Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Oracle ընկերության ներկայացուցիչներին
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Oracle ընկերության Միջին Ասիա, Աֆրիկա, Կովկաս տարածաշրջանների ռազմավարական գործընկերների հետ համագործակցության տնօրեն Բաբակ Կոբարի և ընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչ Լևոն Ղանթարջյանի հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն այսօր քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի ներդրման շուրջ ակտիվ համագործակցում է միջազգային տարբեր կազմակերպությունների հետ: Քաղաքապետը ներկայացրել է նաև այս ուղղությամբ իրականացված և նախատեսվող մի շարք ծրագրերը՝ հատկանշելով, որ ԱՄՆ-ի Ռութգերսի համալսարանի էլեկտրոնային կառավարման ինստիտուտի կողմից կատարված հետազոտություններում Երևանն ընդգրկվել էր էլեկտրոնային կառավարման ցուցանիշներով քաղաքների լավագույն հնգյակում` Սեուլի, Նյու Յորքի, Սինգապուրի և Հոնգ Կոնգի կողքին:
«Կարևորելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը քաղաքացիներին մատուցվող ծառայություններն առավել մատչելի ու հասանելի դարձնելու տեսանկյունից, Երևանի քաղաքապետարանը կառավարման բազմաթիվ գործիքներ է ներդրել մասնավորապես վարչական ապարատի գործունեության համակարգման, ինչպես նաև մի շարք այլ ոլորտներում: Դրա շնորհիվ այսօր Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքն արդեն շուրջ 60 էլեկտրոնային ծառայություն է մատուցում: Հաջողված է հատկապես «Մեկ պատուհան» համակարգը, որի միջոցով կարողանում ենք իրականացնել բնակիչների դիմումների արագ սպասարկումը: ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրերի գրասենյակի հետ համատեղ մշակում ենք նաև «Խելացի քաղաք» հայեցակարգը», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը՝ հականշելով, որ քաղաքապետարանը պատրաստակամ է քննարկելու համատեղ ծրագրերի մշակման և դրանց հնարավոր իրականացման հետ կապված առաջարկները:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման և համագործակցության պատրաստակամության համար՝ Oracle ընկերության Միջին Ասիա, Աֆրիկա, Կովկաս տարածաշրջանների ռազմավարական գործընկերների հետ համագործակցության տնօրեն Բաբակ Կոբարին իր հերթին նշել է, որ Երևանում հաջողությամբ կարող են ներդրվել մի շարք ծրագրեր, որոնք էապես կնպաստեն մայրաքաղաքի զարգացմանն ու ենթակառուցվածքների բարելավմանը:
«Տասնյակ երկրների ցանկում նախընտրեցինք մեր ծրագրերը ներկայացնել Երևանին՝ հաշվի առնելով էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում Ձեր քաղաքի ցուցանիշները: Տվյալների կառավարման բնագավառում ընկերության քառասունամյա փորձը հնարավորություն է ընձեռում տրամադրել բազմազան լուծումներ «Խելացի քաղաք» նախագծի տրամաբանության շրջանակներում: Համոզված եմ, որ մեր համագործակցությունը կլինի երկուստեք փոխշահավետ և արդյունավետ», - նշել է Oracle ընկերության տարածաշրջանային տնօրենը:
Կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը համակողմանի կքննարկի և կներկայացնի հնարավոր համագործակցության նախընտրելի ուղղությունները:

Мэр Тарон Маргарян встретился с представителями компании Oracle
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с директором компании Oracle по вопросам сотрудничества со стратегическими партнерами в странах Азии, Африки и Кавказском регионе Бабаком Кобаром и представителем компании в Армении Левоном Кантарджяном.
Поприветствовав гостей, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что мэрия Еревана сотрудничает с различными международными организациями по внедрению электронных систем управления в различных сферах городского хозяйства. Мэр представил также результаты проделанных в этом направлении работ, а также ряд намеченных программ, отметив, что согласно результатам исследований, проведенных институтом электронного управления Рутгерского университета (США), Ереван занял пятую строчку в списке городов мира с лучшими показателями электронного управления наряду с Сеулом, Нью-Йорком, Гонконгом и Сингапуром.
«Подчеркивая важность использования информационных технологий с точки зрения доступности предоставляeмых гражданам услуг, мэрия Еревана внедрила множество инструментов по управлению, в частности, в сфере по координации деятельности административного аппарата, а также в некоторых других сферах. Благодаря этому на сегодняшний день официальный сайт мэрии Еревана предоставляет более 60 электронных услуг. Особо эффективно работает система «Одно окно», посредством которой мы оперативно реагируем на заявления наших граждан. В сотрудничестве с офисом по поддержке проектов Программы Развития ООН (ПРООН) мы разрабатываем также концепцию «Умный город»,-подчеркнул мэр Тарон Маргарян, отметив, что мэрия готова обсудить предложения по разработке и возможной реализации совместных проектов.
Выразив благодарность за встречу и готовность сотрудничать, директор компании Oracle по вопросам сотрудничества со стратегическими партнерами в странах Азии, Африки и Кавказском регионе Бабак Кобар в свою очередь отметил, что в Ереване могут быть успешно введены программы, которые в значительной мере будут способствовать развитию столицы и улучшению инфраструктуры.
«В списке десятков стран мы предпочли представить наши программы в Ереване, учитывая показатели вашего города в сфере электронного управления. Сорокалетний опыт нашей компании в сфере управления данными дает возможность предлагать разные решения в рамках концепции «Умный город». Уверен, что наше сотрудничество будет взаимовыгодным и эффективным»,-отметил региональный директор компании Oracle.
В ходе встречи стороны договорились о создании рабочей группы, которая рассмотрит и представит предпочтительные направления возможного сотрудничества.