Գումարվել է Երևանի նորընտիր ավագանու առաջին նիստը
Հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2018 թվականի սեպտեմբերի 30-ի «Երևանի ավագանու 2018 թվականի սեպտեմբերի 23-ի արտահերթ ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» N79-Ա որոշումը և Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2018 թվականի հոկտեմբերի 4-ի «Երևանի ավագանու ընտրված անդամներ գրանցելու մասին» N1 արձանագրությունը, «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածի 6-րդ մասի և Երևան քաղաքի ավագանու կանոնակարգի 102-րդ կետի համապատասխան՝ գումարվել է Երևանի նորընտիր ավագանու առաջին նիստը: Ավագանու 65 անդամներից նիստին ներկա են եղել 60-ը: Նախքան նիստը սկսվելը, սահմանված կարգով գրանցվել են Երևանի ավագանու «Իմ քայլը», «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լույս» խմբակցությունների անդամները:
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` նորընտիր ավագանու անդրանիկ նիստը նախագահող, ավագանու տարիքով ավագ անդամ Լիլիթ Պիպոյանը ներկայացրել է, որ «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի համաձայն` Երևանի ավագանու ընտրությունների արդյունքով ավագանու անդամների տեղերի 50 տոկոսից ավելին ստացած «Իմ քայլը կուսակցությունների դաշինք»-ի համամասնական ցուցակի առաջին հորիզոնականը զբաղեցնող Հայկ Մարությանը օրենքի ուժով ընտրվել է Երևանի քաղաքապետ: Ըստ այդմ, նիստի վարելու իրավունքը, օրենքով սահմանված կարգով, փոխանցվել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին:
Նախքան օրակարգային հարցերին անցնելը, Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շնորհավորել է բոլորին աշխատանքային առաջին օրվա առթիվ և համոզմունք հայտնել, որ ավագանու այս կազմով, միասնական աշխատանքի արդյունքում կարվի հնարավորը, որպեսզի երևանցիների բոլոր խնդիրներին լուծումներ տրվեն:
«Սա շատ հուզիչ պահ է, և ես իրոք երջանիկ եմ, որ մենք՝ ավագանու անդամներս, այսօր ներկայացնում ենք մեր Երևանի բնակիչներին, և այս ամենը տեղի է ունեցել ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրությունների միջոցով: Մենք բոլորս միասին ունենք պատմական հնարավորություն` ի կատար ածելու այն բոլոր երազանքները, որ մենք տարիներ շարունակ ունեինք, որ ունեն մեր Երևանի բնակիչները՝ մեր հարազատ երևանցիները: Եվ ես վստահ եմ, որ այս ավագանու կազմով, անկախ կուսակցական պատկանելիությունից, մենք կանենք այնպես, որպեսզի երևանցիներն ամեն օր, ամեն ժամ, ամեն րոպե և ամեն վայրկյան ժպտան: Երևանի ավագանու ամբողջ կազմը ես դիտարկում եմ որպես մեկ մարմին և չեմ տարբերակում ըստ խմբակցությունների, որովհետև մենք բոլորս՝ ավագանու 65 անդամներով պետք է աշխատենք միասին, պետք է ամեն վայրկյան մտածենք մեր քաղաքի մասին, մեր երևանցիների մասին: Ես խնդրում եմ ավագանու բոլոր անդամներին միշտ ուշադիր լինել մեր Երևանի բնակիչների բոլոր խնդիրներին, բոլոր ահազանգերին անհապաղ արձագանքել և բոլոր հարցերը քննարկել ու անհապաղ լուծումներ տալ դրանց»,- նշել է Հայկ Մարությանը:
Օրակարգի համաձայն, Երևանի ավագանին հաստատել է ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը: Քվեարկության արդյունքում ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի անդամներ են նշանակվել «Իմ քայլը» խմբակցությունից Էդուարդ Ավետիսյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Մարկոս Հարությունյանը և «Լույս» խմբակցությունից Անի Խաչատրյանը:
Օրակարգի հաջորդ հարցով Երևանի ավագանին հաստատել է Երևանի քաղաքապետի երդմնակալության առթիվ ավագանու նիստ գումարելու օրը:
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 47-րդ հոդվածի համաձայն՝ Երևանի քաղաքապետն իր լիազորությունները ստանձնում է ընտրվելուց հետո, օրենքով սահմանված կարգով, երրորդ օրացուցային օրը հրավիրված ավագանու նիստում` Երևանի բնակիչներին տրված երդմամբ: Ավագանու որոշմամբ՝ Երևանի ընտրված քաղաքապետ Հայկ Մարությանի երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 13-ին` ժամը 12-ին, Երևանի ավագանու հատուկ հրավիրված նիստում։
Երևանի ավագանին քվեարկությամբ հաստատել է նաև մշտական հանձնաժողովների կազմը: Կանոնակարգի համաձայն՝ ավագանու մշտական չորս հանձնաժողովներից, քվեարկության համաձայն, Ֆինանսավարկային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել «Իմ քայլը» խմբակցությունից Աշոտ Մնացականյանը, տեղակալ՝ Լևոն Հովհաննիսյանը, Մշակույթի, կրթության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել «Իմ քայլը» խմբակցությունից Սաթենիկ Մկրտչյանը, տեղակալ՝ Հակոբ Մելիքյանը, Քաղաքաշինության և հողօգտագործման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել «Իմ քայլը» խմբակցությունից Արսեն Կարապետյանը, տեղակալ՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Մարկոս Հարությունյանը, ավագանու Իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել «Իմ քայլը» խմբակցությունից Արուսյակ Ջուլհակյանը, տեղակալ՝ Գայանե Մելքոմ Մելքոմյանը:
Երևանի ավագանին որոշել է ավագանու հերթական նիստը հրավիրել նոյեմբերի 13-ին:
Հիշեցնենք, որ ԿԸՀ որոշման համաձայն՝ «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքը ընտրությունների արդյունքում ստացել է 57 մանդատ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը՝ 5 և «Լույս» դաշինքը՝ 3 մանդատ:

Состоялось первое заседание новоизбранного Совета старейшин Еревана
Принимая за основу решение N79-А Центральной избирательной комиссии Республики Армения «О подведении итогов внеочередных выборов в Совет старейшин Еревана, состоявшихся 23-го сентября 2018г» от 30 сентября 2018 года и протокол N1 Центральной избирательной комиссии Республики Армения «О регистрации избранных членов Совета старейшин Еревана» от 4 октября 2018 года, в соответствии с 6-й частью статьи 17 закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереван» и пунктом 102 регламента Совета старейшин Еревана, состоялось первое заседание новоизбранного Совета старейшин Еревана. На заседании присутствовали 60 из 65 избранных членов Совета. До начала заседания, члены фракций Совета старейшин Еревана «Мой шаг», «Процветающая Армения» и «Луйс» прошли регистрацию. Согласно закону РА «О местном самоуправлении в городе Ереван», первое заседание открыла старейший по возрасту член Совета старейшин Лилит Пипоян, которая объявила, что согласно статье 44 закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереван», Айк Марутян - первый номер в избирательном списке блока «Мой шаг», получивший по результатам выборов более 50% мест в Совете старейшин, избран мэром Еревана. Таким образом, право проведения заседания согласно установленному законом порядку было передано мэру Еревана Айку Марутяну.
Мэр Еревана Айк Марутян, до того, как перейти к вопросам повестки дня, поздравил всех с первым рабочим днем и выразил уверенность в том, при таком составе Совета старейшин и в результате совместной работы будет сделано все возможное для решения всех проблем ереванцев.
«Это очень волнующий момент, и я действительно счастлив, что мы-члены Совета старейшин, сегодня представляем жителей нашего Еревана, и все это произошло посредством свободных, справедливых и прозрачных выборов. У всех нас есть историческая возможность - осуществить все те мечты, которые на протяжении многих лет были у жителей Еревана, у наших родных ереванцев. И я уверен, что при таком составе Совета старейшин, независимо от партийной принадлежности, мы сделаем так, чтобы ереванцы улыбались каждый день, каждый час, каждую минуту и каждую секунду. Весь состав Совета старейшин я рассматриваю как единое целое, поскольку мы вместе-все 65 членов Совета, должны каждую секунду думать о нашем городе и наших ереванцах. Я прошу всех членов Совета всегда быть внимательными ко всем проблемам жителей Еревана, оперативно реагировать на все вопросы, а также обсуждать и давать им немедленные решения»,-отметил Айк Марутян.
Согласно повестке, Совет старейшин утвердил также состав временной счетной комиссии. В результате голосования членами временной счетной комиссии были назначены Эдуард Аветисян из фракции «Мой шаг», Маркос Арутюнян из фракции «Процветающая Армения» и Ани Хачатрян из фракции «Луйс».
Согласно следующему вопросу повестки Совет старейшин утвердил день заседания по случаю инаугурации мэра Еревана. Таким образом, согласно статье 47 закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереван», мэр Еревана вступает в свои полномочия по утвержденному законом порядку, после принесения присяги на заседании Совета старейшин, созванном на третий календарный день после избрания.
По решению Совета старейшин церемония инаугурации избранного мэра Айка Марутяна состоится 13 октября в 12:00 в ходе специально созванного заседания Совета.
Совет старейшин утвердил также состав постоянных комиссий. Согласно регламенту из четырех постоянных комиссий Совета, комиссию по финансово-кредитным и экономическим вопросам, согласно голосованию, возглавил член фракции «Мой шаг» Ашот Мнацаканян, заместителем был избран Левон Ованнисян.
Председателем комиссии по социальным вопросам, культуры и образования избран член фракции «Мой шаг» Сатеник Мкртчян, заместителем-Акоп Меликян.
Комиссию по вопросам градостроительства и землепользования возглавил член фракции «Мой шаг» Арсен Карапетян, заместителем назначен Маркос Арутюнян из фракции «Процветающая Армения». Председателем комиссии по правовым вопросам избран член фракции «Мой шаг» Арусяк Джулакян, заместителем-Гаяне Мелком Мелкомян.
Следующее заседание Совета старейшин Еревана состоится 13-го ноября.
Напомним, что согласно решению ЦИК в результате выборов партийный блок «Мой шаг» получил 57 мандатов, партия «Процветающая Армения» – 5 мандатов, а «Луйс»– 3.