Համայնքային ծառայողների համար կմշակվեն վարքագծի կանոններ. բարեվարքության ինստիտուտի ներդրումը
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ գործառնվում է բարեվարքության ինստիտուտը, Երևանի քաղաքապետարանը, անմասն չմնալով գործընթացից, հանձն է առել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ համայքնային ծառայողների համար մշակել վարքագծի կանոններ: Գործընթացն ապահովելու նպատակով դեռևս նախորդ տարի համայնքն անդամակցեց «Տեղական բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությանը, մշակվեց 2023-2024թթ. գործողությունների ծրագիր: Նպատակը կառավարման առավել բաց, արդյունավետ և հաշվետու գործելաոճն է:
Ստանձնած պարտավորությունները կատարելու նպատակով քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, ակտիվ քաղաքացիների և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության գործընկերների հետ քաղաքապետարանում հրավիրված հանդիպմանը քննարկվել են ոլորտային խնդիրներն ու դրանք լուծելու հիմնական ուղիները:
Համայնքային ծառայողների վարքագծի կանոնները մշակելու նպատակով առաջնահերթ փոփոխությունները կամրագրվեն «Համայնքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում, ինչպես նաև կստեղծվի էթիկայի հանձնաժողով: Ըստ այդմ, մարդկային ռեսուրսների կառավարման վարչության գլխավոր մասնագետ-բարեվարքության հարցերով կազմակերպիչն արդեն իսկ կառաջնորդվի վերը նշված կանոններով: Այս խնդիրները լուծելու նպատակով քննարկումից հետո նախանշվեց գործողությունների շղթան, որը կմեկնարկի արդեն այս ամիս: Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցները կանցնեն վերապատրաստման մի նոր՝ բարեվարքության դասընթաց: Առաջարկվել է նաև ստեղծել առանձին աշխատանքային խումբ, որը կվերահսկի ամբողջ գործընթացը: Նոր կանոնների ստեղծումը միտված կլինի նաև համայնքում կոռուպցիայի հնարավոր ռիսկերի նվազեցմանը:
Երևանի քաղաքապետարանի մարդկային ռեսուրսների կառավարման վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մերի Մարգարյանը, կարևորելով բարեվարքության ինստիտուտի դերը, ընդգծել է, որ համայնքն ունի շուրջ 1600 համայնքային ծառայող և յուրաքանչյուրն աշխատանքի ընդունվելիս պետք է գիտակցի այս պարտավորությունը: Համայնքային ծառայողների վարքագծի տիպային՝ օրինակելի կանոնների հաստատումից հետո կկազմակերպվի տեղեկատվական իրազեկում:

Для общественных служащих будут разработаны этические нормы
Учитывая тот факт, что внедряется институт этики поведения, мэрия Еревана в сотрудничестве с министерством территориального управления и инфраструктур взяла ма себя обязательство разработать правила поведения для общественных служащих. Для обеспечения процесса в прошлом году община присоединилась к инициативе «Открытое правительство. Местная программа», был разработан план действий на 2023-2024гг. Целью является внедрение более прозрачного, эффективного и ответственного стиля работы.
Проблемы, связанные со сферой, и основные пути их решения были обсуждены в ходе встречи представителей общественных гражданских организаций, активных граждан и коллег из министерства территориального управления и инфраструктур., организованной в мэрии.
С целью разработки правил поведения общественных служащих изменения будут в первую очередь зафиксированы в законе РА «Об общественной службе», а также будет создана комиссия по этике. Главных специалист управления человеческими ресурсами, курирующий указанную область, будут руководствоваться этими правилами. После обсуждения был намечен план действий, которые начнутся в текущем месяце. Сотрудники мэрии пройдут курсы усовершенствования. Предложено создать отдельную рабочую группу, которая будет курировать весь процесс. Создание новых правил будет нацелено на сокращение возможных коррупционных рисков. И.о. начальника управления человеческими ресурсами Мери Маргарян подчеркнула, что община имеет около 1600 общественных служащих, и при вступлении в должность каждый должен осознавать свои обязательства. После утверждения кодекса поведения общественных служащих будет организовано информирование общественности.