«Երևանցու անվտանգությունը մեզ համար առաջնահերթություն է». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նոր բնակարանների բանալիներ ու բնակարանների գնման վկայականներ է հանձնել վթարայինների բնակիչներին
4-րդ կարգի վթարայնության Արցախի 4-րդ նրբանցքի 10-րդ հանրակացարանային և 10/1 շենքերի բնակիչներն այսուհետ կապրեն անվտանգ ու հարմարավետ պայմաններում: Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը շուրջ 40 ընտանիքների հանձնել է նոր բնակարանների բանալիներ ու բնակարանների գնման վկայականներ:
Ընդամենը ամիսներ առաջ խնդրահարույց հասցեներ այցելած Տիգրան Ավինյանը բնակիչներին խոստացել էր. տասնամյակների խնդիրը կլուծվի:
«Շատ ուրախ եմ, որ այս կարճ ժամկետում մեր՝ մի քանի ամիս առաջ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո մենք այսօր արձանագրում ենք այս կարևոր արդյունքը: Եվ այս արդյունքը այն մասին է, որ 4-րդ կարգի վթարային շենքերում Երևան քաղաքում որևէ մեկը չպետք է բնակվի, որովհետև երևանցու անվտանգությունը մեզ համար առաջնահերթություն է»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Քաղաքային իշխանությունը գործընթացը քննարկումներից տեղափոխեց գործնական փուլ ու հասավ խնդրի հիմնավոր լուծմանը:
Գնման վկայականներով հնարավոր կլինի բնակարաններ գնել, ինչպես ժամանակին կառուցված, այնպես էլ նորակառույց շենքերում, բնակիչների մի մասին էլ տրվում են բնակարաններ՝ առկա ֆոնդից:
Չնայած նրան, որ համայնքը փաստացի չունի բնակարանային պայմանների բարելավման պարտավորություն, կարևորելով 4-րդ կարգի վթարայնության շենքերում առկա վիճակը, պետության աջակցությամբ ու կառուցապատողների հետ գործակցությամբ իր վրա է վերցրել խնդրի հիմնավոր լուծման կարևոր հանձնառությունը:

«Безопасность граждан является для нас приоритетом»: мэр Тигран Авинян вручил ключи от новых квартир и сертификаты на приобретение квартир жильцам аварийных домов
Наконец жильцы здания общежитийного типа №10 и здания №10/1, имеющих 4-ую степень аварийности, находящихся по адресу 4-й переулок ул. Арцаха, будут жить в безопасных и удобных условиях. Мэр Еревана Тигран Авинян вручил ключи от новых квартир и сертификаты на приобретение новых квартир около 40 семьям.
Во время своего визита в проблемный район всего несколько месяцев назад Тигран Авинян обещал жильцам аварийных домов, что проблема будет решена.
«Я рад, что спустя всего несколько месяцев после нашей встречи мы можем зафиксировать это важное достижение. Мы стремимся сделать так, чтобы ни один житель Еревана не жил в аварийном здании 4-й степени. Безопасность ереванцев является для нас приоритетом»,- подчеркнул мэр.
После ряда переговоров городские власти перешли на практический этап и в конце концов достигли фундаментальных решений.
Сертификатами на приобретение квартиры возможно купить как квартиру в новостройках, так и в ранее построенных зданиях. Некоторым жильцам были выданы ключи от квартир из имеющегося фонда.
Несмотря на то что община не имеет обязательства улучшать жилищные условия, власти города, осознавая важность проблемы со зданиями 4-й степени аварийности, при поддержке правительства и в сотрудничестве с застройщиками взяли на себя миссию по решению проблемы расселения жильцов.