«Հայրենիքն ու մայրաքաղաքը սիրելը սկսվում է հենց չաղտոտելուց». Երևանի քաղաքապետի շնորհակալագրեր՝ քաղաքի մաքրությունն ապահովող աշխատակցուհիներին
Ամեն օր քաղաքի մաքրությունն ապահովող աշխատակցուհիների համար Կանանց միջազգային օրն այս տարի առանձնահատուկ նշանակություն ունեցավ: «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկում կազմակերպված միջոցառումը գնահատանքի յուրօրինակ դրսևորում էր՝ նվիրված ու բարեխիղճ աշխատանքի համար: Շուրջ 230 աշխատակիցներին շնորհավորել ու շնորհակալագրեր է հանձնել Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
«Հայրենիքն ու մայրաքաղաքը սիրելը սկսվում է հենց չաղտոտելուց: Երբ ես շնորհակալագրեր էի հանձնում մեր աշխատակիցներին և սեղմում էի նրանց ձեռքը, զգում էի, թե որքան է կոշտացած. դրանք ամենօրյա աշխատողի ձեռքեր էին, և մենք բոլորս պետք է գնահատենք նրանց աշխատանքն ու չաղտոտենք Երևանը: Շնորհավորում եմ բոլոր կանանց: Նրանք մեր ընտանիքի ջերմությունն են: Ամենօրյա աշխատանքից հետո մենք վերադառնում ենք տուն, ստանում այդ ջերմությունն ու նոր էներգիայով գալիս աշխատանքի: Մենք պետք է փայփայենք այդ ջերմությունը, որպեսզի կարողանանք նոր արդյունքներ գրանցել»,- նշել է քաղաքապետը:
Մինչև լուսաբաց ձգվող աշխատանքը բարդություններ ունի, և տոնը հնարավորություն էր մի փոքր կտրվելու աշխատանքային առօրյայից:
«Ի սկզբանե իմ նպատակն է եղել գնահատել մաքրուհիներին, և փորձեցի օրվա առիթով միջոցառում կազմակերպել: Հույսով եմ՝ վաղվանից նրանք ավելի լավ ու ոգևորված կաշխատեն: Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ կոչ անել մեր համաքաղաքացիներին՝ ավելի մաքուր պահեն Երևանն ու հարգեն մեր աշխատակիցներին: Պետք է ամեն մեկս հիշենք՝ աղբի տեղն աղբամանում է»,- նշել է «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Մանուկյանը:
Համայնքային հիմնարկի աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով մի շարք փոփոխություններ կլինեն՝ կառավարման նոր մոտեցումներ ու աշխատակիցների պայմանների բարելավում:
«Դեռևս 2021թ. նախատեսել էինք հիմնանորոգում, պայմանների բարելավում. մրցույթն արդեն կայացել է և այս տարի արդեն ամբողջությամբ կվերանորոգենք: Կառուցվածքային որոշ փոփոխություններ ևս պետք է արվեն, ինչպես նաև էլեկտրոնային կառավարման համակարգ պետք է ներդնենք, որպեսզի ավտոմեքենաների կառավարումն արդյունավետ դառնա»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Սանիտարական մաքրման առումով Երևանում դեռևս խնդիրներ կան, որոնք լուծելու համար քաղաքի փողոցների մաքրությամբ զբաղվող շուրջ 300 աշխատակիցների թիվը կավելանա ևս 200-ով:

«Любовь к родине и столице начинается именно с соблюдения чистоты»: благодарственные грамоты сотрудникам, обеспечивающим чистоту в городе
08.03.2022
По случаю Международного женского дня, сотрудницы муниципального учреждения «Вывоз мусора и санитарная очистка в городе Ереван» были приглашены на мероприятие, посвященное празднику. Во время приема мэр поздравил и вручил грамоты около 230 сотрудницам компании.
«Любовь к родине и столице начинается именно с соблюдения чистоты. Когда я вручал благодарственные грамоты этим женщинам, пожимая им руки, я почувствовал, какие у них мозолистые, огрубевшие руки. Это результат ежедневного физического труда, и мы должны ценить их его и не загрязнять город. Хочу поздравить всех женщин. Они дарят тепло нашим семьям. Благодаря их теплу, мы заряжаемся энергией, чтобы продолжать свою работу. Мы должны лелеять это тепло, чтобы суметь достичь лучших результатов»,-подчеркнул мэр.
Руководство муниципального учреждения по очистке мусора решило организовать прием для своих сотрудниц, чтобы поощрить их тяжелый труд.
В сферу планируется внести ряд изменений, чтобы обеспечить новые подходы в управлении и улучшить рабочие условия.
По словам мэра, будет введена новая система электронного управления, чтобы обеспечить более эффективную работу машин. Кроме этого, в этом году будут отремонтированы помещения компании и обеспечены улучшенные условия труда.
В области санитарной очистки еще много нерешенных проблем. С целью их решения число сотрудников, занятых очисткой улиц, должно быть увеличено. На данный момент число составляет около 300 человек. Планируется привлечь к работам еще 200 человек.