Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը մասնակցել է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով հիմնանորգված հ. 36 մանկապարտեզի վերաբացմանը
10.02.2022
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով հիմնանորոգվող 15 մանկապարտեզներից առաջինն արդեն պատրաստ է: 1970-ական թվականներին շահագործման հանձնված հ.36 մանկապարտեզը երբևէ չէր հիմնանորոգվել: Նախակրթարանում փոքրիկների համար ստեղծված պայմաններին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի ու ծրագրի աջակից և գործընկեր մյուս կառույցների ներկայացուցիչների հետ ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
Կարևոր այս նախագծի ընդհանուր արժեքը շուրջ 15 միլիոն եվրո է: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկից, Արևելյան եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամից, Կանաչ կլիմայի հիմնադրամից և Երևան համայնքի բյուջեից:
«Մենք ունենք ևս 14 մանկապարտեզ, որտեղ այս ծրագրի շրջանակում շինարարական աշխատանքներ են իրականացվում: Մեր գործընկերների հետ կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկեցինք նաև այս ծրագրի շարունակականության ապահովման հետ կապված հարցեր: Նախապատրաստական աշխատանքները կատարված են և, կարծում եմ, այս տարի կկարողանանք հավելյալ՝ նոր մանկապարտեզների մրցույթ հայտարարել: Դրանով մենք կհամալրենք հիմնանորոգված մանկապարտեզների շարքը, որոնք իրականացնում ենք և այս ծրագրի, և համայնքային բյուջեի միջոցներով»,- նկատել է Հրաչյա Սարգսյանը:
«Մենք ունենք նաև այլ նպատակներ և պատրաստվում ենք ծրագրեր իրականացնել ոչ միայն մանկապարտեզներում, այլ նաև հանրային այլ շենքերում, ինչպես, օրինակ, պոլիկլինիկաներում: Շատ լավ հիմքեր ենք դրել և դրա հիման վրա շարունակելու ենք մեր հաջող համագործակցությունը»,- ասել է Եվրոպական ներդրումային բանկի Հայաստանի պետական հատվածի վարկավորման գործառնությունների պատասխանատու Ստեֆանի Գիար-Բրանը:
«Եթե նույնիսկ երեխաները դրսից են նայում այս մանկապարտեզին՝ անպայման ուզում են գալ այստեղ: Իհարկե, ներքին հարդարանքը նույնպես հավասարաչափ տպավորիչ է: Շատ ուրախ եմ, որ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը նույնպես իր նպաստն է բերել այս ծրագրի իրականացման գործում»,- նշել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին:
Ծրագրով մանկապարտեզում տեղադրվել են էներգաարդյունավետությանը միտված սարքավորումներ, արևային ֆոտովոլտային վահանակներ, LED լուսատուներ, իրականացվել են նաև դռների ու լուսամուտների փոխարինում, տանիքի պատերի ջերմամեկուսացում, ինչի շնորհիվ կնվազեն հանրային շենքերի էներգետիկ սպասարկման ծախսերը, ինչպես նաև կնվազի ածխաթթու գազի արտանետման ծավալը:
«Երևանի քաղաքապետարանի հետ մեր համագործակցությունը գնահատում եմ բավականին լավ: Մեր նպատակն է եղել այս ծրագրով երեխաների համար ապահովել այն պայմանները, որոնք կձգտենք ստեղծել բոլոր մանկապարտեզների սաների համար: Ընդհանուր առմամբ անհրաժեշտ բոլոր պայմանները, որոնք պետք են երեխաներին, առկա են այստեղ և մենք բավական գոհ ենք արդյունքից: Մեր ծրագրերին շարունակական բնույթ հաղորդելու համար պետք է ավելիին ձգտենք: Մենք հոգատար վերաբերմունք ունենք շրջակա միջավայրի պահպանության խնդրում և կլիմայի փոփոխության մարտահրավերների առնչությամբ ակտիվ գործունեություն ենք ծավալում: Ուստի՝ ակնկալում ենք ավելի շատ տեսնել «կանաչ»-ը կառավարման ոլորտում և անհամբերությամբ ենք սպասում նաև Երևանի «կանաչ» ավտոբուսներին»,- նշել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
«Պլանավորում ենք, որ 2023թ. ավարտին արդեն մեր մանկապարտեզների գոնե 50 %-ն ամբողջությամբ հիմնանորոգված լինեն: Այս ծրագրով մենք միջոցառումներ ունենք, որոնք հնարավորություն են տալու բոլոր մանկապարտեզներում, անկախ նրանից՝ վերանորոգված են թե ոչ, տեղադրել արևային վահանակներ, ջրատաքացուցիչներ: Դրանք կնվազեցնեն կոմունալ ծախսերն ու հնարավորություն կտան սպասարկել համայնքի վերցրած առաջին ոչ սուվերեն վարկն ու ավելի բարեկարգ միջավայր ապահովել երեխաների համար: Կարծում եմ, մենք համատեղ ուժերով՝ միջազգային գործընկերներ, համայնք, կառավարություն, հնարավորություն կունենանք իրականացնել բազում այլ ծրագրեր»,- նշել է քաղաքապետը:
Որպես կարևոր բաղադրիչ՝ Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրում առանձնակի ուշադրություն է հատկացվում նաև շենքերի սեյսմիկ ամրացմանը: Հ. 36 մանկապարտեզում շուրջ 260 փոքրիկների համար ստեղծվել են ոչ միայն էներգաարդյունավետ, լուսավոր, գունավոր, այլև անվտանգ պայմաններ:

Мэр Грачья Саргсян принял участие в открытии детского сада N36, отремонтированного в рамках программы энергоэффективности Еревана
10.02.2022
Первый из 15 детских садов, которые капитально ремонтируются в рамках программы энергоэффктивности Еревана, вновь введен в эксплуатацию. Данное дошкольное учреждение ранее не ремонтировалось. Теперь для детей обеспечены все современные удобства. Глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин, представители других партнерских организаций вместе с мэром Еревана Грачьей Саргсяном присутствовали на открытии детского сада.
Общая стоимость проекта составляет 15 миллионов евро. Финансирование обеспечивают Европейский инвестиционный банк, фонд Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии (E5P), Зеленый климатический фонд и городской бюджет Еревана.
«У нас есть еще 14 детских садов, где в рамках этой программы ведется капитальный ремонт. В ходе встречи с нашими партнерами мы обсудили вопросы, связанные с продолжительностью этой программы. Проведены все подготовительные работы, и, думаю, в этом году мы сможем объявить тендеры для новых дошкольных учреждений»,- отметил Грачья Саргсян.
По словам ответственного лица по кредитованию государственного сектора Армении ЕИБ г-жи Стефани Гиар-Бран, организация собирается осуществить программы не только в дошкольных учреждениях, но и других общественных зданиях, таких как поликлиники.
Постоянный представитель ПР ООН г-жа Натиа Нацвлишвили отметила, что детский сад настолько ярок и привлекателен как снаружи, так и изнутри, что дети будут посещать его с радостью.
Программа обеспечивает установку оборудования для энергоэффективности, фотовольтовые солнечные панели, LED светильники, замену окон и дверей, термоизоляцию стен, благодаря чему будут значительно сокращены расходы на общественные здания, а также выбросы CO2.
Глава Делегации Европейского Союза в Армении, посол г-жа Андреа Викторин выразила мнение о сотрудничестве с мэрией Еревана, посчитав его весьма эффективным. Г-жа посол также добавила, что их целью является обеспечение соответствующих условий для всех детей. Организация серьезно озабочена проблемами экологии и вызовами, связанными с климатическими изменениями, поэтому они бы хотели видеть сферу городского управления более зеленой, т.е. больше ориентированной на улучшение экологии, а также с нетерпением ждут выхода зеленых автобусов на улицы Еревана.
«Мы планируем завершить капитальный ремонт хотя бы 50% детских садов в 2023. В рамках этой программы мы хотим предпринять шаги по установке солнечных панелей и водных обогревателей во всех детских садах, вне зависимости от того, отремонтированы они или нет. Таким образом будут сокращены коммунальные затраты, и появится возможность создать более удобные условия для детей. Я уверен, что, объединив усилия, мы сможем реализовать много других программ»,- подчеркнул мэр.
Программа энергоэффективности Еревана также уделяет особое внимание сейсмическому укреплению зданий. Детский сад N36 теперь обеспечен энергоэффективным оборудованием и безопасными условиями для примерно 260 детей.