Գյուղմթերքի բացօթյա շուկաները, հոկտեմբերի 26-ից նոյեմբերի 1-ը ներառյալ, կգործեն ամեն օր
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ գրանցվել է ապօրինաշինության և հողազավթման 4 դեպք, որոնցից 2-ի մասով իրականացվել են քանդման աշխատանքներ:
Բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում կազմվել է 11 վարչական արձանագրություն: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է վարչական շրջանների համապատասխան կառույցների հետ համատեղ շարունակել խիստ հսկողությունը և արգելել պոլիէթիլենային ծածկերի միջոցով սահմանազատված օբյեկտների և տաղավարների գործունեությունը:
«Բացօթյա սրճարանների սպասարկման գործունեությամբ զբաղվող որոշ ընկերություններ, անձրևային եղանակով պայմանավորված, փորձում են պոլիէթիլենային ծածկերով սահմանազատել իրենց տարածքները, ինչն անթույլատրելի է: Նրանց հետ ունեցած պայմանագրերում հստակ սահմանված է գործունեություն ծավալելու սեզոնային բնույթի պահանջը: Սա վերաբերում է նաև բացօթյա առևտրի այն տեսակներին, որոնք թույլատրված են օրենքով: Ըստ այդմ, խստորեն հետևեք պայմանագրային պարտավորությունների կատարմանն ու բացառեք նմանատիպ ծածկերով սահմանազատման ցանկացած փորձ»,-ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Հասարակական տրանսպորտի սպասարկման որակի նկատմամբ իրականացվող ամենօրյա հսկողության հետ կապված զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ ստուգայցերի ժամանակ հայտնաբերված խախտումների մասով կազմվել է 46 վարչական արձանագրություն: Զեկուցվել է նաև, որ նույն ժամանակահատվածում հայտնաբերվել է ոչ սահմանված վայրերում ավտոմեքենաների վաճառքի 21 դեպք, որոնց մասով կազմվել են համապատասխան արձանագրություններ: Իրավաբանական վարչության պետն էլ զեկուցել է, որ նախորդ շաբաթ վարչական արձանագրություններ են կազմվել չնախատեսված վայրերում աղբը թափելու 75 դեպքի մասով:
Զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում ավարտական փուլում են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի հարթ և թեք տանիքների, ինչպես նաև մուտքերի վերանորոգման աշխատանքները: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է սեղմ ժամկետում ավարտել աշխատանքները՝ խիստ վերահսկողության տակ պահելով կատարվող աշխատանքի որակը:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում նաև զեկուցվել է, որ նոյեմբերի 14-ին նախատեսված համաքաղաքային ծառատունկին և շաբաթօրյակին ընդառաջ տարվում են համապատասխան նախապատրաստական աշխատանքներ: Հանձնարարվել է մեկ անգամ ևս ուսումնասիրել ծառատունկի համար նպատակահարմար տարածքներն ու դրանք ներառել ծառատունկի աշխատանքներում:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության առաջարկով՝ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ մայրաքաղաքի Կոմիտասի պողոտայի և Կասյան փողոցի խաչմերուկում, ինչպես նաև «Մալիբու» սրճարանի հարևանությամբ կազմակերպված գյուղատնտեսական մթերքների բացօթյա շուկաները, հոկտեմբերի 26-ից նոյեմբերի 1-ը ներառյալ, կգործեն ամեն օր: Ըստ այդմ, առևտրի և սպասարկումների վարչությանն ու Կենտրոն և Արաբկիր վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է ապահովել գյուղմթերքի բացօթյա շուկաների ամենօրյա աշխատանքի կազմակերպման համար անհրաժեշտ միջոցները:

С 26-го октября по 1-ое ноября уличные рынки сельскохозяйственных продуктов будут работать каждый день
26.10.2015
В ходе очередного рабочего совещания, которое вел мэр Еревана Тарон Маргарян было доложено, что в сфере градостроительства на прошлой неделе было обнаружено 4 случая несанкционированного строительства, а ранее обнаруженные 2 постройки были снесены.
В результате контроля над незаконной уличной торговлей за прошедшие две недели было выявлено 11 случаев нарушений. Мэр Тарона Маргаряна поручил вместе с соответствующими подразделениями административных районов продолжить строгий контроль и запретить деятельность объектов и павильонов, которые изолированы полиэтиленовым покрытием.
«Некоторые компании, занимающиеся обслуживанием уличных кафе, в связи с дождливой погодой, пытаются изолировать свою территорию полиэтиленовым покрытием, что неприемлемо. В их контрактах четко определено требование о сезонной деятельности. Это также относится к тем видам уличной торговли, которые разрешены законом. Соответственно, строго следите за выполнением договорных обязательств и исключите любую подобную попытку»,- подчеркнул Тарон Маргарян.
Относительно контроля над качеством обслуживания в сфере общественного транспорта было доложено, что на прошлой неделе были составлены административные протоколы по 46 случаям. Также было доложено, что за тот же период времени был выявлен 21 случай продажи автомобилей в непредусмотренных для этого местах. Относительно выявления и предупреждения случаев выброса мусора в непредусмотренных местах было доложено, что за прошедшую неделю было составлено 75 протоколов об административных правонарушениях.
Было также доложено, что в административных районах столицы на завершающем этапе находятся работы по ремонту плоских и наклонных крыш, а также подъездов многоквартирных домов. Мэр Тарон Маргарян поручил за короткое время завершить работы, сохраняя строгий контроль над качеством выполняемых работ.
В ходе рабочего совещания также было доложено, что в преддверии запланированного на 14-ое ноября общегородского субботника и посадки деревьев, ведутся соответствующие подготовительные работы. Было поручено ещё раз изучить соответствующие участки для посадки деревьев.
По предложению министерства сельского хозяйства РА, по поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна организованные на перекрестке проспекта Комитаса и улицы Касьяна, а также по соседству с кафе «Малибу» уличные рынки сельскохозяйственных продуктов с 26-го октября по 1-ое ноября будут работать каждый день. Управлению торговли и обслуживания, а также административным районам Кентрон и Арабкир было поручено обеспечить необходимые средства для организации ежедневной работы уличных рынков сельскохозяйственных продуктов.