Գաղափարների գիշեր 2020. բնապահպանական խնդիրների քննարկում` քաղաքապետարանում
Շրջակա միջավայրի՝ կենդանի բնության և կենսաբազմազանության պաշտպանության թեման 2020 թվականին առանցքային կլինի ամբողջ աշխարհում: Ինչպե՞ս պաշտպանել բնությունը: Ի՞նչ ծրագրեր են այդ նպատակով իրականացվում աշխարհի տարբեր երկրներում և Հայաստանում: «Գաղափարների գիշեր 2020» միջոցառումը ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատունն այս տարի անցկացրել է Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ: Բացմանը մասնակցել են քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանի առաջին խորհրդական Կլեր Լը Ֆլեշեն, շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը, միջազգային և տեղական տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ:
Ծրագիրը նախաձեռնել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը 2016 թվականից՝ նշելու գաղափարների և գիտելիքների ազատ շրջանառությունը: 2019-ին միջոցառումը համախմբել էր 200000 մարդ Ֆրանսիայում և աշխարհի 65 երկրներում, այդ թվում առաջին անգամ՝ Հայաստանում:
Հրաչյա Սարգսյանը ողջույնի իր խոսքում, ընդգծելով ծրագրի կարևորությունը, նշել է, որ քաղաքային իշխանությունը բարձր է գնահատում ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան հետ համագործակցությունը:
«Այս միջոցառումը լավ հարթակ կհանդիսանա բնապահպանության թեմաներով փորձի փոխանակման և քննարկումների համար: Շրջակա միջավայրի պաշտպանությունն ու վտանգավոր թափոնների կառավարումը այն մարտահրավերներն են, որոնց լուծման ուղղությամբ Երևան համայնքն իրականացնում է հետևողական քաղաքականություն: Ընդամենն օրեր առաջ ԵՄ հետ ստորագրվեց վտանգավոր թափոնների կառավարման շուրջ փոխըմբռնման հուշագիրը, որը հնարավորություն կտա ներդնել նոր ու արդյունավետ համակարգ: Բացի այդ, քաղաքապետարանն այսօր ունի մի շարք ծրագրեր՝ ուղղված էներգախնայողության բարձրացմանը, թափոնների տեսակավորմանը»,- ասել է Հրաչյա Սարգսյանը:
«Սա առանձնահատուկ միջոցառում է, որի նպատակն է միավորել ստեղծարար մարդկանց՝ մտքերի և գաղափարների փոխանակման շնորհիվ միասին գտնելու մեր ժամանակների մարտահրավերների լուծումները: «Գաղափարների գիշերն» այս տարի անցկացվում է աշխարհի 187 քաղաքներում: Ուրախ եմ, որ Երևանում այն անցկացվում է քաղաքապետարանի հարկի ներքո, ինչի համար պետք է շնորհակալությունս հայտնեմ պարոն քաղաքապետին»,-ասել է Կլեր Լը Ֆլեշեն:
Միջոցառման ընթացքում կազմակերպվել է բնապահպանական խնդիրների քննարկում, ներկայացվել են Հայաստանում հաջողված նախագծերը, այդ թվում՝ «էկո աղբ» ՀԿ-ի և քաղաքապետարանի համագործակցությունը աղբի տեսակավորման նախաձեռնության բնագավառում:
«Գաղափարների գիշեր 2020»-ի մասնակիցները մտքեր են փոխանակել և առաջ քաշել նոր գաղափարներ, որոնք առաջիկայում հնարավոր է նաև վերածվեն ծրագրերի:
Մինչ ուշ երեկո շարունակված միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել է բնապահպանական թեմայով տեսաֆիլմ, ներկայացվել «60 լուծում՝ կլիմայի փոփոխությանը դիմակայելու համար» լուսանկարների ցուցահանդեսը: Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ուսանողներն էլ ստեղծագործել են տեղում՝ օգտագործելով նաև պոլիէթիլենն ու պլաստիկը: Իսկ Մնջախաղի պետական թատրոնի արտիստներն իրենց խաղով են ընդգծել բնության պահպանության կարևորությունը:

Ночь идей-2020: обсуждение экологических проблем в мэрии
В 2020г. тема защиты живой природы и биоразнообразия будет ключевой во всем мире. Как защитить природу?Какие программы осуществляются с этой целью в разных странах и в Армении? В этом году мероприятие «Ночь идей-2020» было проведено совместно посольством Франции в РА и мэрией Еревана. В открытии приняли участие первый заместитель мэра Еревана Грачья Саргсян, первый советник посла Франции Клэр ле Флеше, заместитель министра окружающей среды Ирина Гапланян, представители разных международных и местных структур.
Министерство иностранных дел Франции предприняло эту программу с 2016г. Цель программы-свободный обмен мнениями и знаниями. В 2019г. мероприятие объединило 200000 людей во Франции и 65-и других странах, в том числе в Армении.
В своей приветственной речи Грачья Саргсян, подчеркнув важность программы, отметил,что городские власти высоко ценят сотрудничество с посольством Франции в Армении.
«Это мероприятие является хорошей платформой для обсуждения темы защиты окружающей среды и обмена опытом. Защита природы и управление опасными отходами являются проблемами, с целью решения которых община Еревана ведет последовательную политику. Совсем недавно с ЕС был подписан меморандум о взаимопонимании относительно управления вредными отходами, что позволит внедрить новую и успешную систему. Кроме того, сегодня у мэрии есть ряд разработанных проектов, направленных на повышение энергоэффективности и сортировку отходов»,-отметил Грачья Саргсян.
«Целью этого мероприятия является объединение творческих людей с целью обмена мыслями и идеями, чтобы сообща найти решения вызовам современности. В этом году «Ночь идей-2020» проходит в 187 городах мира. Я рада, что в Ереване мероприятие проходит под крышей мэрии, за что я должна выразить благодарность г-ну мэру»,-отметила г-жа Клэр ле Флеше.
В ходе мероприятия было организовано обсуждение проблем экологии, представлены проекты,успешно проводимые в Армении, в том числе-сотрудничество общественной организации «Эко ахб» («Эко мусор») с мэрией в деле сортировки мусора.
В ходе мероприятия «Ночь идей-2020» был показан видеофильм на тему экологии, представлена фотовыставка «60 решений проблемы изменения климата». Студенты Государственной академии художеств Армении на месте создавали работы из полиэтилена и пластика. А артисты Государственного театра пантомимы своей игрой выразили важность сохранения природы.