехать в Ереван и стать участником мероприятий, посвященных 2800-летию нашего любимого города»,-отметил Геворг Орбелян.
Прибывшие из Еревана туроператоры в свою очередь представили российским компаниям по выездному туризму привлекательность Армении и предлагаемые туристические пакеты.
Председатель Комитета по развитию туризма Санкт-Петербурга Андрей Мушкарев в свою очередь придав особую важность расширению программ, направленных на развитие туризма двух городов подчеркнул, что в скором времени появятся новые инициативы.
«В сфере туризма Армении, в частности Еревана, имеются широкие перспективы взаимодействия. Очень важно, что на сегодняшний день между двумя городами есть тесное взаимовыгодное сотрудничество. Мы также заинтересованы в организации прямых авиарейсов, и открытии офиса в Ереване, представляющего Санкт-Петербург»,-отметил Андрей Мушкарев.
В рамках встречи-обсуждения была также намечена Рабочая программа на 2017-2019гг. между отделом туризма мэрии Еревана и Комитетом по развитию туризма Санкт-Петербурга.