Հետմահու պարգևներ՝ 2022թ. աշնանը ռազմական գործողությունների հետևանքով Երևանից զորակոչված զինծառայողներին
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը մասնակցել է 2022թ. սեպտեմբերի 13-15-ը ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհված զինծառայողների հետմահու պարգևների հանձման՝ ՀՀ Պաշտպանության նախարարության կազմակերպած արարողությանը:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի՛ ծնողներ: Անասելի ծանր է խոսել մեր հերոսացած եղբայրների և քույրերի մասին: Առավել ծանր է խոսել, երբ դիմում ես Հայրենիքի զոհասեղանին իրենց զավակներին նվիրաբերած ծնողներին: Միաժամանակ, սակայն, ես հուսով եմ, ես գիտե՛մ, որ մեր միասնական պատասխանատվությունը թե՛ Հայրենիքի, թե՛ Հայրենիքին իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր հերոսների հիշատակի առաջ մեզ պարտավորեցնում է նայել միայն առաջ, պարտավորեցնում է ցավը հաղթահարելով՝ բոլոր ջանքերը գործադրել, որպեսզի Հայաստանը՝ ընդհանրապես, և Երևանը՝ մասնավորապես, դառնան այնպիսին, որ որևէ մեկի մոտ չառաջանա «ինչու՞» հարցը: Եվ այսօր, ձեր բոլորի ներկայությամբ և նաև ձեզ հետ  մենք ոչ միայն ոգեկոչում ենք մեր հերոսներին, այլև պարտավորություն ենք ստանձնում՝ կառուցելու ա՛յն երկիրն ու քաղաքը, որոնց փառքի պատվանդանին դուք ամեն օր ու ամեն վայրկյան կկարողանաք կարդալ ձեր հերոս զավակների ոսկետառ գրված անունները:
Ես՝ որպես Երևանի քաղաքապետ, վստահ եմ, որ դա ոչ միայն հնարավոր է, այլև անհրաժեշտ է անել միայն ու բացառապես միասնականության, համատեղ աշխատանքի միջոցով և սրտացավությամբ: Ու նաև՝ հիշողությամբ այն գաղափարի, որ այն ամենը, ինչ մենք այսօր ունենք և կունենանք վաղը, Հայրենիքի համար գլուխները խոնարհած ձեր հերոս զավակների շնորհիվ է: Սա՛ է ապագա ունենալու մեր գլխավոր նախապայմանն ու մեր ինքնությունը պահպանելու կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը:
Հարգելի՛ ծնողներ: Թույլ տվեք, օգտվելով այս առիթից, ևս մեկ անգամ խոնարհվել ձեր զավակների վառ հիշատակի առաջ: Վստահեցնում եմ, որ «ոչինչ չի մոռացվել, ոչ ոք չի մոռացվել» պատգամը եղել է, կա ու մնալու է մեր ոչ միայն աշխատանքի, այլև, առհասարակ, կյանքի հիմքում: Մենք շարունակելու ենք գործել, արարել ու ապրել թե՛ ի հիշատակ ձեր հերոս զավակների, թե՛ նրանց այն եղբայրերի ու քույրերի, որոնք հենց հիմա, հենց այս պահին բարդագույն պայմաններում շարունակում են պաշտպանել մեր Հայրենիքի սահմանները՝ իրենց զոհողություններով ապացուցելով Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի այն միտքը, թե «հաղթել են, պետություն են ստեղծել այն ժողովուրդները, որոնք պատերազմի կես ճամփից չեն հոգնել: Խոնարհումս ձեզ»:

Военнослужащие, призванные из Еревана во время военных действий осени 2022г., награждены посмертно
Мэр Еревана Грачья Саргсян принял участие в церемонии присвоения посмертных наград военнослужащим, погибшим при военных действиях 13-15 сентября 2022г. Церемония была огранизована Министерством обороны РА.
В своей приветственной речи мэр Грачья Саргсян, в частности, сказал:
«Дорогие родители, невыразимо тяжело говорить о наших героических братьях и сестрах. Еще тяжелее говорить с родителями тех, кто пожертвовал своей жизнью во имя Родины. Однако, я знаю, что наша ответственность перед нашей Родиной и теми, кто пал во имя ее защиты, требует того, чтобы смотреть вперед и, преодолевая боль, прилагать все усилия, чтобы Армения в целом и Ереван в частности стали такими процветающими, чтобы никогда хи у кого не возникал вопрос «ради чего?». Сегоня, в вашем присутствии, мы не только воздаем дань памяти нашим героям, но и берем на себя обязательство построить страну и город, в истории которых имена ваших детей будут вписаны золотыми буквами навечно.
Как мэр Еревана, я уверен, что возможно и небходимо сделать это только став едиными, объединив усилия и действуя с заботой и преданностью. А также помня, что, все что мы имеем сегодня и будем иметь завтра – благодаря тем, кто пал ради своей Родины. Это одно из самых важных условий сохранения будущего и нашей идентичности.
Дорогие родители,позвеольте мне пользуясь случаем еще раз склонить голову в честь ваших детей. Завет «ничто не забыто, никто не забыт» всегда будет лежать в основе нашей деятельности и жизни. Мы продолжим трудиться, созидать и жить во имя ваших бесценных сынов и дочерей, во имя тех, кто сегодня в тяжелых условиях охраняет границы нашей страны, доказывая мысль Спарапета Вазгена Саргсяна о том, что «только те, кто не устал с полпути, смогли победить и построить государство». Склоняю голову перед вами.