Քննարկվել է մայրաքաղաքի փոքր կենտրոնի էներգամատակարարման ցանցի արդիականացման ծրագիրը
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է «Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր»  ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Կարեն Դարբինյանին և ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեն Հարությունյանին։
Քաղաքապետին է ներկայացվել մայրաքաղաքի փոքր կենտրոնի 31 փողոցներում (145 000 սպառող)  գոյություն ունեցող էլեկտրամատակարարման ցանցի արդիականացման ծրագիրը, որի նպատակը նշված հատվածում էներգախափանումները բացառող նոր համակարգ ստեղծելն է։ Ըստ այդմ, պետք է ստեղծվի ցանց՝ ապահովված երկկողմանի սնուցման աղբյուրներով։ Նախաձեռնությունը ենթադրում է համակարգային բարեփոխումներ գործող համակարգում՝ ներառյալ նոր բաշխիչ ցանցերի և ենթակայանների տեղակայումը։ Մասնավորապես, բազմաբնակարան շենքերի առաջին հարկերում դեռևս ԽՍՀՄ տարիներից գոյություն ունեցող 23 տրանսֆորմատորային ենթակայանն, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, դուրս կբերվի և տեղ կգտնի այդ նպատակով կառուցվելիք առանձին շենքային պայմաններում։ Եվս 31 ենթակայան կարդիականացվի և կհամապատասխանեցվի ժամանակակից պահանջներին։
Վերը նշված ծրագիրն իրագործելու նպատակով «ՀԷՑ»  ՓԲԸ-ն նախատեսում է ներդնել շուրջ 6․7 միլիարդ ՀՀ դրամ։ Ծրագիրը կիրականացվի 2-3 տարվա ընթացքում։
Քաղաքապետ Ավինյանը ողջունել է գաղափարը և հատկանշել, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների չափով հնարավորինս պատրաստ է օժանդակել ծրագրի անխափան ընթացքին։

Обсуждена программа модернизации сети электроснабжения малого центра столицы
Мэр Еревана Тигран Авинян принял председателя совета директоров ЗАО «Электрические сети Армении» Карена Дарбиняна и генерального директора компании Карена Арутюняна.
Мэру был представлен план модернизации существующей сети электроснабжения на 31 улице малого центра столицы (145 тысяч потребителей), целью которого является создание новой системы, исключающей отключения электроэнергии в указанном районе. Соответственно, должна быть создана сеть с двухсторонними источниками питания. Инициатива предполагает системные реформы существующей системы, включая развертывание новых распределительных сетей и подстанций. В частности, в целях безопасности 23 трансформаторные подстанции, существовавшие на первых этажах многоквартирных домов со времен СССР, будут демонтированы и размещены в отдельных зданиях, построенных для этих целей. Еще 31 подстанция будет модернизирована и адаптирована к современным требованиям.
Для реализации вышеуказанной программы ЗАО «ЭСА» планирует инвестировать около 6,7 млрд драмов. Проект будет реализован в течение 2-3 лет.
Мэр Авинян приветствовал эту идею и отметил, что мэрия Еревана готова поддержать бесперебойный процесс реализации проекта в пределах своих полномочий.