Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Անտոնիի գործընկերոջ հետ
Երևանի քաղաքապետի հրավերով «Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով Երևան այցելած Ֆրանսիայի Անտոնի քաղաքի քաղաքապետ Ժան-Իվ Սենանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ: Ողջունելով հյուրերին և շնորհակալություն հայտնելով Երևանի օրը միասին տոնելու հրավերն ընդունելու համար` Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ Անտոնիի քաղաքապետի այցը նաև հրաշալի առիթ է փոխադարձ գործընկերային կապերն ամրապնդելու համար: «Ֆրանսիական մի շարք քաղաքների հետ Երևանն այսօր համագործակցում է սերտորեն, որի շնորհիվ իրականացվել ու իրականացվում են համատեղ բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր: Ֆրանսիական գործընկեր քաղաքների հետ մեր սերտ համագործակցությունը շոշափելի արդյունքներ է տվել տեղական ինքնակառավարման, տնտեսական զարգացման, զբոսաշրջության խթանման և քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներում, ինչը նաև լրացուցիչ խթան է դառնում նորանոր ծրագրերի քննարկման ու դրանք կյանքի կոչելու համար: Իմ կողմից մշտապես կարևորվել է նաև Երևանի 12 վարչական շրջանների համագործակցությունը տարբեր պետությունների քաղաքների հետ, և ողջունելի է, որ Երևան քաղաքի Դավթաշեն վարչական շրջանի ու Ֆրանսիայի Անտոնի քաղաքի միջև արդեն իսկ ստորագրվել է քույրացման արձանագրություն, որը, համոզված եմ, լավ մեկնակետ է՝ ամրապնդելու երկուստեք արդյունավետ փոխգործակցությունը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Անտոնիի քաղաքապետ Ժան-Իվ Սենանն էլ, իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և հրավերի համար, առանձնակի կարևորել է գործընկերային կապերն առավել ամրապնդելու Երևանի քաղաքապետի պատրաստակամությունը՝ նկատելով, որ այն ամենակարևոր նախապայմաններից մեկն է Դավթաշեն վարչական շրջանի և Անտոնիի միջև հաստատված փոխգործակցությունը գործնական փուլ տեղափոխելու համար:
«Երևանում գտնվելն իսկապես հաճելի է, և պետք է ասեմ, պարոն քաղաքապետ, որ արդեն հասցրել եմ հաճելիորեն զարմանալ Երևանի գրավիչ արտաքին տեսքով ու զարգացման տեմպերով: Եվ թեկուզ հենց այս տեսանկյունից մեզ համար իսկապես կարևոր են որոշակի ոլորտներում գործընկերային հարաբերություններ հաստատելը Երևանի հետ ու երկուստեք հաջողված փորձի փոխանակումները»,- նշել է Ժան-Իվ Սենանը:
Հանդիպման ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առանձնակի կարևորել է նաև Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր հայազգի Պատրիկ Դևեջյանի և Անտոնիի Ֆրանս-հայկական միության ներդրումը երկկողմ հարաբերությունների սերտացման ու ամրապնդման հարցում։

Mэр Тарон Маргарян встретился с коллегой из французского города Антони
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с делегацией, во главе с мэром французского города Антони Жан-Ив Сенаном, которая прибыла в Ереван для участия в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2797». Поблагодарив за визит, Тарон Маргарян отметил, что визит мэра Антони отличная возможность для укрепления двусторонних партнерских связей.
«Сегодня Ереван имеет тесные партнёрские отношения с рядом французских городов, в результате чего были реализованы и реализуются разные важные программы. Наше тесное сотрудничество с городами-партнерами Франции дало ощутимые результаты в сферах местного самоуправления, экономического, развития, продвижения туризма, а также в других областях городского хозяйства, что также становится дополнительным стимулом для обсуждения и реализации новых проектов. Я всегда подчеркивал также важность сотрудничества 12-и административных районов Еревана с городами разных государств, и радует тот факт, что между административным районом Еревана Давташен и французским городом Антони подписан протокол об установлении побратимских связей, который станет основой для укрепления двустороннего и эффективного взаимодействия »,- подчеркнул Тарон Маргарян.
Мэр Антони Жан-Ив Сенан в свою очередь выразив благодарность за теплый прием и приглашение, придал важность готовности мэра Еревана установить партнерские отношения, отметив, что это одно из самых важных предварительных условий для того, чтобы переместить сотрудничество, установленное между административным районом Давташен и городом Антони, в деловую фазу.
«Для меня очень приятно находится в Ереване, и должен признаться, господин мэр, что с первого дня приятно удивлен внешним видом и темпами развития Еревана. С этой точки зрения для нас действительно очень важно установить партнерские связи с Ереваном в некоторых сферах и обменяться успешным опытом»,- отметил Жан-Ив Сенан.
В рамках встречи мэр Еревана Тарон Маргарян особо подчеркнул также важность вклада депутата парламента Франции армянского происхождения Патрика Деведжяна и французско-армянского союза города Антони в дело укрепления двусторонних отношений.