«Հանրային տարածքները՝ հանրությանը. թենիսի «Արարատ» ակումբը կգործի վերակառուցված ու ավելի հարմարավետ պայմաններով». Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Համայնքին մատակարարվող 30 նոր ավտոբուսներից 28-ն արդեն Երևանում են, ևս երկուսը կհասնեն առաջիկա օրերին: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ 15-20 օրերի ընթացքում դրանք կհամալրեն երևանյան երթուղիները:
Օղակաձև զբոսայգու 4-րդ հատվածը բարեկարգելու համար հանգստի գոտին կազատվի տարածքում առկա տարատեսակ ռեստորաններից ու սրճարաններից, իսկ ինչ վերաբերում է թենիսի «Արարատ» ակումբին, ապա այն կգործի մեկ այլ վայրում՝ վերակառուցված ու ավելի հարմարավետ պայմաններով:
«Օղակաձև այգին փոքր կենտրոնի միակ կանաչ տարածքն է, և մեզ համար գերակայություն է կանաչ գոտու վերականգնումը: Խոսքն ընդհանուր հանրային շահի մասին է: Թենիսի ակումբը միանշանակ պետք է վերակառուցվի ու հասանելի լինի բոլորին, ուստի դիրքը կարևոր չէ, ակումբին տրվելու է տարածք և այն շարունակելու է գործել: Սա սոցիալական ծրագիր է. Երևանում որոշակի ընկերություն պատրաստ է սոցիալական պատասխանատվություն ստանձնել ու մեծ գումարներ ներդնել հանրային տարածքները վերականգնելու համար՝ որոշակի հասարակական տարածքներ ներառելով, որպեսզի կարողանա հանրային այդ տարածքների հետագա սպասարկումն իրականցնել»,- ընդգծել է քաղաքապետ Ավինյանը:
Նախորդ տարի մայրաքաղաքում մեկնարկած կամուրջների հիմնանորոգման աշխատանքները կշարունակվեն նաև այս տարի: 2024թ. նախատեսվում է ամբողջությամբ ավարտել Կիևյան կամրջի հիմնանորոգումը:
2023թ. ընդհանուր առմամբ մայրաքաղաքում ապամոնտաժվել է ապօրինի գործունեություն իրականացնող 24 բենզալցակայան: Զեկուցվել է, որ ուսումնասիրությունների համաձայն Երևանում գործող 242 բենզագազալցակայաններից 43-ը շահագործվում են քաղաքաշինական նորմերի խախտումներով: Հանձնարարվել է դրանց ուղղությամբ ևս քայլեր ձեռնարկել:
«Սա պետք է ազդակ լինի այդ գործունեությունն իրականացնողների համար, ովքեր օր առաջ պետք է իրենց ուժերով ապամոնտաժեն այդ կառույցները: Քաղաքաշինական նորմերի խախտումներով բենզալցակայանների գործունեությունը Երևանում պետք է դադարեցվի. դրանք առաջին հերթին անվտանգային խնդիրներ են առաջացնում»,- շեշտել է քաղաքապետը:
Ընթացքում է Դավթաշենի 1-ին և 2-րդ թաղամասերի միջև գտնվող կենտրոնական այգու հիմնանորոգումը: Հանգստի գոտին կունենա արտաքին լուսավորության ու ոռոգման նոր համակարգ, հարմարավետ զրուցատաղավարներ, հովանոցներ, նստարաններ ու աղբամաններ, կկառուցվի նաև շատրվանային համալիր:
Թիվ 5, 12 պոլիկլինիկաներում ու «Նոր Արաբկիր» առողջության կենտրոնում ընթացքում են հիմնանորոգման աշխատանքները: Բժշկական այս հաստատությունները շահագործման օրից ի վեր երբևէ չէին հիմնանորոգվել:
Ավարտական փուլում է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հարակից շուրջ 2500 քմ հատվածի հիմնանորոգումը: Հանգստի գոտին կառանձնանա նոր լուծումներով, կձևավորվի տարածքին համահունչ միջավայր՝ ջրավազաններով, շատրվանային համալիրով, արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգով ու նստարաններով:
Որպես պարեկային ոստիկանության բարեփոխման շարունակություն՝ Երևանում կստեղծվի համայնքային ոստիկանություն: Նախագիծն արդեն պատրաստ է և շուտով կշրջանառվի:

Общественные территории должны быть возвращены обществу: теннисный клуб «Арарат» будет действовать в более удобных условиях: мэр Еревана Тигран Авинян
Из 30 новых автобусов, предоставляемых общине, 28 уже в Ереване, остальные два прибудут в Ереван на днях. В ходе рабочего совещания было доложено, что в течение 15-20 дней автобусы пополнят ереванские маршруты.
Четвертый сектор Кольцевого парка будет освобожден от всевозможных кафе и ресторанов, а что касается теннисного клуба «Арарат», то он будет действовать в другом месте – благоустроенный и обеспеченный более комфортными условиями.
«Кольцевой парк является единственной зеленой зоной малого центра столицы, и для нас восстановление зеленой зоны является приоритетом. Речь идет об общественном интересе. Теннисный клуб должен быть однозначно перестроен и станет доступным для всех, а значит, место не имеет значения. Клубу будет предоставлена территория и он продолжит функционировать. Это социальная программа. В Ереване определенная компания готова взять на себя социальную ответственность и вложить значительные средства для восстановления общественных территорий и их дальнейшего обслуживания»,- подчеркнул мэр Авинян.
Работы по капитальному ремонту мостов, начатые в прошлом году, будут продолжены и в этом году. В 2024г. планируется полностью завершить ремонт моста Киевян.
2В 2023г.в столице общей сложностью было демонтировано 24 заправочной станции, деятельность которых является незаконной. Было доложено, что согласно изучениям, из 242 заправочных станций 43 функционирует с нарушением градостроительных норм. Поручено предпринять шаги в этом направлении.
«Это должно послужить сигналом для того, чтобы те, кто занимается такой деятельностью, своими силами демонтировали такие сооружения. Деятельность заправочных, работающих с нарушением требующихся норм, должна быть приостановлена, так как это исходит из проблем безопасности»,- подчеркнул мэр.
Благоустройство парка между 1-м и 2-м кварталами Давташена продолжается. Зона отдыха будет иметь новые системы наружного освещения и орошения, удобные беседки, скамейки, урны, будет построен фонтанный комлекс.
В поликлиниках 5,12 и центре здоровья «Нор Арабкир» продолжаются ремонтные работы. В этих учреждениях капитальный ремонт проводится впервые.
На стадии завершения находится благоустройство территории в 2500 кв м рядом с церковью Св.Григория Просветителя. Зона отдыха будет выделяться новыми решениями: здесь будут бассейны, фонтанные комплексы, энергосберегающее наружное освещение, скамейки.
В качестве продолжения реформ патрульной службы, в Ереване будет создана муниципальная полиция. Проект уже готов и скоро будет введен в эксплуатацию.