Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանների հետ ծառեր է տնկել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի հարակից անտառային գոտում
Ապրիլի 11-ին մայրաքաղաքում հայտարարված համաքաղաքային ծառատունկի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ միասին ծառեր է տնկել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի հարակից անտառային գոտում: Հարկ է նկատել, որ հուշահամալիրի հարակից տարածքը քաղաքապետարանի կողմից նաև ամբողջությամբ բարեկարգվել է: Պատասխանելով լրագրողների հարցերին` Տարոն Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին` համաքաղաքային ծառատունկին ակտիվ մասնակցության համար:
«Արդեն բարի ավանդույթ է դարձել Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների մասնակցությունը համաքաղաքային ծառատունկերին, և օգտվելով առիթից՝ իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում բոլորին՝ հերթական անգամ մեր կոչին արձագանքելու և մեր կողքին լինելու համար: Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ` այս անգամ դեսպանների հետ ծառատունկը մենք իրականացրեցինք Ծիծեռնակաբերդի հարակից լանջի հատվածում», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններն էլ իրենց հերթին, ողջունելով նախաձեռնությունը, նշել են, որ այն անչափ կարևոր է ոչ միայն շրջակա միջավայրի պահպանության տեսանկյունից, այլև ինքնատիպ քայլ է ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման առումով: Նրանք առանձնակի կարևորել են նաև ծառատունկի համար ընտրված վայրը՝ նշելով, որ տնկված յուրաքանչյուր ծառով նրանք յուրովի զորակցություն են հայտնում հայ ժողովրդին:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի հարակից անտառային գոտում կազմակերպված ծառատունկի շրջանակում տարածքը համալրվեց շուրջ 500 տնկիներով:

Mэр Еревана Тарон Маргарян вместе с представителями дипломатических миссий, аккредитованных в Армении, посадил деревья в лесной зоне, прилегающей к мемориальному комплексу «Цицернакаберд»
В рамках общегородской посадки деревьев, объявленной 11-го апреля в столице, мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с представителями дипломатических миссий, аккредитованных в Армении, посадил деревья в лесной зоне, прилегающей к мемориальному комплексу «Цицернакаберд». Стоит отметить, что мэрия Еревана полностью благоустроила территорию, прилегающую к мемориальному комплексу. Отвечая на вопросы журналистов, Тарон Маргарян поблагодарил представителей дипломатического корпуса за активное участие в общегородской посадке деревьев.
«Участие аккредитованных в Армении представителей дипломатических миссий в общегородской посадке деревьев, стало доброй традицией, и пользуясь случаем, я выражаю свою благодарность всем за то, что вы рядом с нами. В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян, в этот раз вместе с послами мы посадили деревья на склоне мемориального комплекса «Цицернакаберд» » ,-отметил Тарон Маргарян.
Аккредитованные в Армении послы в свою очередь поприветствовали инициативу и отметили, что она важна не только с точки зрения сохранения окружающей среды, но и для укрепления дружбы народов. Они также подчеркнули важность выбранного местоположения для посадки деревьев, отметив, что оно имеет особое значение.
Лесная зона, прилегающая к мемориальному комплексу «Цицернакаберд», в рамках организованной посадки деревьев, была пополнена 500 саженцами.