Հոգեկան առողջության իրազեկման ամիս. քաղաքապետարանի աջակցությամբ իրականացվում է «Հուզական աջակցության թեժ գիծ» փորձնական ծրագիրը
Հաշվի առնելով այն, որ Հոգեկան առողջության իրազեկման ամիսը (Mental Health Awareness Month) նշվում է ամեն տարի մայիսին, Երևանի քաղաքապետարանն, ի դեմս աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության, համագործակցում է «Հոգեկան առողջության իրազեկման նախաձեռնություն» հասարակական կազմակերպության հետ, որը քաղաքապետարանի աջակցությամբ իրականացնում է «Հուզական աջակցության թեժ գիծ» փորձնական ծրագիրը:
Ծրագիրը նպատակ ունի բարձրացնել հասարակության իրազեկվածությունը հոգեկան առողջության կարևորության, հոգեկան մարտահրավերների, ինչպես նաև բուժման և աջակցման հնարավորությունների վերաբերյալ։
Ինչու՞ է սա կարևորվում մեր կողմից.
• խարանի հաղթահարում. շատերը դեռևս ամաչում են խոսել իրենց հոգեկան առողջությանն առնչվող խնդիրների մասին։ Այս ամիսը օգնում է խախտել լռությունը,
• իրազեկում և ուղղորդում. տրամադրվում են տեղեկություններ, որոնց միջոցով մարդիկ կարող են իմանալ հոգեբանական/հոգեկան առողջությանն առնչվող խնդիրների նշաններն ինչպես իրենց, այնպես էլ իրենց հարազատների շրջանում,
• աջակցություն և հասանելիություն. ուշադրություն է դարձվում աջակցության հնարավորություններին՝ թեժ գծի, անվճար խորհրդատվությունների և տարբեր իրազեկող միջոցառումների ձևով՝ ապահովելով հասանելիություն։
Հոգեկան առողջության իրազեկման ամիսը՝ մայիսը, կարևորվում է մեր կողմից՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել հասարակության իրազեկվածությունը հոգեկան առողջության վերաբերյալ։ Այս նախաձեռնությունը միտված է մարդկանց իրազեկելուն, խարանը հաղթահարելուն և նրանց հորդորելու՝ հոգ տանել սեփական հոգեկան առողջության մասին։
Երևանի քաղաքապետարանը համագործակցությամբ Երևանի մետրոպոլիտենի վեց կայարաններում տեղադրել է գովազդային 7 պաստառ հուզական աջակցության անվճար «Թեժ գծի» վերաբերյալ, որը բոլոր քաղաքացիներին հնարավորություն է տալիս խոսելու հոգեկան առողջության մասին իրենց հուզող բոլոր հարցերի կապակցությամբ և ստանալու համապատասխան ուղղորդում կամ աջակցություն՝ հատուկ վերապատրաստում անցած մասնագետների կողմից:
Մեր կողմից իրագործվող ծրագիրը և իրազեկման այս նախաձեռնությունը կարևոր քայլ է հոգեկան առողջության շուրջ բաց, խարանից զերծ երկխոսություն ստեղծելու և այն որպես ընդհանուր բարեկեցության բաղկացուցիչ մաս ընկալելու առումով։

Месяц осведомленности о психическом здоровье. Пилотная программа «Горячая линия эмоциональной поддержки» реализуется при поддержке мэрии
Ежегодно в мае отмечается Месяц осведомленности о психическом здоровье. В этом году Управление по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана совместно с общественной организацией «Инициатива по повышению осведомленности о психическом здоровье» запускает пилотную программу — «Горячая линия эмоциональной поддержки.
Цель программы — повысить осведомлённость общественности о важности психического здоровья, распространённых психических проблемах, а также о возможностях лечения и поддержки.
Почему это важно для нас?
• Преодоление стигмы: Многие люди до сих пор боятся открыто говорить о своих психических трудностях. Этот месяц помогает нарушить молчание.
• Информирование и направление: Предоставляется информация, которая помогает распознать признаки проблем с психическим здоровьем у себя и своих родственников.
• Поддержка и доступность. Особое внимание уделяется возможностям поддержки: горячей линии, бесплатным консультациям и просветительским мероприятиям, обеспечивая их максимальную доступность.
Месяц осведомленности о психическом здоровье — это важное время для повышения знаний общества и борьбы с предубеждениями. Цель инициативы — стимулировать людей заботиться о своём психическом благополучии и создавать атмосферу понимания.
В рамках этой программы мэрия Еревана разместила 7 рекламных плакатов о бесплатной «Горячей линии эмоциональной поддержки» на шести станциях Ереванского метрополитена. Эта линия даёт каждому жителю возможность обратиться за помощью, поделиться волнующими его вопросами, связанными с психическим здоровьем, и получить рекомендации и поддержку от специально подготовленных специалистов.
Наша программа и эта инициатива — важный шаг на пути к открытому и свободному от стигмы диалогу о психическом здоровье, а также к признанию его неотъемлемой частью общего благополучия.