Քաղաքը մշտապես աղտոտող բեռնատարների և բետոնախառնիչների նկատմամբ տուգանքի չափը կմեծանա
Ոչ սահմանված վայրում աղբ թափելու համար տուգանքի չափն էապես կմեծանա: Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնած օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթն առաջիկայում կդրվի շրջանառության մեջ: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է քայլեր ձեռնարկել նաև քաղաքը մշտապես աղտոտող բեռնատարների և բետոնախառնիչների խնդիրը ևս կանոնակարգելու նպատակով՝ ավելացնելով տուգանքների չափը: Հարկ է նշել, որ օրենսդրությամբ երթևեկելի հատվածի աղտոտումը սահմանում է 30000 դրամ տուգանք, որի իրականացման պատասխանատուն ՀՀ ՃՈ-ն և պարեկային ծառայությունն են:
Սուբսիդիայի պայմանագրի համաձայն՝ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում մեկնարկել է «Մայրության» զբոսայգու արտաքին լուսավորության ցանցի վերակառուցման և արդիականացման ծրագիրը:
Ամբողջությամբ կարդիականացվի Օղակաձև զբոսայգու 4-րդ հատվածի լուսավորության ցանցն ու ոռոգման համակարգը: Հանձնարարվել է նախագիծը մշակել «Երքաղլույս», ինչպես նաև «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի հետ համատեղ:
Կոմիտասի անվան պուրակը ևս կունենա արդիականացված ոռոգման համակարգ և արտաքին լուսավորության ցանց: Արդյունավետ և այգուն համահունչ լուսավորության նախագիծ կազմելու նպատակով հանձնարարվել է համագործակցել ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի գործընկերների հետ:
Ավարտվել են Դավթաշեն վարչական շրջանի բնակելի շենքերի նկուղների մաքրման աշխատանքները: Հանձնարարվել է գործընթացն իրականացնել նաև մայրաքաղաքի հանրակրթական դպրոցների նկուղներում՝ դուրս գրելով առկա ոչ պիտանի գույքը:
Աշխատանքներ կտարվեն Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցի տանիքը նորոգելու նպատակով: Հաշվի առնելով խնդրի հրատապությունը՝ հանձնարարվել է ծրագիրն իրականացնել այս տարվա ընթացքում:
«Կարմիր» գծերը խախտողների հեռախոսահամարներին հաղորդագրություններ կուղարկվեն: Համայնքը նախանշում է իրավախախտման մասին ծանուցման ևս մեկ գործիք ունենալ: Քաղաքապետարանն առայժմ ծանուցումն ապահովում է փոստով կամ «Ազդարար» կայքով: Քաղաքապետն ընդգծել է, որ համայնքի նպատակն ամենևին էլ քաղաքացիներին տուգանելը չէ, այլ խախտման պարագայում ծանուցման ևս մեկ՝ մատչելի տարբերակի ստեղծումը:
Դեռևս 2009թ. Երևանի ավագանին հստակ կարգ է սահմանել անշարժ գույքի և դրան հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքի պարտադիր բարեկարգման վերաբերյալ: Համաձայն որոշման՝ տնտեսվարողները պարտավոր են ամեն օր աղբից, ձմռանը՝ ձյան ու սառույցի կուտակումներից մաքրել մայթերի ասֆալտբետոնե և սալիկապատ ծածկերը, ինչպես նաև խնամել ու կանաչապատել հարակից սիզամարգերը: Առկա 14167 տնտեսվարողից 6508-ին արդեն սահմանված նորմերը պահպանելու վերաբերյալ ծանուցումներ են ուղարկվել: Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է հետևողական լինել գործընթացը պատշաճ կազմակերպելու գործում՝ ընդգծելով, որ քաղաքում կան գործարարներ, որոնք բարեխղճորեն կատարում են ավագանու որոշումը:

Штраф по отношению к загрязняющим город грузовикам и бетономешалкам возрастет
Штраф за выброс мусора в непредусмотренных местах значительно возрастет. Законопроект, разработанный мэрией Еревана, скоро будет введен в оборот. В ходе очередного рабочего совещания мэр Грачья Саргсян поручил предпринять шаги с целью регулирования проблемы постоянно загрязняющих город грузовиков и бетономешалок, увеличив размер штрафа. Следует отметить, что размер штрафа за загрязнение проезжей части – 30000 драмов, за применение которого ответственны Дорожная полиция РА и патрульная служба.
Согласно договору о субсидии, в районе Малатия Себастия начат процесс реконструкции и модернизации сети наружного освещения «Парка материнства».
Полностью будут модернизированы сеть освещения и система ирригации 4-го участка Кольцевого парка. Поручено разработать проект совместно с компанией «Еркахлуйс» и ОНКО «Озеленение и охрана окружающей среды».
Система орошения и наружного освещения в сквере им. Комитаса также будут модернизированы. С целью составления проекта эффективного и соответствующего парку освещения поручено сотрудничать с партнерами из армянского представительства ООН.
Завершены работы по очистке подвальных помещений жилых домов в административном районе Давташен. Поручено осуществить очистку и в подвалах общеобразовательных школ, списывая непригодный инвентарь.
Крыша Ереванской спортшколы фигурного катания и хоккея нуждается в ремонте. Учитывая срочность проблемы, поручено реализовать программу в этом году.
На номера телефонов нарушителей «красных» линий будут отсылаться сообщения. Община планирует иметь еще один инструмент оповещения о нарушении. До сих пор мэрия обеспечивала оповещение посредством почты или сайта «Аздарар». Мэр подчеркнул, что цель общины – не штрафовать граждан, а создать еще один доступный способ оповещения в случае нарушения.
Еще в 2009 г. Совет старейшин Еревана принял постановление об обязательном благоустройстве прилегающих территорий общего пользования хозяйствующими субъектами, что включает очистку от мусора, снега и льда, а также озеленение и уход за прилегающими газонами. Из 14167 действующих субъектов 6508 уже оповещены о соблюдении норм. Мэр Грачья Саргсян поручил быть последовательными в должной организации процесса, приведя в пример предпринимателей, которые добросовестно выполняют решение Совета старейшин.