«Հուշարձան-շենքերի նկատմամբ նախագծային շեղումներն ուղղակի հանցագործություն են. շատ չոր և կոշտ մեթոդներ են նախատեսվում». Տիգրան Ավինյան
Մայրաքաղաքում գտնվող հուշարձան-շենքերը վերականգնելու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ իրականացվել է գույքագրում: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ առանձնացվել է շուրջ 50 միավոր հուշարձան-շենք, որոնք սեփականության իրավունքով պատկանում են մասնավոր անձանց կամ ընկերությունների և ունեն բարեկարգման անհրաժեշտություն: 2023թ ավագանու որոշմամբ խստացվել է հսկողությունը:
«Օրենքի նոր նախագծով շատ չոր և կոշտ մեթոդներ են նախատեսվում հուշարձան-շենքերի պահպանման ու կանոնների խախտման դեպքում, և այդ կանոնները չպահպանելը սեփականատերերի համար շատ դառը հետևանքներ է ունենալու: Կոչ եմ անում բոլոր հուշարձան-շենքերի սեփականատերերին, ովքեր գիտեն, որ ունեն խնդիր, հենց այսօրվանից սկսեն այդ ուղղությամբ աշխատել՝ նախնական նախագծային տեսքի վերականգնման տեսանկյունից: Հետագայում այդ հետևանքները շատ ավելի չոր և կոշտ են լինելու, և որքան շուտ այս գործընթացը սկսվի, այնքան բխելու է իրենց շահերից: Հուշարձան-շենքերի նկատմամբ նախագծային շեղումներն ուղղակի հանցագործություն են, և այդ շեղումների վերացումը սեփականատերերի պարտավորությունն է. այդ պարտավորությունը պետք է պահպանվի կամ կպարտադրվի»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Երևանյան նոր փողոցներում ընթացքում է վճարովի ավտոկայանատեղիները համապատասխան սարքերով համալրելու գործընթացը, որն արդեն ավարտվել է Զաքյան փողոցում, Պուշկին փողոցի՝ Աբովյան-Նալբանդյան հատվածում: Հուլիսին նախատեսվում է այն ավարտել նաև Կողբացի փողոցի՝ Թումանյան-Պուշկին, Պուշկինի փողոցի՝ Մաշտոց-Կողբացի, Տերյան փողոցի՝ Պուշկինի-Հին երևանցի, Տերյան փողոցի՝ Հին երևանցի-Թումանյան հատվածներում:
Նորագյուղ թաղամասը նախատեսվում է դարձնել Երևանի նոր կենտրոնը, ինչը ոչ միայն հնարավորություն կտա համատեղել քաղաքային միջավայրի նորն ու ավանդականը, այլև լուծումներ կտա տասնամյակներ շարունակ կուտակված խնդիրներին: Ֆրանսիական հայտնի ընկերությունը մշակել է թաղամասի վերակառուցման ամբողջական գլխավոր հատակագիծ. քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է գործընթացը կազմակերպել այնպես, որ բացառվի որևէ շեղում այդ հատակագծից:
Օղակաձև զբոսայգու 4-րդ հատվածի բարեկարգման՝ գերակա շահի մասին որոշումը ներկայացվել է կառավարության քննարկմանը: Առաջիկայում կմեկնարկի գույքի գնահատման գործընթացը:
4-րդ կարգի վթարայնության Արզումանյան 10 և 17 շենքերի բնակիչները տասնամյակների սպասումից հետո նոր բնակարաններ կունենան: Սեփականատերերի հետ արդեն իսկ 48 պայմանագիր է կնքվել:
Նոր Նորք վարչական շրջանի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու և Դավիթ Բեկի փողոցի միջնամասում հիմնվում է հանգստի նոր գոտի: Այգին կունենա շատրվանային ավազան, կասկադային աստիճանահարթակներ, երեխաների համար խաղահրապարակներով հատված, շների զբոսանքի համար առանձնացված տարածք, կհիմնվի անտառային գոտի՝ ոռոգման համակարգով:

Отклонения от первоначального архитектурного дизайна исторических зданий недопустимы: будут применяться жесткие меры
С целью восстановления культурно-исторических зданий в столице совместно с министерством ОНКС была проведена инвентаризация. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что зарегистрировано около 50 зданий-памятников, которые принадлежат частным лицам или компаниям и нуждаются в благоустройстве. Решением Совета старейшин в 2023 году контроль был ужесточен.
Мэр отметил, что новый проект закона предусматривает жесткие меры в случаях, если при реконструкции таких зданий нарушается или искажается их первоначальный проектный вид. Отклонения от первоначального архитектурного проекта зданий, имеющих культурно-историческое значение являются прямым преступлением, а устранение этих отклонений является обязанностью владельцев.
На новых улицах Еревана идет процесс оснащения платных парковочных мест соответствующими устройствами, который уже завершен на улицах Закяна, участке Абовян-Налбандян улицы Пушкина. В июле планируется завершить процесс также на участке Туманян-Пушкин ул. Кохбаци, участка Маштоц-Кохбаци ул.Пушкина, участке Пушкин-Старый Ереван ул. Теряна, участка Старый Ереван-Туманян ул. Теряна.
Планируется, что Норагюхский район станет новым центром Еревана, который не только даст возможность объединить новую и традиционную городскую среду, но и даст решение накопившихся за десятилетия проблем. Известная французская компания разработала полный генеральный план реконструкции района. Мэр Тигран Авинян поручил организовать процесс таким образом, чтобы исключить любое отклонение от этого плана.
Решение о первоочердности благоустройства 4-го участка Кольцевого парка было представлено на рассмотрение правительства. В ближайшее время начнется процесс инвентаризации.
Жильцы домов 10 и 17 по ул.Арзуманяна, имеющих 4-ю степень аварийности, получат новые квартиры после десятилетий ожидания. С собственниками уже подписано 48 контрактов.
В административном районе Нор Норк между церковью Святого Саргиса и улицей Давид Бека создается новая зона отдыха. В парке появится бассейн с фонтаном, каскадная лестница, участок с детскими игровыми площадками, зона для выгула собак, а также будет создана лесная полоса с проведенной оросительной системой.