Համայնքային թանգարանները կմիանան Թանգարանների միջազգային օրվան և «Թանգարանների եվրոպական գիշեր» միջոցառմանը
Այս տարի ևս Երևանում կանցկացվի Թանգարանների միջազգային օրը, որն ըստ ավանդույթի նշվում է մայիսի 18-ին, ինչպես նաև «Թանգարանների եվրոպական գիշերը»` մայիսի 21-ին: Միջոցառումներ, որոնց ընթացքում մայրաքաղաքի բնակիչներն ու հյուրերը հնարավորություն կունենան անվճար այցելելու երևանյան թանգարաններ:
«Թանգարանները և մշակութային լանդշաֆտները» կարգախոսի ներքո անցկացվող այս տարվա մշակութային միջոցառումներին, ինչպես միշտ, գործուն մասնակցություն կցուցաբերեն նաև Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության թանգարանները` Երևան քաղաքի պատմության թանգարանը, Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը, Ժամանակակից արվեստի թանգարանը, Կ. Դեմիրճյանի թանգարանը և Ֆրիտյոֆ Նանսենի թանգարանը:
Ի դեպ, քաղաքապետարանի ենթակայության թանգարաններն այս տարի հանդես կգան համատեղ միջոցառումների ծրագրով՝ «Երևանի քաղաքապետարանի թանգարանները Էրեբունու մշակութային լանդշաֆտում» խորագրի ներքո. հին ու նոր Երևանի լուսանկարների ցուցահանդես՝ Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում, խորհրդային և անկախ Հայաստանի տարիներին «Էրեբունի-Երևան» ամենամյա տոնակատարություններին վերաբերող վավերագրական ֆիլմի ցուցադրություն՝ Կարեն Դեմիրճյանի թանգարանում, Նազիկ Ասլանյանի անհատական ցուցահանդես՝ Ժամանակակից արվեստի թանգարանում և, իհարկե, անմոռանալի գիշերային զբոսանք Էրեբունի միջնաբերդում. այս ամենը՝ մայիսի 21-ին՝ «Թանգարանների եվրոպական գիշեր» միջոցառման ծրագրով:
2016թ. «Թանգարանների գիշեր» միջոցառումը Հայաստանում կազմակերվում է մշակութային ժառանգության պահպանության բնագավառում միջազգային ամենահին կազմակերպություններից մեկի` Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
«Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2005 թ.՝ ԻԿՕՄ-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Եվրախորհրդի հովանավորությամբ: Օրվա նպատակն է բարձրացնել թանգարանների դերը հասարակության սոցիալ-մշակութային կյանքում:
Գարնանային միջոցառումներին այս տարի մասնակցում է Հայաստանի 112 թանգարան, մայիսի 21-ին` ժամը 18:00-ից մինչև կեսգիշեր, իսկ մայիսի 18-ին՝ ողջ օրվա ընթացքում:

Муниципальные музеи присоединятся к Международному дню музеев и акции «Европейская ночь музеев»
По традиции 18-го мая в Ереване пройдет международный день музеев, а 21-го мая- акция «Европейская ночь музеев». В эти дни жителям и гостям столицы будет предоставлена возможность бесплатно посетить столичные музей.
Мероприятиям, которые в этом году проводятся под девизом «Музеи и культурные ландшафты», свое содействие окажут муниципальные музеи Еревана-музей истории города Ереван, историко-археологический музей-заповедник «Эребуни», музей современного искусства, музей Карена Демирчяна и музей Фритьофа Нансена.
Отметим, что в этом году муниципальные музеи представят совместную программу под девизом «Музеи мэрии Еревана в культурном ландшафте Эребуни». В музее истории города Ереван пройдет фото-выставка «Старый и новый Ереван», в музее Карена Демирчяна будет организован показ документального фильма о ежегодном празднестве «Эребуни-Ереван». В музее современного искусства пройдет персональная выставка Назик Асланян, а также незабываемая ночная прогулка по Цитадели Эребуни. Все эти мероприятия состоятся 21-го мая.
Мероприятие «Ночь музеев 2016» проводится по предложению одной из старейших международных организаций в области охраны культурного наследия – Международного совета музеев (ИКОМ) и министерства культуры РА.
Программа «Ночь музеев» стартовала в 2005 году, при поддержке ИКОМ, ЮНЕСКО и Совета Европы. Цель этого дня – повысить роль музеев в социально- культурной жизни общества.
В этом году в весенней акции участвуют 112 действующих музеев Армении. Музеи-участники будут работать 18-го мая в течение всего дня и 21-го мая с 18:00 и до полуночи. Напомним, что вход для всех посетителей будет бесплатным.