Հայ-իրանական հարաբերությունները որքան հարուստ պատմություն, նույնքան էլ մեծ ներուժ և խոստումնալից ապագա ունեն. Երևանն ու Թեհրանը հռչակվել են քույր քաղաքներ
Պաշտոնական այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաք այցելած Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպել է Թեհրանի գործընկերոջ՝ Ալիռեզա Զաքանիի հետ: Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը մասնակցել են նաև Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Արմեն Ներսիսյանը և «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը: Ընդգծելով երկու մայրաքաղաքների միջև հաստատվող գործակցության կարևորությունը՝ Հրաչյա Սարգսյանն ու Ալիռեզա Զաքանին նկատել են, որ հարաբերությունների ներուժը զարգացման և ընդլայնման մեծ հեռանկար ունի:
Պաշտոնական ձևաչափով հանդիպմանը հաջորդել է Երևանն ու Թեհրանը քույր քաղաքներ հռչակելու մասին համաձայնագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը: Հրաչյա Սարգսյանն ու Ալիռեզա Զաքանին երկու մայրաքաղաքների միջև ստորագրել են նաև աշխատանքային ծրագիրը, որով կողմերը պարտավորվել են գործակցություն ծավալել տրանսպորտի, քաղաքաշինության, մշակույթի, բնապահպանության ու քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներիում:
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնելով հրավերի ու ջերմ ընդունելության համար՝ Երևանի քաղաքապետը Թեհրանի գործընկերոջը փոխադարձ այցով հրավիրել է Երևան:

Армяно-иранские отношения имеют не только богатую историю, но и многообещающее будущее: Ереван и Тегеран провозглашены городами-побратимами
18.01.2023
Мэр Еревана Грачья Саргсян, находящийся в столице Исламской Республики Иран с официальным визитом, встретился с мэром Тегерана Алирезой Закани. На встрече в расширенном формате присутствовали также лидеры фракций Совета старейшин Еревана: лидер фракции «Мой шаг» Армен Галджян, лидер фракции «Процветающая Армения» Армен Нерсисян, лидер фракции «Луйс» Давид Хажакян. Подчеркнув важность установления сотрудничества между двумя столицами, Грачья Саргсян и Алиреза Закани отметили, что потенциал взаимоотношений имеет большие перспективы развития и расширения.
После официальной части встречи последовала церемония подписания соглашения о провозглашении Еревана и Тегерана городами-побратимами. Грачья Саргсян и Алиреза Закани также подписали программы, согласно которым стороны обязуются развивать сотрудничество в сферах транспорта, градостроительства, культуры, охраны природы и других отраслях городкого хозяйства.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, мэр Еревана пригласил тегеранского коллегу в Ереван с ответным визитом.