Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Խորվաթիայի Սպլիտ քաղաքի քաղաքապետ Անդրո Կրստուլովիչ-Օպարայի հետ
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Երևանի հիմնադրման 2799-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևան այցելած Խորվաթիայի Սպլիտ քաղաքի քաղաքապետ Անդրո Կրստուլովիչ-Օպարայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին և շնորհակալություն հայտնելով Երևանի օրը միասին տոնելու հրավերն ընդունելու համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ Սպլիտի քաղաքապետի այցը նաև հրաշալի առիթ է` երկու քաղաքների միջև գործընկերային կապեր հաստատելու համար:
«Մենք կարևորում ենք գործընկեր քաղաքների հետ համագործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ինչը նպաստում է նաև քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում ենթակառուցվածքների արդիականացմանն ու զարգացմանը, ծառայությունների որակը զգալիորեն բարձրացնելուն: Այս առումով Երևանն ու Սպլիտը ևս կարող են ունենալ որոշակի փոխգործակցություն: Վերջին տարիներին մենք հստակ ծրագրեր ենք իրականացնում քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում համաչափ զարգացում ապահովելու նպատակով, ինչպես նաև կյանքի ենք կոչում տարբեր նախաձեռնություններ՝ զբոսաշրջության խթանման և Երևանը «Խելացի քաղաք» հայեցակարգով զարգացնելու ուղղությամբ», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Սպլիտի քաղաքապետ Անդրո Կրստուլովիչ-Օպարան իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, առանձնակի կարևորել է երկու քաղաքների միջև գործընկերային հարաբերություններ ձևավորելու Երևանի քաղաքապետի պատրաստակամությունը:
«Պարոն քաղաքապետ, նախ ուզում եմ իմանաք, որ չորս ամիս առաջ եմ ընտրվել Սպլիտի քաղաքապետ և այս պաշտոնում սա իմ առաջին արտերկիր կատարվող այցն է: Համոզված եղեք, որ եկել եմ սիրով և առաջին անգամ լինելով Երևանում` նաև պետք է խոստովանեմ, որ արդեն հասցրել եմ զգալ Երևանի ու քաղաքի բնակիչների հյուրընկալությունը և ջերմությունը: Ուրախ եմ, որ ի դեմս Ձեզ` Երևանը հանդես է գալիս տարբեր քաղաքների հետ գործընկերային հարաբերությունների հաստատման պատրաստակամությամբ, և վստահեցնում եմ, որ մենք ևս շահագրգիռ ենք այդ հարցում ու կանենք հնարավորը, որպեսզի կարճ ժամանակում երկու քաղաքների միջև հաստատենք սերտ և փոխշավետ համագործակցություն, այդ թվում նաև Եվրոպական ծրագրերի շրջանակում, որի փորձն արդեն մենք միասին ունենք», - նշել է Սպլիտի քաղաքապետը:
Շնորհավորելով քաղաքապետ ընտրվելու և շնորհակալություն հայտնելով արտերկիր առաջին այցը Երևան կատարելու համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, առիթն օգտագործելով, Անդրո Կրստուլովիչ-Օպարային և պատվիրակության անդամներին սիրով հրավիրել է հաջորդ տարի կրկին այցելել Երևան ու դառնալ 2800-ամյա Երևանի հոբելյանական տարեդարձի տոնական միջոցառումների մասնակիցը:

Мэр Тарон Маргарян встретился с мэром города Сплит (Хорватия) Андро Крстулович-Опара
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с делегацией, возглавляемой мэром города Сплит (Хорватия) Андро Крстулович-Опара, прибывшим в Ереван для участия в праздничных мероприятиях, посвященных 2799-летию основания Еревана.
Поприветствовав гостей и выразив благодарность за визит, мэр Тарон Маргарян отметил, что визит мэра Сплита хороший повод для установления партнерских связей между двумя городами.
«Мы придаем важность расширению и укреплению сотрудничества с городами-партнерами, что способствует также обновлению и развитию инфраструктур в различных сферах городского хозяйства и значительному улучшению качества услуг. В этом контексте между Ереваном и Сплитом может быть сформировано сотрудничество. В последние годы мы реализовываем конкретные программы для обеспечения пропорционального развития, а также осуществляем инициативы, направленные на развитие туризма посредством концепции «Умный город» »,-отметил Тарон Маргарян.
Мэр города Сплит Андро Крстулович-Опара в свою очередь поблагодарив за приглашение и теплый прием, придал особую важность готовности мэра Еревана сформировать партнерские отношения между двумя городами.
«Господин мэр, четыре месяца назад я был избран мэром Сплита, и это мой первый заграничный визит. Будучи впервые в Ереване должен признаться, что уже успел почувствовать теплоту и гостеприимность столицы и его жителей. Очень рад, что Вы проявляете готовность к установлению партнерских отношений с различными городами и заверяю Вас, что мы также заинтересованы в этом и сделаем все возможное, чтобы между двумя городами в скором времени было установлено тесное и взаимовыгодное сотрудничество, в том числе и в рамках Европейских программ, опыт которого у нас уже есть»,-отметил мэр Сплита.
Поздравив с избранием на должность мэра и поблагодарив за визит в Ереван, мэр Тарон Маргарян, пользуясь случаем, пригласил Андро Крстулович-Опару и членов делегации в следующем году также посетить Ереван и стать участником юбилейных мероприятиях, посвященных 2800-летию основания Еревана.