Հարմարավետ ու անվտանգ պայմաններ՝ շուրջ 380 փոքրիկների համար. Երևանում վերակառուցումից հետո վերաբացվել են հերթական մանկապարտեզները
16.12.2024
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով հիմնանորգվող մանկապարտեզներից ևս երկուսը հանձնվեց շահագործման: Նախակրթարաններում փոքրիկների համար ստեղծված պայմաններին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի ու Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի հետ ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Երևանի թիվ 135 մանկապարտեզը հիմնանորոգումից հետո վերաբացվել է 6 խմբով: Ներկայումս մանկապարտեզ է հաճախում շուրջ 180 երեխա:
Երևանի թիվ 161 մսուր-մանկապարտեզն էլ հիմնանորոգումից հետո վերաբացվել է 10 խմբասենյակի հնարավորությամբ: Ներկայումս մանկապարտեզ է հաճախում շուրջ 200 երեխա:
Որպես աշխատանքների պարտադիր բաղադրիչ՝ մանկապարտեզներում իրականացվել են սեյսմիկ ամրացման ու էներգաարդյունավետ միջոցառումներ: Տեղադրվել են արևային ֆոտովոլտային վահանակներ, LED լուսատուներ, իրականացվել են ջերմամեկուսացման աշխատանքներ:
Կարևոր այս նախագիծը կյանքի է կոչվել Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկի (7 մլն եվրո), Արևելյան Եվրոպայի էներգաախնայողության և բնապահպանական գործընկերության ֆոնդի (E5P) դրամաշնորհի (5 մլն եվրո), Երևանի քաղաքապետարանի համաֆինանսավորման (2 մլն եվրո) և ՄԱԶԾ աջակցության (1 մլն եվրո) միջոցով:

Комфортные и безопасные условия для около 380 детей: в Ереване после реконструкции открылись очередные детские сады
16.12.2024
Еще два детских сада, отремонтированных в рамках программы повышения энергоэффективности Еревана, введены в эксплуатацию. Мэр Еревана Тигран Авинян вместе с главой делегации Европейского Союза в Армении, послом Василисом Марагосом и постоянным представителем ПРООН в Армении Натией Нацвлишвили посетили детские сады, чтобы ознакомиться с созданными для детей условиями.
В  ереванском детском саду № 135 после реконструкции будет действовать 6 групп. В настоящее время этот детский сад посещает около 180 детей.
Ясли № 161 также открылись после реконструкции с возможностью размещения 10 групп. В настоящее время детскийсад-ясли посещает около 200 детей.
В рамках обязательных работ в детских садах были проведены сейсмические укрепления и меры по повышению энергоэффективности. Были установлены солнечные фотоэлектрические панели, светодиодные светильники и выполнены работы по теплоизоляции.
Этот важный проект был реализован за счет кредита Европейского инвестиционного банка (7 миллионов евро), гранта фонда Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии (E5P) (5 миллионов евро), софинансирования мэрии Еревана (2 миллиона евро). ) и поддержки ПРООН (1 миллион евро).