Քաղաքապետարանում «Մայքրոսոֆթ»-ի հետ քննարկել են «Խելացի քաղաք» ծրագիրը
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպել է «Մայքրոսոֆթ» ընկերության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի «խելացի քաղաք» նախաձեռնության ՏՏ խորհրդատու Ֆրեդ Սիթբոնի հետ: Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել են «Մայքրոսոֆթ» ընկերության կողմից մշակված «Խելացի քաղաք» լուծումները, որոնք հաջողությամբ ներդրվել են տարբեր երկրներում և ներառում են այնպիսի հնարավորություններ, ինչպիսիք են՝ զանգերի սպասարկման կենտրոնը, հեռախոսային հավելվածները, անհատական թվային օգնականը և այլն։
Հրաչյա Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն այսօր քայլեր է ձեռնարկում «Խելացի քաղաք» հայեցակարգի մշակման ուղղությամբ, որն էլ կդառնա գործնական ծրագիր՝ քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում «խելացի» լուծումներ ապահովելու համար:
«Ուրախ ենք արձանագրել, որ խելացի քաղաք ունենալու հարցում նույն պատկերացումներն ունենք և որ Երևանն այսօր աշխարհին զուգընթաց է քայլում»,- նշել է քաղաքապետի առաջին տեղակալն ու ընդգծել, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է համագործակցության ցանկացած առաջարկ:
Քաղաքային տնտեսության արդյունավետ կառավարման գործում առանձնացնելով ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ Ֆրեդ Սիթբոնը նշել է, որ ընկերությունը կարևորում է Երևանի քաղաքապետարանի հետ համագործակցության հաստատումն ու պատրաստ է «խելացի» քաղաքի իր առաջարկները ներկայացնել:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առաջիկայում քննարկելու համագործակցության ուղղություններն ու Երևանի առումով հանդես գալու հստակ ռազմավարությամբ:

С компанией Microsoft обсуждена программа «Умный город»
Первый заместитель мэра Еревана Грачья Саргсян встретился с ИТ-консультантом инициативы «Умный город» по странам Центральной и Восточной Европы компании Microsoft Фредом Ситбоном.
В ходе встречи были представлены решения «умного города», разработанные компанией Microsoft, которые с успехом были внедрены в различных странах и включают такие возможности, как центр обслуживания звонков, телефонные приложения, индивидуальный цифровой помощник и другие.
Грачья Саргсян сообщил, что на сегодняшний день мэрия Еревана предпринимает шаги по разработке концепции «Умный город», которая станет практической программой для обеспечения «умных» решений в различных сферах городской экономики.
«Мы рады констатировать, что наши представления совпадают, и что Ереван сегодня шагает в ногу с миром», - отметил Саргсян, подчеркнув, что мэрия Еревана придает важность каждому предложению о сотрудничестве.
В свою очередь Фред Ситбон отметил, что их компания также придает важность налаживанию сотрудничества с мэрией Еревана и готова представить свои предложения по «умному городу».
Стороны договорились в ближайшее время обсудить направления сотрудничества и представить конкретную стратегию.