Երթևեկության կազմակերպման փոփոխություններ՝ տրանսպորտային միջոցների ավելի անարգել երթևեկությունն ու տրանսպորտային հոսքերի անընդհատությունն ապահովելու նպատակով
07.07.2025
Երևանում ավտոբուսների երթևեկությունն առանձնացված գոտիներով կազմակերպելու նպատակով ամիսներին իրականացվել է գործող առանձնացված գոտիների շարունակականության ապահովում Մաշտոցի պողոտայից դեպի Խորենացի, Բեյրութի, Իտալիայի և Արգիշտիի փողոցներ՝ ապահովելով հասարակական տրանսպորտի անարգել երթևեկը դեպի «Հաղթանակի» կամուրջ և հակառակ ուղղություններով։ Այս նախագծով մի շարք խաչմերուկներում տեղի են ունեցել երթևեկության կազմակերպման փոփոխություններ, որոնց նպատակն է, նշված փողոցներում ավտոբուսի առանձնացված գծերի ներդրմամբ պայմանավորված, երթևեկելի գոտիների կրճատման հետևանքով ընդհանուր տրանսպորտային միջոցների հոսքերի հավասարաչափ բաշխումը հարակից փողոցներում։ Մանրամասները՝ հետևյալ հղմամբ
Մեծանուն արվեստագետ, շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի արձանի պատրաստման և տեղադրման աշխատանքներն ավարտական փուլում են: Արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը կկայանա հուլիսի 18-ին:
Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին նախատեսվում է իրականացնել «Երևանը բաց արվեստանոց» կերպարվեստի երիտասարդական նախագիծը՝ «Քաղաքային շարժում» խորագրով։ «Երևանը՝ բաց արվեստանոց» նախագիծը գեղարվեստական հարթակ է, որի նախնական ընտրության փուլը հաղթահարած շուրջ 50 երիտասարդ նկարիչներ միաժամանակ կստեղծագործեն հանրային տարածքում, բացօթյա պայմաններում՝ ստեղծելով կենդանի ցուցահանդեսային մթնոլորտ, միջոցառման ընթացքում կիրագործվեն նաև կրթական ծրագրեր:
Քննարկվում է աշխարհահռչակ գեղանկարիչ և քանդակագործ Էմիլ Գազազի Երևան այցելության հնարավորությունը:
Մեկնարկել են Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի Մինաս Ավետիսյան 4/2 հասցեում գտնվող հ.156 մանկապարտեզի նոր շենքի շինարարությունը: Գործընթացն իրականացվում է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի համաձայն: Մանկապարտեզը լինելու է 6 խմբանի՝ ամբողջությամբ համալրված հակահրդեհային, արևային ֆոտովոլտային, օդափոխության համակարգերով:
Առաջիկայում կմեկնարկի Երևանի փողոցների ասֆալտբետոնե ծածկի ճաքալցման գործընթացը: Պայմանագրով նախատեսված է իրականացնել 527 000 գծամետր ճաքալցում:
Երևանյան փողոցներում 2024 թ․ սկզբից  մեկնարկել է 3000 Կելվին ջերմատվությամբ լուսատուների տեղադրումը: 2025թ. առաջին կիսամյակում շուրջ 6300  3000 Կելվին ջերմատվությամբ լուսատուներ են տեղադրվել:
Միջազգային առողջապահական ուսումնասիրությունների համաձայն, մասնավորապես՝ American Medical Association-ի (Ամերիքըն մեդիքըլ ասոցիացիա), 3000 Կելվին ջերմատվությամբ լուսատուներն ավելի ճիշտ ընտրություն են, քան 4000 Կելվին և բարձր ջերմատվությամբ լուսատուները՝ հաշվի առնելով դրանց ազդեցությունը մարդու առողջության և քաղաքային բնական համակարգի վրա:
Բակային հատվածների լուսատուները կփոխարինվեն մինչև 2200 Կելվին ջերմատվությամբ լուսատուներով, ինչը չի խոչընդոտի բնակելի գոտիներում գիշերային հանգստի ապահովմանը:

Изменения в организации дорожного движения для обеспечения непрерывности транспортных потоков и приоритетного движения общественного транспорта
07.07.2025
В рамках мероприятий по улучшению организации автобусного движения в Ереване обеспечена непрерывность существующих выделенных полос от проспекта Маштоца до улиц Хоренаци, Бейрута, Италии и Аргишти. Это позволяет обеспечить беспрепятственное движение общественного транспорта в направлении моста «Победа» и обратно.
В рамках проекта были внесены изменения в схему организации дорожного движения на нескольких перекрёстках. Цель внесённых изменений — оптимизация распределения транспортных потоков на прилегающих улицах за счёт сокращения количества полос для индивидуального транспорта и организации выделенных полос для общественного транспорта.
Подробная информация доступна по следующей ссылке.
Завершаются работы по подготовке и установке памятника великому артисту, шансонье и Национальному герою Армении Шарлю Азнавуру. Торжественное открытие состоится 18 июля.
По инициативе мэрии Еревана в сентябре–октябре планируется реализация молодёжного художественного проекта «Ереван — открытая мастерская» под названием «Городское движение». Проект представляет собой художественную платформу, где около 50 молодых художников, успешно прошедших предварительный отбор, будут творить в открытом пространстве, создавая атмосферу живой выставки. В рамках проекта также запланировано проведение образовательных программ.
В настоящее время рассматривается возможность визита в Ереван всемирно известного художника и скульптора Эмиля Казаза.
Началось строительство нового здания детского сада № 156 по адресу: ул. Минаса Аветисяна, 4/2, в административном районе Канакер-Зейтун. Работы ведутся в рамках программы энергоэффективности города Еревана. Новый детский сад будет включать шесть групп и будет полностью оснащён системами противопожарной защиты, солнечными фотоэлектрическими установками и современными вентиляционными системами.
В ближайшее время в Ереване начнутся работы по заполнению трещин в асфальтобетонном покрытии улиц. Согласно контракту, планируется заделка трещин общей протяжённостью 527 тысяч погонных метров.
Установка светильников с цветовой температурой 3000 Кельвин на улицах Еревана началась в начале 2024 года. В первой половине 2025 года было установлено около 6300 таких светильников.
Согласно данным международных медицинских исследований, в частности, Американской медицинской ассоциации, светильники с цветовой температурой 3000 Кельвин считаются предпочтительными по сравнению со светильниками с температурой 4000 Кельвин и выше, учитывая их влияние на здоровье человека и городскую экосистему.
На дворовых территориях установят уличные светильники с цветовой температурой до 2200 Кельвин, что не окажет негативного влияния на качество ночного отдыха в жилых зонах.