Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Առնուվիլ քաղաքի պատվիրակության անդամների հետ
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Էրեբունի-Երևան 2799» տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած Ֆրանսիայի Առնուվիլ քաղաքի քաղաքապետի տեղակալ Նեկտար Բալյանի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ: Ողջունելով հյուրերին և շնորհակալություն հայտնելով հրավերն ընդունելու համար` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ ֆրանսիական քույր և գործընկեր քաղաքների միջև բարեկամական և գործընկերային կապերի ամրապնդումը, երկկողմ ծրագրերի մշակումն ու ամենատարբեր ոլորտներում ծրագրային համագործակցությունն իսկապես կարևորված է Երևանի համար:
«Երևանն այսօր փոխշահավետ համագործակցություն է իրականացնում ինչպես մայրաքաղաք Փարիզի, այնպես էլ ֆրանսիական մի շարք քաղաքների հետ: Այս համատեքստում գործընկերային լավ հարաբերություններ են հաստատված նաև Երևանի Նուբարաշեն վարչական շրջանի և Առնուվիլ քաղաքի միջև: Այս հարցում, անշուշտ, իրենց կարևոր ներդրումն ունեն նաև մեր հայրենակիցները, և ուրախ եմ, որ պատվիրակության կազմում Առնուվիլի հայ համայնքի ներկայացուցիչները ևս ընդգրկված են»,- նշել է քաղաքապետն ու համոզմունք հայտնել, որ հյուրերը հաճելի ժամանակ կանցկացնեն ջերմ և հյուրընկալ Երևանում՝ մասնակցելով տոնական միջոցառումներին:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար` Առնուվիլ քաղաքի քաղաքապետի տեղակալ Նեկտար Բալյանը, ի դեմս Տարոն Մարգարյանի, շնորհավորել է բոլոր երևանցիներին՝ մայրաքաղաքի տոնի առթիվ և նկատել, որ շուրջ երեքհազարամյա պատմություն ունեցող Երևանն իրոք շատ ջերմ ու հյուրընկալ քաղաք է:
«Պարոն քաղաքապետ, շատ ուրախ եմ գտնվել դարավոր հարուստ պատմություն ունեցող համայն հայության մայրաքաղաքում, որն արդեն 2799 տարեկան է: Իսկապես կա գործակցության խթանման մեծ ներուժ, և մենք, հաշվի առնելով նաև հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, պետք է նոր թափ հաղորդենք մեր հարաբերություններին՝ այդ գործում ներդնելով նաև հայ համայնքի ներուժը», - նշել է Նեկտար Բալյանը՝ հավելելով, որ տպավորված է Երևանի տոնական հանդերձանքով և, որ պատրաստվում է ներկա գտնվել տոնական բոլոր միջոցառումներին, ընդ որում, ոչ թե որպես հյուր, այլ լիարժեք մասնակից:
Հանդիպման շրջանակում, օգտվելով առիթից, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Առնուվիլ քաղաքի պատվիրակության անդամներին հրավիրել է հաջորդ տարի կրկին այցելել Երևան և դառնալ 2800-ամյա Երևանի հոբելյանական տարեդարձի տոնական միջոցառումների մասնակիցը:

Мэр Тарон Маргарян встретился с членами делегации французского города Арнувил
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с членами делегации, возглавляемой заместителем мэра французского города Арнувил Нектар Бальян, прибывшей в Ереван для участия в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2799». Поприветствовав гостей и выразив благодарность за визит, мэр Еревана Тарон Маргарян подчеркнул, что Ереван придает особую важность укреплению дружеский и партнерских связей с французскими городами-партнерами и городами-побратимами, разработке двусторонних проектов и сотрудничеству в различных сферах.
«На сегодняшний день Ереван ведет взаимовыгодное сотрудничество со столицей Франции и другими французскими городами. В этом контексте между административным районом Еревана Нубарашен и французским городом Арнувил также установлены партнерские связи. В дело укрепления сотрудничества свой вклад вносят также наши соотечественники и я очень рад, что в состав делегации города Арнувил включены представители армянской общины Арнувила»,-отметил мэр Еревана и выразил уверенность в том, что гости проведут приятное время в теплом и гостеприимном Ереване и станут участником праздничных мероприятий.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, заместитель мэра города Арнувил Нектар Бальян поздравила Тарона Маргаряна и всех ереванцев по случаю Дня города и отметила, что, имеющий более чем трехтысячелетнюю историю Ереван, действительно, очень теплый и гостеприимный город.
«Господин мэр, я очень рада, что вновь нахожусь в столице с многовековой богатой историей, которой уже 2799 лет. В нашем сотрудничестве я вижу большой потенциал, и мы, учитывая вековую дружбу армянского и французского народов, должны придать новый импульс нашим отношениям»,-отметила Нектар Бальян, добавив, что впечатлена праздничным оформлением Еревана. Она также подчеркнула, что планирует присутствовать на всех праздничных мероприятиях, и стать их полноценным участником.
В рамках встречи, пользуясь случаем мэр Еревана Тарон Маргарян пригласил членов делегации города Арнувил в следующем году посетить Ереван и стать участником праздничных мероприятий, посвященных 2800-летию Еревана.