Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը մասնակցել է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով հիմնանորոգված թիվ 49 մանկապարտեզի վերաբացմանը
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով հիմնանորգվող 18 մանկապարտեզներից ևս մեկը հանձնվեց շահագործման: Նախակրթարանում փոքրիկների համար ստեղծված պայմաններին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի ու ծրագրի աջակից և գործընկեր մյուս կառույցների ներկայացուցիչների հետ ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
«Հերթական էներգաարդյունավետ և սեյսմակայուն մանկապարտեզն ենք հանձնում շահագործման, որը Երևանը ոչ սուվերեն վարկով է հիմնանորոգել: Ծրագիրը հաջողությամբ շարունակվում է, մենք արդեն քննարկում ենք երկրորդ փուլով նոր մանկապարտեզների նորոգման հարցը և ակնկալում, որ մինչև տարեվերջ կառավարության աջակցությամբ պայմանագիր կստորագրենք և հնարավորություն կունենանք ևս 14 մանկապարտեզ հավելյալ հիմնանորոգել, ինչպես նաև 4 պոլիկլինիկայում աշխատանքներ տանել: Այս ամեն ինչն ուղղված է մեր համաքաղաքացիների բարեկեցության ապահովմանը»,- նշել է Երևանի քաղաքապետը։
Կարևոր այս նախագծի ընդհանուր արժեքը շուրջ 15 միլիոն եվրո է: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկից, Արևելյան եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամից, Կանաչ կլիմայի հիմնադրամից և Երևան համայնքի բյուջեից: Թիվ 49 մանկապարտեզի վերակառուցման աշխատանքների արժեքը կազմում է 400 մլն ՀՀ դրամ:
«Մենք շատ սերտ և արդյունավետ համագործակցություն ենք իրականացնում Երևանի քաղաքապետարանի հետ՝ էներգարդյունավետության ոլորտում, և այս գեղեցիկ մանկապարտեզը հրաշալի օրինակներից մեկն է: Մենք համագործակցում ենք տնտեսական և ներդրումային ծրագրերի շրջանակում, ինչպես նաև այսպես ասած` կանաչ նախաձեռնությունների իրականացման առումով, որտեղ ունենք, օրինակ, կանաչ ավտոբուսների ծրագիրը: Ուրախ եմ այս ամենի համար, ինչի արդյունքում մեր նպաստը կբերենք քաղաքացիներին»»,- նշել է ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
«Մեր ջանքերը շարունակական են լինելու, մեր գործունեությունը չի սահմանափակվելու միայն Երևանում, էներգաարդյունավետությամբ մենք զբաղվելու ենք ամբողջ Հայաստանի տարածքով մեկ: Շենքը, իհարկե շատ գեղեցիկ է, նաև շուրջ 50% էներգիա է խնայելու: Երեխաները շատ ավելի հարմարավետ կեցավայր են ունենալու, խաղալու են տաք ու նաև ջերմ միջավայրում, և ես շատ ուրախ եմ, որ ՄԱԶԾ-ն կարողացել է իր նպաստը նույնպես բերել այս ծրագրի իրականացման գործում»,- ասել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին:
80-ական թվականներին կառուցված թիվ 49 մանկապարտեզը երբևէ հիմնանորոգման չէր ենթարկվել: 2020թ.-ի տարեվերջին մեկնարկած ծրագիրը հիմնովին փոխեց միջավայրն ու շենքային պայմանները: Մանկապարտեզում շուրջ 270 փոքրիկների համար ստեղծվել են ոչ միայն էներգաարդյունավետ, լուսավոր, գունավոր, այլև անվտանգ պայմաններ:
Ծրագրի շրջանակում մանկապարտեզում տեղադրվել են էներգաարդյունավետությանը միտված սարքավորումներ, արևային ֆոտովոլտային վահանակներ, LED լուսատուներ, իրականացվել են նաև դռների ու լուսամուտների փոխարինում, տանիքի պատերի ջերմամեկուսացում, ինչի արդյունքում կկրճատվեն հանրային շենքերի էներգետիկ սպասարկման ֆինանսական ծախսերը, ինչպես նաև կնվազեն CO2 գազի արտանետումները: Որպես կարևոր բաղադրիչ` առանձնակի ուշադրություն է դարձվել նաև շենքի սեյսմիկ ամրակայմանը:
«Ես շատ ուրախ եմ լինել այստեղ և տեսնել այս նոր մանկապարտեզը, այն, իհարկե, շատ գեղեցիկ և թարմ տեսք ունի, և ես կարծում եմ, որ ամենակարևորն այն է, որ այն նաև էներգաարդյունավետ է, քանի որ իրականացվել են վերականգնող էներգետիկային ուղղված մի շարք միջոցառումներ, և իհարկե դուք գիտեք, որ ջեռուցումը, տաք ջրամատակարարումը շատ կարևոր են, որովհետև դրանք ավելացնում են հարմարավետության մակարդակը»,- ընդգծել է ԵՆԲ տարածաշրջանային ղեկավար Մաչեյ Չուրան:
«Դուք գիտեք, որ շատ դոնորներ են ընդգրկված այս ծրագրում, Դուք տեսնում ենք նրանց բոլորի դրոշները, որոնք փաստում են, թե վստահության ինչպիսի մակարդակ ունեն այս երկրները Հայաստանի ղեկավարների, Երևանի քաղաքապետարանի նկատմամբ: Ծրագիրն իրականացվել է Եվրոպական ներդրումային բանկի և Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ, և մենք տեսնում ենք, թե ինչպիսի արդյունքների ենք հասել»,-նշել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի Հանրապետության դեսպանատան պատվո հյուպատոս Թիմ Սթրեյթը:
«Այս պահին մենք ունենք 25 մանկապարտեզ, որոնք շինարարության փուլում են, միգուցե աշխատանքները մի փոքր դժվարություններ են առաջացնում մեր քաղաքացիների համար՝ չգիտեն որտեղ երեխաներին տանեն մանկապարտեզ, բայց մենք պետք է համատեղ հաղթահարենք այդ դժվարությունները, որպեսզի մեր երեխաները կարողանան մեծանալ բարեկեցիկ և լավ միջավայրում»,- նկատել է Հրաչյա Սարգսյանը:

Мэр Грачья Саргсян принял участие в открытии детского сада N 49, отремонтированного в рамках программы энергоэффективности Еревана
20.07.2022
Один из детских садов, ремонтируемых в рамках программы энергоэффективности Еревана, сдан в эксплуатацию. Вместе с главой делегации ЕС в Армении, послом Андреа Викторин, представителями других оказывающих содействие программе организаций мэр Еревана Грачья Саргсян посетил дошкольное учреждение, чтобы ознакомиться с условиями, созданными для детей.
«Мы сдаем в эксплуатацию очередной детский сад, где обеспечена энергоэффективность и сейсмоустойчивость и проведен капитальный ремонт благодаря несуверенному займу, предоставленному Еревану. Программа успешно продолжается: мы обсуждаем вопрос ремонта новых детских садов вторым этапом и ожидаем, что до конца года при поддержке правительства мы подпишем контракт на капитальный ремонт еще 14 детских садов, а также на ремонт в 4-х поликлиниках. Все усилия направлены на повышение качества жизни наших сограждан»,- отметил мэр.
Общая стоимость проекта – около 15 миллионов евро. Он финансируется из Европейского инвестиционного банка, Фонда восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии, Фонда зеленого климата и городского бюджета Еревана. Капитальный ремонт детского сада N 49 обошелся в 400 миллионов драмов.
« Мы тесно и успешно сотрудничаем с мэрией Еревана в области энергоэффективности, и этот детский сад является ярким примером. Мы сотрудничаем в рамках экономических и инвестиционных программ, а также в плане так называемых зеленых инициатив, куда входят, например, программа зеленых автобусов. Я рада, что в результате мы внесем свой вклад в развитие города»,- отметила посол ЕС в Армении г-жа Андреа Викторин.
«Наши усилия будут продолжаться, наше сотрудничество не будет ограничиваться только Ереваном, мы будем способствовать повышению энергоэффективности во всей Армении. Здание само по себе красиво, к тому же будет экономить около 50% энергии. Для детей будут обеспечены более удобные условия, и я рада, что ПРООН смогла внести свой вклад в осуществление этой программы»,- отметила представитель Программы развития ООН в Армении г-жа Натия Нацвлишвили.
Детский сад N 49 было построен в 80-х годах и ни разу не подвергался капитальному ремонту. Программа, начатая в конце 2020 г., помимо повышения энергоэффективности, полностью изменила условия. Для около 270 малышей, посещающих детский сад, обеспечены светлые, яркие, безопасные помещения.
В рамках программы установлено оборудование, способствующее энергоэффективности, фотовольтовые панели, LED светильники, заменены двери и окна, проведена теплоизоляция крыш, благодаря чему сократятся затраты на энергию, а также выбросы углекислого газа. Особое внимание уделено сейсмоустойчивости здания.
«Я очень рад находиться здесь и видеть этот новый детский сад, он, конечно, имеет прекрасный вид, и, думаю, самым важным является его энергоэффективность, а также то, что отопление и наличие горячего водоснабжения, существенно повышают уровень комфорта»,- подчеркнул региональный директор ЕИБ Мачей Чура.
«Вы знаете, что в этой программе вовлечено много доноров, здесь можно увидеть их флаги, указывающие на высокий уровень доверия этих стран к руководству Армении, к мэрии Еревана. Программа осуществлена совместно Европейским инвестиционным банком и мэрией Еревана, и мы видим, каких результатов добились»,- отметил почетный консул Финляндии в Армении Тим Стрейт.
«В данный момент мы имеем 25 детских садов, которые находятся на стадии строительства, возможно это создает неудобства среди наших сограждан, но мы должны вместе преодолеть все сложности, чтобы наши дети могли расти в комфортных условиях»,- отметил мэр Грачья Саргсян.