Քանդակներ՝ Ստեփանակերտին
Երևանի քաղաքապետարանը և Երևանի Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջը համատեղ նվեր են պատրաստում ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի համար։ Մայիսյան տոներից հետո Ստեփանակերտ են տեղափոխվելու 4 քանդակները, որոնք այս օրերին քանդակում են քոլեջի ավագ կուրսերի ուսանողները։ Քանդակները տեղադրվելու են Ստեփանակերտի պուրակներում։
«Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին առաջարկեցինք Երևանի քաղաքապետարանի կողմից քանդակներ նվիրել Ստեփանակերտին։ Քաղաքապետը հաճույքով ստանձնեց այդ պատասխանատվությունը, ապահովեց քարերով։ Քանի որ Ստեփանակերտը սպիտակ քաղաք է, որպես գունային լուծում ընտրեցինք կարմիր տուֆը։ Ներկայացված 10 էսքիզներից ընտրել ենք 4 լավագույնները՝ քաղաքային միջավայրին, մասնավորապես՝ Ստեփանակերտին բովանդակային առումով լրացնող թեմատիկայով»,- ներկայացրել է Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Աննա Մնացականյան-Առուշանյանը։ Քանդակները կնոջ ֆիգուրներ են՝ ազգային նախշազարդ լուծումներով:
Ուսանող քանդակագործների խոսքով՝ գործն սկսել են մեծ սիրով, քանի որ մեծ պատիվ է, որ իրենց ստեղծագործությունները տեղադրվելու են Արցախի մայրաքաղաքում։

Мэрия Еревана подарила Степанакерту скульптуры
Мэрия Еревана и Ереванское государственное художественное училище имени Ф. Терлемезяна готовят совместный подарок столице НКР Степанакерту. После майских праздников в Степанакерт будут перемещены 4 скульптуры, которые в эти дни готовят студенты старших классов училища. Скульптуры будут установлены в скверах Степанакерта.
''Мы предложили мэру Еревана Тарону Маргаряну со стороны мэрии Еревана подарить Степанакерту скульптуры. Мэр с удовольствием взял на себя эту ответственность. Так как Степанакерт белый город, мы выбрали красный туф. Из представленных 10 эскизов мы выбрали 4, которые больше соответствуют городу'',- представила директор Ереванского государственного художественного училища имени Ф. Терлемезяна Анна Мнацаканян-Арушанян.
По словам студентов-скульпторов, они начали работать с большим удовольствием, поскольку их скульптуры будут установлены в столице Арцаха.