Քննարկվել են Ասիական զարգացման բանկի հետ իրականացվող համագործակցության ծրագրերի ընթացքին առնչվող հարցեր
03.02.2015
Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքների հետ կապված հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և Ասիական զարգացման բանկի գործադիր տնօրեն Կլաուս Գեր Հանսենի գլխավորած պատվիրակության հանդիպման ժամանակ: Ողջունելով հյուրերին ու առանձնակի կարևորելով Երևանում ճանապարհաշինական, այդ թվում նաև մայրաքաղաքը շրջանցող ճանապարհների կառուցման ծրագիրը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ երթևեկության կանոնակարգման առումով անչափ կարևոր էին Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի Տրանշ 1-ի շրջանակում իրականացվող աշխատանքները: Անդրադառնալով Տրանշ 2-ին՝ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ, կարևորելով Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցությունը, Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստակամ է իր լիազորությունների շրջանակում նպաստել, որպեսզի այդ մասով աշխատանքները ևս կարճ ժամանակահատվածում գործնական ընթացք ստանան:
«Հաշվի առնելով Տրանշ 1-ի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների արդյունավետ ընթացքը՝ ակնկալում ենք, որ ԱԶԲ–ի հետ միասին կյանքի կկոչենք նաև Տրանշ-2-ով նախատեսված ծրագիրը, ինչն իր հերթին տրամաբանական ավարտին կհասցնի շրջանցիկ ճանապարհի կառուցման ամբողջ ծավալով աշխատանքները»,- նշել է քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ասիական զարգացման բանկի գործադիր տնօրեն Կլաուս Գեր Հանսենը, գոհունակություն հայտնելով ծրագրի արդյունքներից, ընդգծել է, որ քաղաքապետարանն իսկապես վստահելի գործընկեր է բանկի համար. «Ծրագրի Տրանշ 1-ի շրջանակներում իսկապես մեծ աշխատանք է կատարվել, և արդյունքն այսօր ակնհայտ է: Վստահ եղեք, պարոն քաղաքապետ, որ մենք իսկապես բարձր ենք գնահատում Երևանի քաղաքապետարանի հետ աշխատանքը, քանզի մշտապես տեսնում ենք նախանշված աշխատանքները հետևողականորեն կյանքի կոչելու պատրաստակամությունը»,- նշել է Կլաուս Գեր Հանսենը, հավելելով, որ փոխգործակցությունը կլինի շարունակական:

Обсуждены вопросы, связанные с реализацией программ сотрудничества Еревана с Азиатским банком развития
03.02.2015
В ходе встречи мэра Еревана Тарона Маргаряна с делегацией, возглавляемой исполнительным директором Азиатского банка развития Клаусом Гер Хансеном были обсуждены вопросы, связанные с реализуемыми работами в рамках инвестиционной программы устойчивого городского развития. Поприветствовав гостей и придав особую важность дорожно - строительной программе, в том числе программе по строительству новых объездных дорог, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что с точки зрения регулирования дорожного движения, очень важными были реализуемые работы в рамках 1-го транша инвестиционной программы устойчивого городского развития.
Касаясь вопроса 2-го Транша, Тарон Маргарян подчеркнул, что придавая важность сотрудничеству с Азиатским банком развития, мэрия Еревана готова в рамках своих полномочий содействовать тому, чтобы работы и по этой части перешли на новый уровень за короткий период времени.
«Принимая во внимание, что работы первого этапа, реализуемые в рамках программы 1-го транша, эффективно осуществляются, мы ожидаем, что с Азиатским банком развития мы начнем также программу, предусмотренную по 2-ому траншу, что в свою очередь позволит завершить строительство объездных дорог»,- отметил мэр Еревана.
Поблагодарив за тёплый приём, исполнительный директор Азиатского банка развития Клаус Гер Хансен выразив удовлетворение итогами программы, подчеркнул, что мэрия Еревана действительно надёжный партнёр.
«В рамках программы 1-го транша действительно, проделана большая работа и результат сегодня очевиден. Будьте уверены, господин мэр, что мы действительно высоко ценим сотрудничество с мэрией Еревана, поскольку видим готовность к реализации намеченных работ»,- отметил Клаус Гер Хансен, добавив, что сотрудничество будет продолжительным.