Հանդիպում գերմանական մի շարք քաղաքների քաղաքապետերի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարության միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևան այցելած Գերմանիայի Մուգենստրում քաղաքի քաղաքապետ Դիդմար Սպաթի, Աբշտայնախ քաղաքի քաղաքապետ Ռոլֆ Ռեյնարդի և Հեսսենի երկրամասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Բրայան Սթիվեն Ֆերայի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով հրավերն ընդունելու և Երևանում կրկին հյուրընկալվելու համար` քաղաքապետը նկատել է, որ այս հանդիպումն իր հերթին կնպաստի, որ գերմանական քաղաքների հետ նախանշված գործակցության ծրագրերն ընդլայնվեն ու գործնական ընթացք ստանան:
«Այս տարվա հունիս ամսին տեղի ունեցած Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերի ու Գերմանիայի քաղաքապետերից կազմված ֆուտբոլային թիմերի ընկերական հանդիպմանն այսօր հաջորդում է հերթականը, որն արդեն առանձնանում է մշակութային ծրագրերով: Շնորհակալ ենք, որ ընդունել եք մեր հրավերն ու Ձեր մասնակցությունն եք ունենալու «Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարության շրջանակում կազմակերպվող միջոցառումներին: Սա ևս խոսում է այն մասին, որ մեր բարեկամական փոխգործակցությունը շարունակական է»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Պատվիրակության ղեկավար, Հեսսենի երկրամասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Բրայան Սթիվեն Ֆերան բոլորի անունից շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և հրավերի համար, նաև համոզմունք է հայտնել, որ հանդիպմանը ներկա Մուգենստրումի և Աբշտայնախի քաղաքապետերի հետ միասին կանի հնարավորը, որպեսզի առաջիկայում Երևանի և գերմանական քաղաքների միջև հարաբերություններն ավելի սերտ ու գործնական դառնան:
«Երևանում կրկին գտնվելն իրոք հաճելի է, և պետք է խոստովանեմ, պարոն քաղաքապետ, որ Երևանն իսկապես ջերմ ու հյուրընկալ քաղաք է, ինչն արդեն մենք վայելում ենք երկրորդ անգամ: Մեզ համար մեծ պատիվ է այս օրերին գտնվել Երևանում և առավել մոտիկից ծանոթանալ հազարամյակների պատմություն ունեցող քաղաքի ավանդույթներին ու մշակույթին: Այն ծրագրերն ու աշխատանքները, որոնց իրականացմանն ականատես եղանք դեռևս մեր առաջին այցի ժամանակ, փաստում են, որ Երևանը թեև հին, բայց երիտասարդ ու դինամիկ զարգացող քաղաք է: Եվ վստահեցնում եմ Ձեզ, որ կանենք հնարավորը՝ գերմանական քաղաքների և Երևանի միջև գործընկերային համագործակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ»,- նշել է Բրայան Սթիվեն Ֆերան:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու գերմանական քաղաքների հետ և իր լիազորությունների շրջանակում օժանդակելու փորձի փոխանակման, ենթակառուցվածքների բարելավման, զբոսաշրջության զարգացման, քաղաքացիների սպասարկման, կառավարման, այդ թվում նաև Երևանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հարցում:

Встреча с мэрами ряда немецких городов
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с мэром немецкого города Мунгенструм Дидмаром Спатом, мэром города Абштайнах Рольфом Рейнардом и почетным консулом Армении в земле Гессен Брайаном Стевеном Фера, которые посетили Ереван с целью участия в празднествах «Эребуни-Ереван 2797». Выразив благодарность за принятие приглашения и повторное посещение Еревана, мэр отметил, что эта встреча в свою очередь будет способствовать расширению программ по взаимодействию, предусмотренным с немецкими городами.
«В июне этого года состоялся товарищеский футбольный матч между командой мэрии Еревана и административных районов и командой, состоявшей из мэров городов Германии. Сегодня наша очередная встреча носит культурный характер. Мы благодарны за принятие приглашения и участие в мероприятиях, организованных в рамках празднества «Эребуни-Ереван». Это также свидетельствует о том, что наше дружеское взаимодействие носит продолжительный характер»,- сказал мэр Еревана.
Глава делегации, почетный консул Армении в земле Гессен Брайан Стивен Фера от имени всех выразил благодарность за теплый прием и приглашение, выразив уверенность в том, что вместе с мэрами городов Мугенструм и Абштайнах, присутствующими на встрече, сделает все возможное, чтобы дальнейшие отношения между Ереваном и немецкими городами стали более тесными и деловыми.
«Приятно вновь посетить Ереван, и, должен признать, господин мэр, что Ереван-действительно теплый и гостеприимный город, и мы уже во второй раз наслаждаемся им. Для нас честь находиться в эти дни в Ереване и ближе познакомиться с традициями и культурой города с тысячелетней историей. Программы, осуществление которых мы смогли наблюдать еще во время нашего первого визита, свидетельствуют от том, что Ереван -хотя и древний, однако молодой и динамично развивающийся город. Уверяю Вас, что мы сделаем все возможное, чтобы расширить партнерские отношения между немецкими городами и Ереваном»,-отметил Брайан Стивен Фера.
Мэр Тарон Маргарян в свою очередь отметил, что мэрия Еревана открыта для развития взаимовыгодного сотрудничества с немецкими городами и в рамках своих полномочий будет способствовать обмену опытом, усовершенствованию инфраструктур, развитию туризма, обслуживанию населения, в том числе реализации инвестиционных программ в Ереване.