Կմշակվի քաղաքային կառավարումն ավելի նորարար և մասնակցային դարձնելու գործողությունների ծրագիր
Քաղաքային ծրագրերում հասարակության մասնակցությունը խթանելու, կառավարումն առավել թափանցիկ, հաշվետու, նորարար և մասնակցային դարձնելու նպատակով Երևանն անդամակցել է «Տեղային Բաց կառավարում» նախաձեռնությանը: Գործակցության շրջանակում կմշակի նոր գործողությունների ծրագիր:
Նախագծի հետ կապված հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետարանում հրավիրված հանդիպմանը: Քննարկմանը մասնակցել են քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետի ժ/պ Արմեն Հարությունյանը, ԲԿԳ տարածաշրջանային տնօրենի տեղեկալ Շրեյա Բասուն, «ԲԿԳ-Հայաստան» նախաձեռնության համակարգող Լիլյա Աֆրիկյանը, «ԲԿԳ Արևելյան գործընկերության» ծրագրի հայաստանյան փորձագետ Անի Հարությունյանը:
Նշվել է, որ քաղաքային իշխանությունը կարևորում է բնակչության ակտիվ մասնակցությունը համայնքային նշանակության ծրագրերին, նաև որոշումների ընդունման փուլին:
Կողմերն ընդգծել են, որ տեղային բաց կառավարման գործողությունների ծրագիրը կնպաստի համայնքային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարմանը:
«Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությունը ոչ միայն ստեղծում է կարևոր երկխոսություն շահագրգիռ կողմերի միջև, այլև ապահովում տարածաշրջանային հարցերի վերհանման և քննարկման գործընթաց՝ նախաձեռնության անդամ երկրների հետ: Ի դեպ, այսօր արդեն «Տեղային Բաց կառավարում» նախաձեռնությանն անդամակցում է 86 տեղային իշխանություն:

Разрабатывается План действий с целью более инновационного городского управления
С целью повышения вовлеченности в городские программы, обеспечения более прозрачного, инновационного управления Ереван присоединился к инициативе «Партнерство открытого управления». В рамках партнерства будет разработан новый План действий.
Вопросы, связанные с проектом, были обсуждены во время встречи, состоявшейся в мэрии Еревана. В обсуждении приняли участие и.о. начальника управления развития и инвестиционных программ Армен Арутюнян, заместитель директора ПОУ Шрея Басу, координатор «ПОУ-Армения» Лилия Африкян, эксперт «ОПУ Восточное партнерство» Ани Арутюнян.
Было отмечено, что городские власти придают важность активному участию населения в программах социальной значимости и процессе принятия решений.
Стороны подчеркнули, что План дейтвий ПОУ будет способствовать эффективному управлению ресурсами.
Инициатива «Партнерство открытого управления» не только создаёт важный диалог между заинтересовнными сторонами, но и обеспечивает процесс выявления и обсуждения региональных вопросов со странами-членами инициативы.