Երևանյան 90 շենքերում ավարտվել է արևային ֆոտովոլտային վահանակների տեղադրումը
Փետրվարի 20-ից «Zhong Tong» մակնիշի նոր ավտոբուսներով են սկսել սպասարկվել 28 և 35 երթուղիները: 28 համարի երթուղու ուղեգիծն, ի դեպ, փոքր-ինչ փոփոխվել է, և ուղիղ կապ է հաստատվել դեպի մետրոյի «Բարեկամություն» կայարան։ Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետին զեկուցվել է, որ նոր ավտոբուսներով երթուղիների համալրումը հիմնականում կազմակերպվում է շահագործման ժամկետը սպառած միկրոավտոբուսային երթուղիների բացը լրացնելու սկզբունքով:
Խոսելով տրանսպորտային համակարգում առկա խնդիրների մասին՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը կարևորել է քաղաքացիների պատասխանատու վերաբերմունքը առաջարկվող ժամանակավոր լուծումներին: Մասնավորապես, քաղաքապետն անդրադարձել է մամուլում շրջանառվող այն տեղեկատվությանը, որ վարորդներն առաջարկում են 100 դրամներն իրենց փոխանցել: Հրաչյա Սարգսյանը հաձնարարել է հսկողություն իրականացնել նմանատիպ դեպքերը բացառելու նպատակով և ընդգծել, որ քաղաքացիների վճարած գումարները բացառապես ուղղվում են ոլորտի բարեփոխումներին:
«Երևանի տրանսպորտային համակարգը բարելավելու նպատակով 15-20 տարի ոչինչ չի արվել, և բոլորին էլ պարզ է, որ առկա խնդիրները հնարավոր չէ միանգամից լուծել: Համալիր լուծումներ տալու նպատակով համայնքն այսօր լուրջ ջանքեր է գործադրում: Նոր ավտոբուսներով շարժակազմի համալրմանը զուգահեռ՝ քայլեր են արվում տրանսպորտի կառավարման էլեկտրոնային համակարգի ներդրման, տոմսային միասնական համակարգով սպասարկման, երևանյան կանգառասրահների արդիականացումն ապահովելու և մի շարք այլ ուղղություններով»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
«Քաղաքապետների Դաշնագիր» նախաձեռնության շրջանակներում «Եվրոպական միությունը Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրով երևանյան ավելի քան 90 շենքերում ավարտվել է արևային ֆոտովոլտային վահանակների տեղադրումը: Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ ընթացքում են լուսավորության համակարգերի տեղադրման, ֆվ կայանների էլեկտրական մոնտաժելու և ցանցին միացնելու աշխատանքները:
«Շտապբուժօգնություն» ընկերությունում քաղաքացիների կանչերին արագ արձագանքելու նպատակով զանգերի կենտրոնում կներդրվի հատուկ համակարգ, որը հետադարձ հեռախոսազանգի հնարավորություն կտա: Քաղաքապետի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը զեկուցել է, որ համակարգը ներդնելու նպատակով հանդիպումներ է ունեցել մասնագիտացված ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Էլեկտրոնային «Mulberry» համակարգի ներդրման նպատակով մեկնարկել է աշխատակիցների վերապատրաստման գործընթացը: Քաղաքապետի օգնական Սեյրան Մեջլումյանը զեկուցել է, որ Երևանի քաղաքապետարանում փաստաթղթաշրջանառությունն ամբողջությամբ նոր համակարգով նախատեսվում է կազմակերպել մինչև մարտի վերջ:
Ազատության հրապարակի ստորգետնյա ավտոկայանատեղիում հաճախակի են դարձել դեպքերը, երբ ինքնասպասարկման տերմինալներով առանց վճարում կատարելու վարորդները փորձում են դուրս գալ կայանատեղիից, և արգելափակոցը չվնասելու համար աշխատակիցները ստիպված են լինում բացել ճանապարհը: Քաղաքապետը հորդորել է օրինախախտ քաղաքացիների նկատմամբ վարչարարություն կիրառել:
«Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկում կառուցվածքային փոփոխություններ կլինեն: Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, աշխատակազմին ներկայացնելով նոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Մանուկյանին, ասել է, որ բարդ աշխատանք է սպասվում: Հարկ է նշել, որ նախորդ խորհրդակցության ժամանակ, անդրադառնալով մայրաքաղաքի ընդհանուր մաքրության խնդրին, քաղաքապետը սանիտարական մաքրման առնչությամբ դժգոհություն էր հայտնել: Հանձնարարվել է քաղաքի փողոցների մաքրությամբ զբաղվող շուրջ 300 աշխատակիցների թիվն ավելացնել ևս 200-ով:

Установка солнечных фотовольтовых панелей завершена в 90 зданиях
С 20-го февраля автобусы марки «Zhong Tong» будут обсуживать маршруты 28 и 35. 28-ймаршрут немного изменился, и теперь установлена прямая связь со станцией метро «Барекамутюн». В ходе очередного совещания мэру Еревана было доложено, что пополнение маршрутов новыми автобусами, в основном, ведется по принципу замены старых микроавтобусных маршрутов, обслуживаемых морально устаревшими маршрутных такси.
Касаясь проблем транспортной системы, мэр Грачья Саргсян подчеркнул важность ответственного отношения граждан к предлагаемым временным решениям. В частности, мэр отметил информацию, появившуюся в прессе, относительно того, что некоторые водители предлагают передавать плату за проезд им. Мэр поручил установить контроль с целью исключения подобных случаев, подчеркнув, что сумма, образующаяся от платы за проезд, направляется исключительно на улучшение сферы.
«За последние 15-20 лет ничего не было сделано с целью улучшения системы городского транспорта, и всем понятно, что существующие проблемы невозможно решить сразу. Сегодня община предпринимает серьезные усилия для нахождения комплексных решений. Параллельно с пополнением автобусного парка принимаются меры по внедрению электронной системы управления транспортом, единой билетной системы, модернизации автобусных остановок и в других направлениях»,- отметил мэр.
В рамках инициативы «Соглашение мэров» и программы «ЕС для Еревана: Солнечная община» в более чем 90 зданиях завершена установка фотовольтовых солнечных панелей. Мэру было доложено, что в процессе находятся работы по установке систем освещения, монтажа и присоединения к сети фотовольтовых станций.
По части внедрения специальной системы реагирования в компании «Скорая помощь» заместитель мэра Геворг Симонян доложил, что провел встречи с представителями специализирующихся в этой области компаний.
С целью внедрения электронной системы «Mulberry» уже начат процесс переподготовки сотрудников. Помощник мэра Сейран Меджлумян сообщил, что в мэрии Еревана будет запущена новая система организации документооборота в конце марта.
На подземной парковке площади Азатутян возникают случаи, когда водители выезжают, не заплатив посредством платежного терминала. Мэр поручил применить к нарушителям административные взыскания.
В общинной организации «Вывоз мусора и санитарная очистка в Ереване» будут введены структурные изменения. Мэр Еревана Грачья Саргсян, представил врио нового директора организации Ованеса Манукяна, отметив, что предстоит сложная работа. Следует отметить, что во время предыдущего совещания, касаясь проблемы общей чистоты, мэр выразил недовольство санитарной очисткой. Поручено к 300 работникам, вовлеченным в процесс очистки столичных улиц, привлечь еще 200 человек.