•    Մանկապատանեկան գրականություն
Մասնակցության հայտ կարող են ներկայացնել 18 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացիները։ Ստեղծագործությունները պետք է լինեն հայերեն:
Հաղթողները (ամեն անվանակարգում՝ մեկական) կստանան դրամական պարգև 500․000-ական դրամ (ներառյալ հարկերը):
Փառատոնում նախորդ տարիներին մրցանակային տեղեր զբաղեցրած հեղինակներն այս տարի նույն անվանակարգերում դիմել չեն կարող: Մրցույթին ներկայացվող աշխատանքները պետք է հրատարակված և հրապարակված չլինեն (էլեկտրոնային մամուլում, սոցիալական հարթակներում, միջոցառումների ժամանակ կազմակերպված ընթերցումներում): Նույն հեղինակը կարող է հայտ ներկայացնել միայն մեկ անվանակարգում։
Մրցույթին պետք է ներկայացնել՝
«Արձակ» անվանակարգում
•    կամ 2 պատմվածք
•    կամ 2 էսսե
•    կամ վեպից (վիպակից) հատված (նվազագույնը՝ 4000, առավելագույնը՝ 4500 բառ, առանձին կցել նաև աշխատանքի բովանդակային նկարագրությունը՝ մինչև 400 բառ, որտեղ անպայման նշել նաև ուղարկվող հատվածի բառերի թիվը):
«Դրամատուրգիա» անվանակարգում
1 պիես
«Մանկապատանեկան գրականություն» անվանակարգում
•    կամ 2 հեքիաթ
•    կամ 2 պատկերազարդ պատմություն
•    կամ 10 բանաստեղծություն
«Պոեզիա» անվանակարգում
10 բանաստեղծություն
Գործերը ժյուրիի գնահատմանն են ներկայացվելու ԱՆԱՆՈՒՆ։
Այն հայտերը, որոնք կպարունակեն հեղինակի վերաբերյալ ուղղակի կամ անուղղակի տեղեկություն (անուն, նույնականացման որևէ տվյալ), չեն դիտարկվի: Եթե տեքստը գնահատման ներկայացվի ժյուրիի անդամներին, և ընթերցման փուլում վերջինները նկատեն նույնականացման փորձ, ապա հայտը կչեղարկվի:
Մասնագիտական ժյուրիի կազմում են.
«Արձակ» անվանակարգ
•    Ալվարդ Սեմիրջյան
•    Անի Հովնանյան
•    Արքմենիկ Նիկողոսյան
•    Վանուհի Բաղրամյան
«Դրամատուրգիա» անվանակարգ
•    Անահիտ Արամունի Քեշիշյան
•    Նարինե Գիժլարյան
•    Սաթէ Խաչատրյան
•    Տաթև Հովակիմյան
«Մանկապատանեկան գրականություն» անվանակարգ
•    Լիլիթ Ալթունյան
•    Ռուզան Տոնոյան
•    Սաբեթ Հովհաննիսյան
•    Վարդուհի Բալոյան
«Պոեզիա» անվանակարգ
•    Անահիտ Հայրապետյան
•    Արփի Ոսկանյան
•    Հասմիկ Սիմոնյան
•    Ներսես Աթաբեկյան
Հայտերի գնահատման չափանիշները.
▪️ «Արձակ» անվանակարգ՝ տեքստային իրացումը, լեզուն և ոճը, դիպաշարի կառուցումը, արդիականությունը, նորարարական-փորձարարական արժեքը:
▪️ «Դրամատուրգիա» անվանակարգ՝ ձևն ու բովանդակությունը, կառուցումը, լեզուն և ոճը, արդիականությունը, նորարարական-փորձարարական արժեքը:
▪️ «Մանկապատանեկան գրականություն» անվանակարգ՝ գրավիչ և հագեցած սյուժեն, տեքստի համապատասխանությունը թիրախային խմբի հետաքրքրություններին, բովանդակության ուսանելիությունը, կառուցվածքը, շարադրանքի դյուրըմբռնելիությունը, ոճը:
▪️ «Պոեզիա» անվանակարգ՝ տեքստային իրացումը, լեզուն և ոճը, ազդեցության աստիճանը, արդիականությունը, նորարարական-փորձարարական արժեքը:
Հայտի փաթեթն անհրաժեշտ է ուղարկել info@evnbookfest.com հասցեին «word» ձևաչափով (բոլոր գործերը մեկ ֆայլում): Ֆայլում ՉՊԵՏՔ է նշել անուն-ազգանուն կամ կեղծանուն: «Թեմա» տողում պետք է նշել անուն-ազգանունը և անվանակարգը (օրինակ՝ Հովհաննես Գրիգորյան, «Պոեզիա» անվանակարգ), նամակին կցել լուսանկար (դիմանկար) և գրել հեռախոսահամար։

• Детская и юношеская литература
К участию приглашаются граждане Республики Армения в возрасте 18 лет и старше. Заявки принимаются только на армянском языке.
Победители (по одному в каждой категории) получат денежный приз в размере 500 000 драмов (включая налоги).
Авторы, занявшие призовые места в предыдущие годы, не могут подавать заявки в тех же номинациях в текущем году. Работы, представленные на конкурс, не должны быть ранее опубликованы или обнародованы (в том числе в электронных СМИ, на социальных платформах, публичных мероприятиях и чтениях).
Один автор может подать заявку только в одной номинации.
Для участия в конкурсе необходимо предоставить:
В номинации «Проза»:
• 2 рассказа или
• 2 эссе или
• отрывок из романа или повести (от 4000 до 4500 слов), отдельное описание произведения (до 400 слов) с обязательным указанием количества слов в отрывке.
В номинации «Драматургия»:
• 1 пьеса
В номинации «Детская и юношеская литература»:
• 2 сказки или
• 2 иллюстрированных рассказа или
• 10 стихотворений или
• отрывок из романа или повести (от 4000 до 4500 слов), отдельное описание (до 400 слов) с указанием количества слов в отрывке.
В номинации «Поэзия»:
• 10 стихотворений
Работы оцениваются анонимно. Заявки, содержащие любую информацию, позволяющую установить личность автора (имя, псевдоним, биографические данные), к рассмотрению не принимаются. Если в процессе чтения члены жюри обнаружат признаки авторской идентификации, заявка будет аннулирована.
Состав жюри
Проза
• Алвард Семирджян
• Ани Овнанян
• Аркменик Никогосян
• Вануи Баграмян
Драматургия
• Анаит Арамуни Кешишян
• Нарине Гижларян
• Сате Хачатрян
• Татев Овакимян
Детская и юношеская литература
• Лилит Алтунян
• Рузан Тоноян
• Сабет Оганнисян
• Вардуи Балоян
Поэзия
• Анаит Айрапетян
• Арпи Восканян
• Асмик Симонян
• Нерсес Атабекян
Критерии оценки
• Проза: композиция, язык и стиль, развитие сюжета, актуальность, инновационность / экспериментальность.
• Драматургия: структура, содержание, язык и стиль, актуальность, инновационность / экспериментальность.
• Детская и юношеская литература: увлекательность, соответствие возрастной аудитории, образовательная ценность, структура и доступность, литературный стиль.
• Поэзия: образность, язык и стиль, эмоциональное воздействие, современность, инновационность / экспериментальность.
Заявки необходимо отправлять на адрес info@evnbookfest.com, в одном файле формата «Word» без имени автора в тексте и в свойствах файла. В теме письма нужно указать имя и номинацию (например: Оганнес Григорян, номинация «Поэзия»). К письму необходимо прикрепить фотографию (портрет) и контактный номер телефона.