Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Գլենդելի քաղաքապետ Վարդան Կարապետյանի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է «Էրեբունի-Երևան 2799» տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի Գլենդել քաղաքի քաղաքապետ Վարդան Կարապետյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով և շնորհակալություն հայտնելով Վարդան Կարապետյանին հրավերն ընդունելու համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը համոզմունք է հայտնել, որ նա իր հերթին կնպաստի հայաշատ Գլենդելի հետ գործնական կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանը:
«Վստահ եմ, Երևանը և Գլենդելը համագործակցության լայն հնարավորություններ և հեռանկար ունեն ինչպես քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում, այնպես էլ կառավարման հարցում: Վերջին տարիներին հստակ քաղաքականություն է տարվում նաև ներդրումային դաշտի ակտիվացման ու զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ: Գործարար միջավայրի բարելավման և ներդրումների ներգրավման հետ կապված այսօր մայրաքաղաքում լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում, և մենք կարևորում ենք կոնկրետ ծրագրերի ու նախագծերի իրականացումը։ Մենք բաց և պատրաստակամ ենք համագործակցության համար և, հաշվի առնելով Գլենդելում հայ համայնքի ունեցած մեծ դերակատարումը, վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք ակտիվացնել երկու քաղաքների միջև հարաբերությունները՝ իրականացնելով երկուստեք փոխշահավետ ծրագրեր», - նշել է Տարոն Մարգարյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու Երևանի ծննդյան օրը միասին տոնելու հրավերի համար՝ Գլենդելի քաղաքապետ Վարդան Կարապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ առաջիկայում Երևանի և Գլենդելի միջև հարաբերություններն ավելի սերտ ու գործնական կդառնան:
«Ինձ համար մշտապես շատ հաճելի է, պարոն քաղաքապետ, գտնվել Երևանում, և ես համոզված եմ, որ երկու քաղաքները համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցում մեծ ներուժ ունեն: Ի դեպ, շատերը Գլենդելն անվանում են սփյուռքահայերի մայրաքաղաք, հաշվի առնելով, որ Երևանից հետո ամենաշատ հայերով բնակեցված քաղաքը հենց Գլենդելն է: Եվ համոզված եղեք, որ Գլենդելի հայ համայնքի համար իսկապես անչափ կարևոր է հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդումն ու ընդլայնումը, ինչին մենք անպայման կհասնենք», - նշել է Վարդան Կարապետյանը:
Առիթն օգտագործելով՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Վարդան Կարապետյանին և պատվիրակության անդամներին սիրով հրավիրել է հաջորդ տարի կրկին այցելել Երևան ու դառնալ 2800-ամյա Երևանի հոբելյանական տարեդարձի տոնական միջոցառումների մասնակիցը:
Հանդիպման ավարտին Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի և Գլենդել քաղաքի միջև ստորագրվել է համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:

Мэр Тарон Маргарян встретился с мэром Глендейла Варданом Карапетяном
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял делегацию, возглавляемую мэром города Глендейл (США, штат Калифорния) Варданом Карапетяном, прибывшую в Ереван для участия в празднестве «Эребуни-Ереван 2799». Поприветствовав и выразив благодарность Вардану Карапетяну за визит, мэр Тарон Маргарян выразил уверенность в том, что мэр Глендейла внесет свою лепту в укрепление и углубление деловых связей с Глендейлом.
«Уверен, что Ереван и Глендейл имеют широкие возможности и перспективы сотрудничества в различных сферах городского хозяйства, а также в плане обмена опытом управления. В последние годы ведется конкретная политика, направленная на активизацию инвестиционной среды и развитие туризма. В настоящее время в столице предпринимаются серьёзные шаги по привлечению инвестиций и улучшению бизнес среды. Мы открыты и готовы к сотрудничеству, и, принимая во внимание важную роль армянской общины Глендейлa, уверен, что совместными усилиями мы сможем активизировать отношения между двумя городами, реализовывая двусторонние взаимовыгодные программы»,-отметил Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, мэр Глендейла Вардан Карапетян выразил убежденность в том, что в скором времени отношения между Ереваном и Глендейлом станут более тесными и деловыми.
«Господин мэр, для меня всегда очень приятно находиться в Ереване и я уверен, что наши города имеют большой потенциал для реализации совместных программ. Кстати, многие называют Глендейл столицей армян Диаспоры. Будьте уверены, что для армянской общины Глендейла действительно очень важно укрепление и расширение связей с родиной, чего мы обязательно добьемся»,-отметил Вардан Карапетян.
Пользуясь случаем мэр Тарон Маргарян пригласил Вардана Карапетяна и членов делегации в следующем году посетить Ереван и стать участником праздничных мероприятий, посвященных 2800-летию Еревана.
В завершении встречи между административным районом Еревана Кентрон и городом Глендейл был подписан меморандум о взаимопонимании.