Հայկ Մարությանն ու Միխայիլ Պիոտրովսկին այցելել են Կարմիր բլուր հնավայր
Սանկտ Պետերբուրգի Պետական Էրմիտաժի գլխավոր տնօրեն, Երևանի պատվավոր քաղաքացի Միխայիլ Պիոտրովսկին Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի ուղեկցությամբ այցելել է Կարմիր բլուր հնավայր:
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը տեղում ներկայացրել է տարածքում վերջին շրջանում իրականացված աշխատանքներն ու հնավայրի հետագա զարգացման ծրագրերը: Հայաստանի ու տարածաշրջանի կարևորագույն հնավայրերից մեկի զգալի մասը տասնամյակներ շարունակ թաղված էր շինաղբի տակ և առաջին քայլը, որ արվել է, Կարմիր բլուրը շինարարական աղբից մաքրելն էր: Նշվել է, որ ընդհանուր առմամբ հուշարձանի տարածքից տեղափոխվել է շուրջ 500 մեքենա շինարարական աղբ, մաքրվել է 1.7 հա տարածք: Քաղաքապետարանն այսօր քայլեր է ձեռնարկում հնավայրի հանրահռչակման և Կարմիր բլուրը հետաքրքիր մշակութային, զբոսաշրջային վայր դարձնելու ուղղությամբ:
Այցի ընթացքում տարածքում պեղումներ էր իրականացնում հայ-ավստրիական համատեղ հնագիտական արշավախումբը: Կարմիր բլուրի հնարավոր չպեղված հատվածների զգալի մասը սկանավորվել է հատուկ գեոլոկացիոն համակարգերով, ինչը ևս մեծ հեռանկար կբացի հուշարձանի հետագա ուսումնասիրման համար:
Ի դեպ, Միխայիլ Պիոտրովսկու հայրը՝ Բորիս Պիոտրովսկին, 1930–ից իր արշավախմբով պեղումներ է կատարել և արժեքավոր հայտնագործություններ արել Ուրարտական թագավորության փոխարքայի նստավայր Կարմիր բլուրում:

Айк Марутян и Михаил Пиотровский посетили территорию древнего поселения «Кармир блур»
Директор Государственного Эрмитажа, почетный гражданин Еревана Михаил Пиотровский в сопровождении мэра Еревана Айка Марутяна посетил территорию древнего поселения «Кармир блур».
Директор историко-археологического музея-заповедника «Эребуни» Микаэл Бадалян на месте представил программы развития исторической местности. На сегодняшний день столичная мэрия предпринимает шаги по популяризации заповедника и превращению «Кармир блура» в интересное культурное и туристическое направление.
Во время визита на территории заповедника армяно-австрийская экспедиция проводила археологические раскопки. Большая часть, возможно, неисследованных участков Кармир блура отсканирована специальными системами геолокации, что предоставит новые возможности для дальнейшего исследования территории заповедника.
Стоит отметить, что отец Михаила Пиотровского-Борис Пиотровский, начиная с 1930 года вместе со своей экспедицией проводил раскопки и сделал ценные открытия на территории Кармир блура- резиденции наместника Урартского королевства.