Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Երևան ՌԱՆԱՐՄ 2015» միջազգային կիսամարաթոնի մասնակիցների հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է հոկտեմբերի 3-ին Երևանում կայանալիք «Երևան ՌԱՆԱՐՄ 2015» միջազգային կիսամարաթոնի կազմակերպիչ, Հայաստանի ատլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ռոբերտ Էմմիյանի գլխավորությամբ քաղաքապետարան այցելած կիսամարաթոնի մասնակիցներ, Ֆրանսիայի ֆուտբոլի հավաքականի նախկին անդամ, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Յուրի Ջորկաեֆին, Ֆրանսիայի Դեսին քաղաքի փոխքաղաքապետ Դենի Ջորկաեֆին, Լատվիայի ատլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Գունտիս Զալիտիսին և Հունաստանի ատլետիկայի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Դիմակոս Պանագիոտիսին:
Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետը նախ համառոտ ներկայացրել է մայրաքաղաքում սպորտային կյանքի աշխուժացմանն ուղղված աշխատանքները՝ ընդգծելով, որ հատկապես վերջին տարիներին ծրագրային հստակ քաղաքականություն է տարվում ինչպես մայրաքաղաքի մարզական օջախների պայմանների բարելավման ու դրանք համապատասխան մարզագույքով ապահովելու, այնպես էլ Երևանում առողջ ապրելակերպի խթանման ուղղությամբ:
«Քաղաքապետարանի որդեգրած քաղաքականությունը հստակ է, և Երևանի զարգացման ծրագրերով մայրաքաղաքում սպորտային կյանքի էլ ավելի աշխուժացմանն ուղղված ծրագրերը շարունակական են: Մարզական օջախների նորոգման ու նոր մարզագույքով համալրելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքներից բացի, մայրաքաղաքի բակերի համալիր բարեկարգման ծրագրի շրջանակում մենք բակային տարածքերն ենք նաև կահավորվում մարզական գույքով ու ֆուտբոլի փոքր խաղադաշտերով, ինչը, համոզված եմ, իր կարևոր դերն ունի առողջ ու սպորտասեր սերունդ դաստիարակելու գործում: Եվ ուրախալի է, որ հատկապես վերջին տարիներին երևանյան մարզիկները տարբեր մարզաձևերում շոշափելի ձեռքբերումներ են գրանցում, այդ թվում նաև համահայկական ու հանրապետական մրցումներում՝ թիմային հաշվարկով զբաղեցնելով պատվավոր առաջին տեղը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը: Անդրադառնալով հոկտեմբերի 3-ին առաջին անգամ Երևանում կայանալիք «Երևան ՌԱՆԱՐՄ 2015» միջազգային կիսամարաթոնին՝ քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ այն մեծ սիրով կընդունվի մայրաքաղաքի բնակիչների կողմից:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ռոբերտ Էմմիյանն իր հերթին կիսամարաթոնի բոլոր մասնակիցների գոհունակությունն է փոխանցել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին՝ երևանյան առաջին միջազգային կիսամարաթոնի անցկացման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար:
Հայազգի աշխարհահռչակ ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆն էլ իր հերթին նկատել է, որ սպորտի զարգացման հարցում Երևանի քաղաքապետի մոտեցումներն, ըստ էության, հենց այն հիմնական գրավականն են, որոնք անպայման կնպաստեն առողջ ապրելակերպի խթանմանը:
«Բոլոր սփյուռքահայերիս համար, պարոն քաղաքապետ, համոզված եղեք, որ Երևանն, իրոք, հարազատ է ու անփոխարինելի: Ու ես ուրախ եմ, որ մեր բոլորի մայրաքաղաքն այսօր տեսնում եմ ավելի գեղեցիկ, բարեկարգ ու հարմարավետ: Վերջին անգամ այստեղ եմ եղել 1999 թվականին ու պետք է խոստովանեմ, որ հիացած եմ այսօրվա Երևանով: Նաև շատ ուրախ եմ, որ, քաղաքը զարգացնելուն զուգահեռ, Դուք առանձնակի կարևորում եք սպորտի դերը՝ առողջ սերունդ դաստիարակելու հարցում: Լիահույս եմ, որ միջազգային այս կիսամարաթոնը ևս իր ուրույն նպաստը կբերի այդ գործին ու կսիրվի քաղաքի բնակիչների կողմից»,- նշել է Յուրի Ջորկաեֆը:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստ է իր լիազորությունների շրջանակում մշտապես աջակցելու նմանօրինակ նախաձեռնություններին:

Мэр Тарон Маргарян встретился с участниками международного полумарафона по бегу «Yerevan RunArm-2015»
02.10.2015
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял участников международного полумарафона- бывшего члена сборной Франции по футболу, чемпиона мира и Европы Юрия Джоркаеффа, заместителя мэра французского города Десин Дени Джоркаеффа, председателя федераций легкой атлетики Латвии Гунтиса Залитиса, вице-президента федерации легкой атлетики Греческой Республики Димакоса Панагиотиса, которые посетили мэрию во главе с председателем Федерации атлетики Армении, организатором международного полумарафона по бегу «Yerevan RunArm-2015» Робертом Эммияном.
Приветствуя гостей, мэр коротко представил программы направленные на активизацию спортивной жизни в столице, подчеркнув, что особенно в последние годы ведется программная политика и особое внимание уделяется реализации работ как по улучшению условий и обеспечению надлежащим инвентарем спортивных школ столицы, так и пропаганде здорового образа жизни в Ереване.
«Политика мэрии в этом вопросе неизменна, и программы, направленные на активизацию спортивной жизни в столице, будут продолжены. Помимо работ по ремонту спортивных центров и оснащению новым спортивным оборудованием, в рамках программы по комплексному благоустройству дворовых территорий столицы, мы также оснащаем спортивным оборудованием дворы и строим мини площадка для игры в футбол, и я уверен, что это играет важную роль в воспитании здорового поколения. Радует также тот факт, что особенно в последние годы спортсмены из Еревана добиваются ощутимых успехов в разных видах спорта во всеармянских и республиканских соревнованиях, занимая почетное первое место»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В связи с международным полумарафоном по бегу «Yerevan RunArm-2015», который впервые пройдет в Ереване 3-го октября, мэр выразил уверенность, что мероприятие с большой любовью будет принято жителями столицы.
Выразив благодарность за теплый прием, Роберт Эммиян в свою очередь выразил удовлетворение всех участников полумарафона мэру Еревана за проявленное содействие в проведении первого международного полумарафона в Ереване.
Легендарный французский футболист армянского происхождения Юрий Джоркаефф в свою очередь отметил, что подход мэра Еревана в вопросе развития спорта, по сути, является основополагающим принципом, которые, несомненно, будут способствовать продвижению здорового образа жизни.
«Господин мэр, будьте уверены, что Ереван для всех армян Диаспоры, действительно, незаменимый и родной. И я рад, что сегодня нашу столицу вижу более красивой, благоустроенной и уютной. В последний раз я был здесь в 1999 году и должен признаться, что восхищен сегодняшним Ереваном. Также очень рад, что наряду с развитием города, вы придаете особое значение роли спорта в деле воспитания здорового поколения. Надеюсь, что этот международный полумарафон также внесет свой особый вклад и станет любимым для жителей города»,-отметил Юрий Джоркаефф.
В завершении встречи мэр Тарон Маргарян еще раз подчеркнул, что мэрия Еревана в рамках своих полномочий всегда готова содействовать подобным инициативам.