Հանձնարարվել է խստորեն վերահսկել համատիրությունների աշխատանքը
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին զեկուցվել է, որ շարունակական հսկողություն է իրականացվում ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից Երևանի ավագանու` պարտադիր բարեկարգման, առևտրի և սպասարկումների վերաբերյալ որոշումների պահանջների կատարման ուղղությամբ: Ըստ այդմ, նախորդ երկու շաբաթների ընթացքում արձանագրվել է խախտման 79 դեպք: Զեկուցվել է նաև, որ նույն ժամանակահատվածում հայտնաբերվել է չնախատեսված վայրերում աղբը թափելու 143 դեպք, որոնց մասով կազմվել են վարչական արձանագրություններ: Բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ իրականացված հսկողության արդյունքում էլ հայտնաբերվել և վարչական արձանագրություններ են կազմվել 14 դեպքի մասով: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վարչական շրջանների ղեկավարներին ու համապատասխան ծառայություններին հանձնարարել է ակտիվացնել այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքները և գործընթացը պահել մշտական ուշադրության կենտրոնում:
Հասարակական տրանսպորտի սպասարկման որակի նկատմամբ իրականացվող ամենօրյա հսկողության հետ կապված զեկուցվել է, որ ստուգայցերի ժամանակ հայտնաբերված խախտումների մասով կազմվել է 42 վարչական արձանագրություն:
Քաղաքաշինության ոլորտում նախորդ երկու շաբաթվա ընթացքում իրականացված հսկողության արդյունքում արձանագրվել է ապօրինի շինարարության և հողազավթման 9 դեպք: Քանդման աշխատանքներ են իրականացվել 4 հասցեներում:
Քաղաքապետարան-վարչական շրջան-համատիրություն համատեղ ծրագրի շրջանակում մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում շարունակվում են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի հարթ և թեք տանիքների վերանորոգման աշխատանքները: Զեկուցվել է, որ արդեն իսկ վերանորոգվել է 672 շենքերի հարթ տանիք, ինչպես նաև 719 շենքերի թեք տանիք: Զեկուցվել է նաև, որ աշխատանքները շարունակվում են: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է սեղմ ժամկետներում ավարտել նախատեսված բոլոր աշխատանքները՝ խիստ վերահսկողության տակ պահելով կատարվող աշխատանքի որակը:
«Իմ խորին համոզմամբ այս ուղղությամբ աշխատանքները պետք է վաղուց ավարտված լինեին, ինչը չի արվել թերևս այն պատճառով, որ գնման գործընթացում ավարտական ժամկետն այնքան էլ ճիշտ սահմանված չէ: Այս մասով հաջորդող տարիների համար սահմանեք առավել խելամիտ ժամկետ: Իսկ այս տարվա աշխատանքների հետ կապված ակնկալում եմ, որ կարճ ժամկետում ամբողջությամբ ավարտեք այն, ընդ որում խստորեն հետևելով, որ դրանք կատարվեն որակյալ: Ի վերջո պետք չէ մոռանալ, որ այս աշխատանքների իրականացումը նախ և առաջ համատիրությունների ուղղակի պարտավորությունն է, և Երևանի քաղաքապետարանը ամեն տարի, որպես բարի կամքի դրսևորում, օժանդակում է այդ աշխատանքների կատարմանը: Ըստ այդմ, վարչական շրջանների ղեկավարները պետք է խստորեն պահանջեն ու վերահսկեն համատիրությունների աշխատանքը, որպեսզի ամեն ինչ կատարվի սահմանված ժամկետում ու համապատասխան որակով: Ոչ մենք և ոչ էլ մեր բնակիչները պարտավոր չենք համակերպվել իրենց սահմանած աշխատաոճին: Խստորեն հետևեք, որ ըստ պատշաճի կատարեն իրենց պարտավորությունները»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Մայրաքաղաքի փողոցների և բակային տարածքների ասֆալտբետոնե ծածկի հիմնանորոգման և ընթացիկ նորոգման աշխատանքների հետ կապված զեկուցվել է, որ վարչական շրջաններում աշխատանքները հիմնականում ավարտված են: Աշխատանքներն ավարտական փուլում են Դավթաշեն, Մալաթիա-Սեբաստիա, Շենգավիթ և Աջափնյակ վարչական շրջաններում: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է հատուկ հսկողություն իրականացնել և հետևել ասֆալտապատման աշխատանքների կատարման համար սահմանված ժամկետների և որակի պահպանմանը ևս:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում զեկուցվել է, որ Շենգավիթ վարչական շրջանի Նոր Խարբերդ թաղամասում շարունակվում են կենսապահովման հաղորդուղիների անցկացման և անհրաժեշտ մյուս աշխատանքները: Ավարտվել են նախատեսված ասֆալտապատման և տարածքի արտաքին լուսավորության նոր ցանցի կառուցման աշխատանքները: Խմելու ջրի և ոռոգման խնդիրը լուծելու նպատակով կառուցվում են ջրագծեր, տեղադրվում նոր պոմպեր։ Էլեկտրամատակարարումն ապահովելու համար տեղադրվում են նոր հենասյուներ, կառուցվում ենթակայաններ:
«Հաջորդ տարի Նոր Խարբերդ թաղամասում մենք պետք է շարունակենք աշխատանքները բոլոր ուղղություններով և 2016-2017 թվականներին ամբողջությամբ ավարտին հասցնենք նախատեսված ծրագիրը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Մայրաքաղաքի մանկապարտեզներում սննդի որակի, անվտանգության, սանիտարահիգիենիկ պայմանների ուսումնասիրման նպատակով Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից շարունակվում են ստուգայցերը: Զեկուցվել է, որ քաղաքապետարանի ենթակայության մանկապարտեզներում կատարված ստուգումների ադյունքում սննդի որակի, պահպանման պայմանների և ժամկետների վերաբերյալ խախտումներ չեն արձանագրվել:
Զեկուցվել է, որ վարչական շրջաններում շարունակվում են կանաչ տարածքների խնամքի և մաքրման աշխատանքները: Հանձնարարվել է ընթացիկ աշխատանքներին զուգահեռ նախապատրաստվել աշնանային էտի աշխատանքներին:
Խորհրդակցության ավարտին նաև զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ «Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարության միջոցառումների շրջանակում շուրջ 1400 ժամկետային զինծառայողների ծնողներ հերթական անգամ հնարավորություն ունեցան այցելել սահմանամերձ զորամասեր՝ տեսակցելու իրենց որդիներին:

Поручено строго контролировать работу кондоминиумов
В ходе очередного рабочего совещания мэру Еревана Тарону Маргаряну было доложено, что продолжается контроль за соблюдением норм по обязательному благоустройству предпринимателями прилегающих территорий, которое является требованием решения Совета старейшин Еревана. Соответственно, в течение последних двух недель было зарегистрировано 79 случаев нарушения норм. Также было доложено, что за тот же период времени были составлены административные протоколы по 143 случаям за выброс мусора в непредусмотренных для этого местах. В результате контроля над незаконной уличной торговлей за прошедшие две недели было выявлено 14 случаев нарушений. Мэр Еревана Тарон Маргарян руководителям административных районов и соответствующим службам поручил держать процесс в центре внимания.
Относительно контроля над качеством обслуживания в сфере общественного транспорта было доложено,что на прошлой неделе были составлены административные протоколы по 42 случаям. В сфере градостроительства за прошедшие 2 недели было обнаружено 9 случаев несанкционированного строительства, а ранее обнаруженные 4 постройки были снесены.
В административных районах Еревана продолжается ремонт плоских и наклонных крыш многоквартирных домов. Было доложено, что уже отремонтировано 672 плоских и 719 наклонных крыш. Работы продолжаются. Мэр Тарон Маргарян поручил за короткое время завершить все запланированные работы, сохраняя строгий контроль над качеством выполняемых работ.
«По моему глубочайшему убеждению, работы в этом направлении должны были быть завершены уже давно, это, возможно, не было сделано по той причине, что окончательный срок в процессе закупок указан не так уж и правильно. По этой части в последующие годы установите более разумные сроки. В связи с работами текущего года я ожидаю, что вы полностью закончите их за короткое время и будете строго следить за качеством выполняемых работ. Наконец, не следует забывать, что выполнение данных работ, прежде всего является прямым обязательством кондоминиумов, и каждый год мэрия Еревана, в качестве жеста доброй воли, содействует выполнению этих работ. Следовательно, руководители административных районов должны строго требовать и контролировать работы кондоминиумов, чтобы все было выполнено в соответствии с установленными сроками и качеством. Ни мы, ни наши жители не обязаны мириться с их стилем работы. Строго следите, чтобы они должным образом выполняли свои обязанности»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В связи с вопросом по капитальному ремонту асфальтобетонного покрытия на улицах столицы было доложено, что в административных районах Еревана работы в основном завершены. В административных районах Давташен, Малатия-Себастия, Шенгавит и Ачапняк работы находятся на заключительном этапе. Мэр Тарон Маргарян поручил установить особый контроль и следить за качеством и сроками выполняемых работ.
В ходе рабочего совещания было доложено, что в квартале Нор Харберд административного района Шенгавит продолжаются работы по созданию новых инфраструктур. Завершены работы по укладке асфальта и строительству новой сети уличного освещения. Ведутся также работы по обеспечению водоснабжения квартала. С целью обеспечения электроснабжения устанавливаются опорные столбы.
«В следующем году в квартале Нор Харберд мы должны продолжить работы по всем направлениям и в 2016-2017 гг полностью завершить программу»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Для проверки качества, условий хранения и сроков годности пищевых продуктов, соответствующие подразделения мэрии Еревана продолжают рабочие визиты в детские сады. Было доложено, что в подведомственных мэрии детских садах по этой части нарушений зафиксировано не было.
В завершении рабочего совещания было также доложено, что на прошлой неделе в рамках мероприятий празднества «Эребуни-Ереван 2797» в очередной раз родители около 1400 военнослужащих срочной службы получили возможность посетить приграничные воинские части и навестить своих сыновей.