Հուլիսի 29-ից օգոստոսի 2-ը կանցկացվի Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 7-րդ  միջազգային կինոփառատոնը.  գլխավոր հովանավորը Երևանի քաղաքապետարանն է
24.07.2024
Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի 7-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի անցկացվելու է հուլիսի 29-ից օգոստոսի 2-ը  Երևանում և Տավուշի մարզում։ Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է Երևանի քաղաքապետարանը, աջակիցը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Փառատոնի նպատակն է բացահայտել երիտասարդ և տաղանդավոր ստեղծագործողների, նպաստել նրանց մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, տարբեր երկրների երիտասարդ կինոգործիչների բարեկամական և ստեղծագործական կապերի ամրապնդմանը, նոր կինոսերնդի ձևավորմանը:
«Ուրախ ենք, որ աջակցում ենք այս կարևոր մշակութային ծրագրին։ Երևանի քաղաքապետարանը մեծ ուշադրություն է դարձնում կինոյին, այս ոլորտի զարգացմանը։ Արդեն 2-րդ տարին անընդմեջ քաղաքապետարանը ստանձնել է փառատոնի գլխավոր հովանավորչությունը»,- փառատոնի վերաբերյալ հրավիրված մամուլի ասուլիսին նշել է Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետի տեղակալ Գևորգ Սահակյանը:
Կինոփառատոնի ընթացքում կանցկացվեն ստեղծագործական հանդիպումներ, դիտում-քննարկումներ, վարպետության դասեր, կլոր սեղաններ, շնորհանդեսներ: Փառատոնի բոլոր միջոցառումների մուտքն անվճար է։ Հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա դիտելու միջազգային հեղինակավոր կինոփառատոների մրցանակակիր կարճամետրաժ ֆիլմերը:
«Երևանի կարճամետրաժ  ֆիլմերի 7-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի ստացել է 700-ից ավել հայտ 85 երկրից։ Մրցութային ծրագրում ընդգրկվել է 46 ֆիլմ՝ 20 երկրից: Փառատոնի ժյուրիի նախագահն է Կաննի կինոփառատոնի մրցանակակիր, դերասան, կինոռեժիսոր, սցենարիստ Սերժ Ավետիքյանը»,- նշել է  Երևանի կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Գուժ Թադևոսյանը:

7-й Ереванский международный фестиваль короткометражных фильмов пройдет с 29 июля по 2 августа: генеральный спонсор – мэрия Еревана
24.07.2024
7-й Ереванский международный фестиваль короткометражных фильмов пройдет в этом году с 29 июля по 2 августа в Ереване и Тавушской области. Генеральным спонсором фестиваля является мэрия Еревана, спонсором – министерство образования, науки, культуры и спорта РА.
Целью фестиваля является выявление молодых и талантливых создателей фильмов, содействие развитию их профессиональных способностей, укрепление дружеских и творческих связей молодых кинематографистов разных стран, формирование нового поколения кинодеятелей.
«Мы рады поддержать эту важную культурную программу. Мэрия Еревана уделяет большое внимание развитию киноискусства. Второй год подряд мэрия становится главным спонсором фестиваля», - сказал заместитель начальника управления культуры и туризма мэрии Еревана Геворг Саакян на пресс-конференции, посвященной фестивалю.
В рамках кинофестиваля пройдут творческие встречи, просмотры-обсуждения, мастер-классы, круглые столы, презентации. Вход на все мероприятия фестиваля бесплатный. Зрители получат возможность посмотреть короткометражные фильмы, отмеченные наградами престижных международных кинофестивалей.
«В этом году на участие в 7-м Ереванском международном фестивале короткометражных фильмов поступило более 700 заявок из 85 стран. В конкурсную программу вошло 46 фильмов из 20 стран. Председателем жюри фестиваля является лауреат Каннского кинофестиваля, актер, кинорежиссер, сценарист Серж Аветикян», - сообщил директор Ереванского международного фестиваля короткометражных фильмов Гуж Тадевосян.