Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Մոսկվայի պատվիրակության անդամների հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարության միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևանում գտնվող Մոսկվայի քաղաքապետի տեղակալ Լեոնիդ Պեչատնիկովի գլխավորած պատվիրակության հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Մոսկվայում Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչության ղեկավար Մակար Նահապետյանը։
Բարձր գնահատելով երկու ժողովուրդների միջև ձևավորված բարեկամական սերտ կապերն ու գործընկերային հարաբերությունները՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է երկուստեք հարաբերությունների խորացման և ամրապնդման կարևորությունը, նաև հատկանշել, որ 2013 թվականին Մոսկվայում Երևանի օրերի շրջանակում երկու մայրաքաղաքների գործադիր մարմինների միջև ստորագրված 2014-2016թթ. hամագործակցության ծրագիրը փոխգործակցության խորացման նոր հնարավորություններ է ընձեռել երկուստեք հարաբերություններում:
«Մոսկվան Երևանի համար իսկապես վստահելի գործընկեր է, և մենք բարձր ենք գնահատում երկու մայրաքաղաքների միջև փոխգործակցության ընդլայնմանն ուղղված Մոսկվայի կառավարության ջանքերը: Հաշվի առնելով վերջին տարիներին ծրագրային մեր համագործակցության` արդեն փաստված արդյունավետությունը, պետք է աշխատանք տանենք առկա փոխշահավետ գործակցությունն էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու ուղղությամբ: Վստահ եմ, որ ձևավորված գործնական մթնոլորտը շարունակելու է զարգանալ՝ապահովելով համատեղ ծրագրերի շարունակականությունը»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Մոսկվայի քաղաքապետի տեղակալ Լեոնիդ Պեչատնիկովը նախ Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինի ջերմ ողջույններն ու Երևանի տոնի առթիվ շնորհավորանքն է փոխանցել Տարոն Մարգարյանին՝ ընդգծելով, որ Մոսկվան բարձր է գնահատում Երևանի հետ փոխգործակցությունն ու վստահեցրել է, որ այն էլ ավելի ընդլայնելու և զարգացնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքները շարունակական են:
«Հայ-ռուսական բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի: Դա նպաստել է, որ մենք այսօր ունենանք ոչ միայն գործընկերային, այլև ջերմ բարեկամանական հարաբերություններ: Եվ մենք նույնպես վստահ ենք, պարոն քաղաքապետ, որ երկու մայրաքաղաքների գործընկերային հարաբերությունները հետզհետե կզարգանան ու կընդլայնվեն համագործակցության ուղղությունները»,-նշել է Լեոնիդ Պեչատնիկովը:

Мэр Тарон Маргарян встретился с членами делегации Москвы
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с делегацией, возглавляемой заместителем мэра Москвы Леонидом Печатниковым, прибывшей в Ереван для участия в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2797». На встрече присутствовал также руководитель представительства мэрии Еревана в Москве Макар Нагапетян.
Высоко оценив дружеские и партнёрские отношения между двумя народами, мэр Еревана Тарон Маргарян подчеркнул важность укрепления и углубления двусторонних отношений, и также отметил, что программа сотрудничества 2014 - 2016 гг, подписанная в Москве в 2013 году в рамках Дней Еревана, между исполнительными органами двух столиц, предоставило новые возможности для сотрудничества.
«Москва является важным партнёром для нас, и мы высоко ценим усилия правительства Москвы, направленные на расширение сотрудничества между двумя столицами. Учитывая уже доказанную эффективность нашего программного сотрудничества за последние годы, мы должны предпринять шаги для дальнейшего углубления и расширения эффективного взаимодействия. Я уверен, что сформированная деловая атмосфера будет развиваться, обеспечивая непрерывность совместных проектов»,-подчеркнул мэр.
Выразив благодарность за теплый прием, заместитель мэра Москвы Леонид Печатников передал Тарону Маргаряну теплые приветствия и поздравления мэра Москвы Сергея Собянина с Днем города, подчеркнув, что Москва высоко ценит сотрудничество с Ереваном и заверил, что работы, направленные на расширение и развитие взаимодействия, будут носить продолжительный характер.
«Дружба армянского и русского народов имеет многовековую историю. Это поспособствовало тому, чтобы сегодня мы имели не только деловые, но и дружественные отношения. И мы также уверены, господин мэр, что деловые отношения двух столиц будут постепенно развиваться и будут расширены направления сотрудничества»,-отметил Леонид Печатников.