«Հայ-Արտ» մշակութային կենտրոնում բացվել է «Հակոբ Կոջոյան» կրթահամալիրի սաների ցուցահանդեսը՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին
20.11.2024
Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակի միջոցառումների համատեքստում «Հայ-Արտ» մշակութային կենտրոնում բացվել է «Հակոբ Կոջոյան» կրթահամալիրի սաների՝ «Սերունդների երկխոսություն. Փարաջանովը և ժամանակակիցները» 10-օրյա ցուցահանդեսը, որն ուղեկցվելու է դասընթացներով: Նպատակը Սերգեյ Փարաջանովին վերաարժևորելն է՝ որպես մարդ, պոետիկ կինոյի հիմնադիր, համաշխարհային կինոարվեստում ուրույն տեղ ունեցող ստեղծագործող: 10 օր շարունակ Փարաջանովին նվիրված ցուցադրությամբ, քննարկումներով, ելույթներով հանդես կգան «Հակոբ Կոջոյան» կրթահամալիրի ուսուցիչներն ու աշակերտները, տնօրենը, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի, Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսանողները: Միջոցառումը լավ հնարավորություն է՝ ծանոթանալու երիտասարդ սերնդի փարաջանովյան ընկալումներին:

В культурном центре "Ай-Арт" открылась выставка воспитанников образовательного комплекса "Акоп Коджоян",, посвященная 100-летию Сергея Параджанова
20.11.2024
В рамках мероприятий, посвященных 100-летию Сергея Параджанова, в культурном центре «Ай-Арт» открылась выставка учащихся образовательного комплекса «Акоп Коджоян» под названием "Диалог поколений. Параджанов и современники». Выставка продлится 10 дней и  будет сопровождаться курсами. Цель – переосмыслить Сергея Параджанова как человека, основоположника поэтического кино, уникальную творческую личность, занимающую особое место в мировом кинематографе. В течение 10 дней преподаватели и студенты образовательного комплекса «Акоп Коджоян», директор комплекса, студенты Ереванского государственного института театра и кино, Государственной академии художеств Армении, Армянского государственного педагогического университета проведут выставку, обсуждения  и выступления, посвященные Параджанову. Это мероприятие является хорошей возможностью понять восприятие параджановского искусства молодым поколением.