Համայնքը լուծել է 4-րդ կարգի վթարայնության շենքերում ապրող 57 ընտանիքի խնդիր. ծրագիրը շարունակվում է
29.01.2024
Երևանի ավագանու որոշմամբ հստակ կարգ է սահմանված անշարժ գույքի և դրան հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքի պարտադիր բարեկարգման վերաբերյալ: Համաձայն որոշման՝ տնտեսվարողները պարտավոր են ոչ միայն ամեն օր մաքրել տեղացած ձյունը, այլև տեղումների դադարից հետո ձյան ու սառույցի կուտակումներից մաքրել մայթերի ասֆալտբետոնե ծածկը և սալիկապատ հատվածները: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ոլորտի պատասխանատուներին հանձնարարել է շրջայց կատարել մայրաքաղաքում և տնտեսվարողներին մեկ անգամ ևս հորդորել՝ կատարել ավագանու սահմանած պարտականությունները:
4-րդ կարգի վթարայնության՝ Արցախի 4-րդ նրբանցքի 3 շենքերում ապրող 63 ընտանիքներից 57-ի խնդիրն արդեն լուծվել է. 30-ին տրամադրվել են նոր բնակարաններ, 27-ին՝  բնակարաններ գնելու վկայագրեր: Գործընթացը լինելու է շարունակական:
«Սա մեզ համար կարևոր արձանագրում է. կարճ ժամկետում մենք կարողացանք միանգամից լուծել 57 ընտանիքի խնդիր: Հաջորդ փուլում ունենք Արզումանյան և մնացյալ բոլոր շենքերի խնդիրը: 4-րդ կարգի վթարային շենքերում Երևանում որևէ մեկը չպետք է բնակվի»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար Երևանում  շուրջ 20 վերելակ կտեղադրվի: Նախագիծը Երևանն ավելի հարմար ու հասանելի դարձնելու ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից է: Առաջիկայում շահագործման կհանձնվի Կամոյի դպրոցի հարևանությամբ գտնվող գետնանցումի վերելակը, այսօրվանից էլ գործընթացը կմեկնարկի Կոմիտասի շուկայի մոտակայքի գետնանցումում: Նախապատրաստական աշխատանքներ են ընթանում նաև Կիլիկիայի ավտոկայանի, Գարեգին Նժդեհի փողոցի՝ վարչական շենքի, Հաղթանակ զբոսայգու հարևանությամբ գտնվող գետնանցումներում:
«Վերելակների սպասարկման երկարաժամկետ լուծում է պետք: Կամ մենք ծառայություն պետք է գնենք, որը ենթադրում է գետնանցումները մաքուր պահել, վերելակներին հետևել, կամ, այսպես ասած, մասնավոր-համայնք համագործակցության տրամաբանությամբ պետք է առաջ շարժվենք, բայց այդ դեպքում էլ գետնանցումները չպետք է դարձնել կրպակների շարք»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը։
Համայնք-մասնավոր գործակցությամբ կհիմնանորոգվի գեղասահքի նախկին մարզադպրոցը: Վերակառուցման ծրագրի ավարտից հետո մարզական օջախը կկոչվի Երևան քաղաքի մենապայքարային մարզաձևերի բարձրագույն վարպետության մարզադպրոց և արդիական պայմաններով բոլոր հավաքականների համար կլինի նոր հարթակ՝ միջազգային մրցաշարերում հաջողություններն ամրապնդելու և նոր ձեռքբերումներ գրանցելու համար:
«Մայր Հայաստան» արձանի հարակից ավտոկայանատեղիում համայնքը մտադիր է թենիսի դաշտ կառուցել։ Նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմելու գործընթացը սկսված է: Այդպիսի դաշտ կառուցելու համար համապատասխան տարածքներ են ներկայացրել նաև Արաբկիր և Շենգավիթ վարչական շրջանները:
Այս տարի մայրաքաղաքում մշակութային միջոցառումների պակաս չի լինի: 2024թ. բյուջեով աննախադեպ միջոցներ են հատկացվել տարբեր նախագծեր ու ծրագրեր իրականացնելու նպատակով:

Община решила проблему расселения 57 семей, проживающих в зданиях 4-й степени аварийности: программа продолжается
29.01.2024
Решением Совета старейшин Еревана, установлен четкий порядок обязательного благоустройства территорий общего пользования, прилегающих к недвижимости. Согласно этому решению, хозяйствующие субъекты обязаны не только ежедневно очищать выпавший снег, но и после снегопада удалять скопившиеся снег и лед с тротуаров. В ходе очередного рабочего совещания мэр Тигран Авинян поручил ответственным лицам сферы побывать на местах и призвать хозяйственников выполнять предписанные обязательства.
Проблема 57 семей из 63, проживающих в зданиях 4-й степени аварийности по адресу 4-й переулок ул. Арцаха, решена: 30 семей получили новые квартиры, а 27 семьям предоставлены сертификаты на приобретение квартир. Процесс будет продолжен.
«Для нас это важное достижение: за короткий срок нам удалось решить проблему расселения сразу 57 семей. Следующий этап –  расселение жильцов зданий на улице Арзуманяна и и других улицах. В Ереване никто не должен жить в домах 4-й степени аварийности»,- подчеркнул мэр.
Для людей с проблемами опорно-двигательного аппарата будет установлено 20 подъемников. Проект является важной составляющей программы, цель которой – более удобный и доступный для всех город. В ближайшее время в эксплуатацию  будет сдан подъемник подземного перехода рядом со шк.им.Камо, а с сегодняшнего дня процесс начинается в подземном переходе рядом с рынком на проспекте Комитаса. Подготовительные работы ведутся в подземных переходах, прилегающих к автостанции Киликия, административному зданию на ул. Гарегина Нжде, к парку Ахтанак.
«Обслуживание подъемников требует долгосрочного решения. Мы или должны приобретать услуги, предполагающие обеспечение чистоты лифтов, их обслуживание, или должны двигаться вперед в логике сотрудничества между общиной и частным сектором, но в этом случае переходы не должны превращаться в торговый ряд»,-подчеркнул мэр.
В рамках сотрудничества между общиной и частным сектором будет капитально отремонтирована бывшая школа фигурного катания. По истечении программы спортивный центр будет нести название Ереванская школа высшего мастерства по единоборствам, став для всех сборных новой платформой  для укрепления и достижения успехов на международных аренах.
На парковочном участке, прилегающем к памятнику «Мать Армения», община намерена построить теннисный корт. Процесс составления проектно-сметной документации уже начат. Для сооружения подобных кортов соответствующие участки представлены также административные районы Арабкир и Шенгавит.
В этом году в столице не будет недостатка в культурных мероприятиях. Городским бюджетом 2024г. выделены беспрецедентные средства на разные проекты и программы.