Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Երևանի օրվա առթիվ շնորհավորել է մայրաքաղաքի բնակիչներին
«Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարության պաշտոնական հանդիսությունը Երևանի քաղաքապետարանի հարակից հրապարակում էր, որը վերածվել էր տոնական բեմահարթակի: Թատերականացված շքեղ ու ինքնատիպ բեմականացումով ներկայացվել է Հայաստանի 12 մայրաքաղաքների հիմնադրման պատմությունը: Մինչ այդ տոնակատարության բոլոր մասնակիցներին ողջունել և շնորհավորել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
«Համայն հայության մայրաքաղաքը տոնում է իր ծննդյան 2797-րդ տարեդարձը և, ավանդույթի համաձայն, տոնում է ոչ միայն իր բոլոր բնակիչների, այլև բազմաթիվ հյուրերի ու բարեկամների հետ: Համայն աշխարհի հայության հայացքն այսօր ուղղված է Երևանին, ու մենք հպարտ ենք, որ ոչ միայն աշխարհասփյուռ մեր հայրենակիցներին, այլև ամբողջ աշխարհին հազարամյա պատմություն ունեցող մեր քաղաքն այսօր ներկայանում է որպես կայուն զարգացման ուղով վստահորեն ընթացող ժամանակակից քաղաք: Վստահեցնում եմ, որ մեր սիրելի մայրաքաղաքում կյանքի կոչվող ցանկացած ծրագիր՝ քաղաքաշինական, թե ներդրումային, սոցիալական թե այլ, միանշանակ ուղղված է մեր սիրելի քաղաքի ու նրա բնակիչների բարօրությանը: Դարերի փորձությունները հաղթահարած մեր մայրաքաղաքի յուրաքանչյուր բնակիչ իր արդար ու նվիրված աշխատանքով, սեփական քաղաքի նկատմամբ անմնացորդ սիրով վաստակել է հարմարավետ ու ապահով քաղաքում ապրելու իրավունքը: Եվ մեր բոլոր ջանքերն ուղղված են արժանին մատուցելու մեր քաղաքացիներին: Իսկ այսօր, եկեք բոլորս միասին լիասիրտ ուրախանանք, միմյանց ու մեր քաղաքին փոխանցենք մեր սերն ու ջերմությունը և ի սրտե յուրաքանչյուրս ասենք՝ Շնորհավո՛ր տոնդ, իմ ջերմ ու բարի քաղաք, Շնորհավո՛ր տոնդ, Երևա՛ն»:

Мэр Тарон Маргарян поздравил жителей столицы с Днем Еревана
Официальная церемония празднества «Эребуни-Ереван 2797» прошла на площади, прилегающей к мэрии Еревана, которая превратилась в праздничную сцену. Посредством театрализованной своеобразной постановки была представлена история основания 12 столиц Армении. Всех участников празднества поприветствовал и поздравил мэр Еревана Тарон Маргарян.
«Столица всех армян празднует свое 2797-летие, и, по традиции, празднует не только со всеми своими жителями, но и с многочисленными гостями и друзьями. Сегодня взгляд армян всего мира направлен на Ереван, и мы гордимся тем, что наша древняя столица предстает как современный город, уверенно шагающий по пути устойчивого развития, не только перед взором наших сограждан, живущих в разных уголках света, но и перед всем миром. Хочу заверить, что каждая программа, реализуемая в нашей любимой столице, будь то градостроительная, инвестиционная, социальная или любая другая, определенно направлена на благо нашего любимого города и его жителей. Каждый житель нашей столицы, преодолевшей вековые испытания, своим честным и преданным трудом, беспредельной любовью к своему городу, заслужил право жить в уютном и безопасном городе. И все наши усилия направлены на то, чтобы обеспечить это нашим гражданам. А сегодня, давайте радоваться от всего сердца, передавать друг другу и нашему городу нашу любовь и теплоту, и от всего сердца скажем- С праздником, мой теплый и добрый город. С праздником, Ереван».