Երևանում կտեղադրվի «Նեմեսիսի» ասպետներին նվիրված աղբյուր-հուշակոթող. կայացել է Երևանի ավագանու նիստը
14.09.2021
Սեպտեմբերի 14-ին կայացել է Երևանի ավագանու 7-րդ նստաշրջանի 1-ին նիստը: Օրակարգի նախագծում ընդգրկված էր 18 հարց: Քաղաքի օրենսդիրները հավանություն են տվել մի շարք ծրագրերի:
Երևանի 4-րդ աստիճանի վթարայնության շենքերում ապրող ևս 64 ընտանիք կապահովվի նոր բնակարաններով: Ավագանու հավանությանն արժանացած որոշման նախագծով կվերաբնակեցվեն Արցախի պողոտա 4-րդ նրբանցք N10 հասցեի հանրակացարանային 3 շենքերի բնակիչները: Ընդհանուր առմամբ, բյուջեից կտրամադրվի 500 մլն դրամ՝ 2000քմ. նոր բնակելի ֆոնդ ձեռք բերելու նպատակով:
Երևանի Վարդգես Պետրոսյանի անվան հ․ 51 հիմնական դպրոցը կապահովվի նոր գույքով: Ավագանու որոշմամբ կրթօջախին կտրամադրվի կապիտալ դրամաշնորհ: Հարկ է նշել, որ դպրոցը նաև հիմնանորոգվել է և սեպտեմբերի 1-ին բոլորովին նոր ու հարմարավետ պայմաններով իր դռները բացեց 1192 սաների առջև:
Երևանի ավագանին հաստատել է մայրաքաղաքում տնային կենդանիների պահման նոր կանոններ՝ շուն և կատու պահող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար: Մինչ այժմ գործող կանոններով հնարավոր չի եղել արդյունավետ կերպով իրականացնել ոլորտում անհրաժեշտ մի շարք գործառույթներ: Մասնավորապես, բաց էր մնացել տնային կենդանիների պահման թույլտվությունների տրամադրման, տնային կենդանիների հաշվառման, անասնաբուժական սպասարկման հստակ ընթացակարգերի սահմանումը: Նոր կանոնների համաձայն, կենդանի պահողն իր ցանկությամբ կարող է ընտրել շան նույնականացման նպատակով միկրոչիպի կամ դաջվածքի տեղադրումը, ինչը հնարավորություն կտա ստեղծել հաշվառման էլեկտրոնային տեղեկատվական համակարգ, անհատականացնել կենդանիներին: Բացի այդ, հաշվառման նախապայմանը կենդանիների անասնաբուժական զննության իրականացումն է, որի արդյունքում պահողը ձեռք է բերում կենդանու անասնաբուժական անձնագիր: Նախագծի նպատակն է՝ առաջին հերթին ապահովել բնակիչների անվտանգությունը՝ անասնաբուժական սպասարկում չանցած տնային կենդանիներից, բացի այդ, տնային կենդանիների պահման անվերահսկելիությունը հաճախ հանգեցնում էր նաև թափառող կենդանիների թվի աճին:
Օղակաձև զբոսայգու չորրորդ հատվածում՝ Ալեք Մանուկյան փողոցի և Տ. Պետրոսյանի անվան շախմատի տան ետնամասին հարող կանաչապատ տարածքի կենտրոնական մասում կտեղադրվի Ազգային արժանապատվության ասպետներին նվիրված աղբյուր-հուշակոթող: Ավագանին միաձայն կողմ քվեարկեց որոշման նախագծին: Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչների նկատմամբ արդարադատություն իրականացրած հերոս հայորդիների հիշատակը հավերժացնող խորհրդանշական հուշակոթողի տեղադրման միջնորդությունը ներկայացվել է Հայոց ցեղասպանության վրիժառուների ժառանգների կողմից: Այն հանգամանորեն քննարկվել է պատմագիտական հանրության շրջանում:
Նիստի ընթացքում օրակարգային հարցերից բացի, Երևանի քաղաքապետն անդրադարձել է մայրաքաղաքի տրանսպորտային բարեփոխումներին: Մասնավորապես Հայկ Մարությանը տեղեկացրել է, որ ակնկալվում է, որ 211 նոր ավտոբուսները հոկտեմբերի 10-ին կլինեն Փոթիի նավահանգստում, իսկ Երևան հասնելու համար կպահանջվի հավանաբար շուրջ 10 օր: Նոր 8,6 մետրանոց ավտոբուսները մասամբ փոխարինելու են ներկայումս գործող երթուղիներում ներգրավված շարժակազմերը, մասամբ՝ աշխատելու են նոր երթուղիներում: Շուտով կներդրվի նաև էլեկտրոնային վճարման միասնական համակարգ, որը հնարավորություն կտա վճարել ժամանակակից էլեկտրոնային վճարման միջոցներով՝ բանկային քարտով, սմարթֆոններով և այլն: Նշվել է, որ ավտոբուսների փոխարինման այս գործընթացը տրանսպորտային բարեփոխումների անցումային փուլն է, իսկ վերջնարդյունքում շուրջ 850 ավտոբուսով կներդրվի բրիտանական խորհրդատուի առաջարկած նոր տրանսպորտային ցանցը:
Նիստի ընթացքում, պատասխանելով ավագանու անդամների հարցերին, Հայկ Մարությանն անդրադարձել է նաև Ալիխանյան 1/6 հասցեում՝ ֆիզիկայի բանավանի տարածքում նախատեսվող կառուցապատմանը վերաբերող խնդրին: Քաղաքապետը մասնավորապես նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը այս հարցում, ինչպես և ոլորտին առնչվող մյուս դեպքերում, գործում է բացառապես օրենքի շրջանակներում: Քաղաքապետարանում թեմայի վերաբերյալ պարբերաբար տեղի են ունենում քննարկումներ, հանդիպումներ տարածքի բնակիչների և շահագրգիռ այլ անձանց հետ:
«Ուզում եմ տեղեկացնել երևանցիներին, նաև «Ֆիզգարադոկի» բնակիչներին, որ իմ ինչպես նաև Երևանի ավագանու ուշադրության կենտրոնում են այս բոլոր խնդիրները: Ես ձեզ վստահեցնում եմ՝ ամեն ինչ արվում է օրենքի սահմաններում, որպեսզի անընդհատ և ամեն օր գործընթացի բոլոր կետերում լինի օրենք, արդարություն և թափանցիկություն», - նշել է Հայկ Մարությանը:
Համայնքային իշխանության, համատիրությունների ու բնակիչների համագործակցությամբ Երևանի վարչական շրջաններում շարունակվում է բազմաբնակարան շենքերի աղբամուղերի փակման գործընթացը: Հայկ Մարությանը, անդրադառնալով նաև այս հարցին, նշել է, որ դա այլընտրանք չունի և այն պետք է կարգավորվի օրինական ճանապարհով: Քաղաքապետ Մարությանն ընդգծել է, որ աղբամուղերի փակումը լուծում է միանգամից 3-4 խնդիր՝ վերացնում է շենքերում գարշահոտը, որը չի թողնում ապրել ստորին հարկերի բնակիչներին, ինչպես նաև՝ առնետների ու, առհասարակ, սանիտարական խնդիրները։

В Ереване будет установлен памятник рыцарям «Немезис»: состоялось заседание Совета старейшин
14-го сентября состоялось 1-е заседание 7-го созыва Совета старейшин. На повестке дня было 18 вопросов.Ряд проектов удостоился одобрения городских законодателей.
Еще 64 семьи, проживающие в зданиях 4-й степени аварийности, будут обеспечены новыми квартирами. Согласно проекту решения, одобренного советом, будут переселены жильцы 3-х корпусов общежития, находящегося по адресу проспект Арцаха,4-й переулок, 10. В общей сложности, из бюджета будет выделено 500 миллионов драмов на приобретение жилищного фонда площадью 2000 кв м.
Основная школа N51 им Вардкеса Петросяна будет обеспечена новым инвентарем. Решением совета школе будет предоставлен капитальный грант. Следует отметить, что школа уже капитально отремонтирована, и 1-го сентября 1192 ученика школы начали новый учебный год в новых комфортных условиях.
Совет старейшин утвердил новые правила содержания домашних животных в столице. Правила, существующие до сих пор, не позволяли осуществлять ряд функций, необходимых в сфере. В частности, не было четкого определения порядка предоставления разрешения на содержание питомцев, их учета, ветеринарного обслуживания. По новым правилам, лицо, содержащее животное, может по своему желанию выбрать идентификационный микрочип или клеймо, внедряемые животному с целью создания электронной системы учета, персонализации животного. Кроме того, условием учета животных будет проведение ветеринарного обследования, в результате чего будет выдан ветеринарный паспорт. Целью проекта является обеспечение безопасности жителей от животных, не прошедших ветобслуживание. Кроме того, бесконтрольность содержания домашних животных часто приводит к увеличению числа бродячих животных.
В центре зеленого участка, прилегающего к задней части пересечения улицы Алека Манукяна и Дома шахмат им. Т.Петросяна будет установлен памятник-родник, посвященный Рыцарям национального достоинства. Совет единогласно проолосовал за проект. Об установлении памятника героям, осуществившим справедливое возмездие в отношении организаторов Геноцида армян ходатайствовали наследники мстителей. Проект был широко обсужден в обществе.
Помимо вопросов повестки дня мэр Еревана коснулся транспортных реформ в столице. В частности, Айк Марутян сообщил, что 10-го октября ожидается прибытие 211 новых автобусов в порт Поти и потребуется около 10 дней, чтобы автобусы доехали до Еревана. Новые 8,6-метровые автобусы частично заменят уже существующие маршруты, и частично будут работать на новых маршрутах. Скоро будет внедрена единая электронная система оплаты, что даст возможность оплачивать проезд банковской картой, посредством смартфонов и т.д. Данный процесс является промежуточным в траспортных реформах, а в конечном итоге после приобретения 850 автобусов, будет внедрена новая система транспортной сети, предложенная британским консультантом.
Отвечая на вопросы членов совета, Айк Марутян коснулся также проблемы застройки, планируемой в Физгородке по адресу Алиханяна 1/6. Мэр, в частности, отметил, что в этом вопросе, как и в других вопросах, связанных со сферой, мэрия действует исключительно в рамках закона. По данной теме в мэрии организуются обсуждения, встречи с жителями территории и другими заинтересованными лицами.
«Хочу сообщить ереванцам, а также жителям Физгородка, что эти проблемы находятся в центре моего внимания так же, как и в центре внимания Совета старейшин Еревана. Уверяю, что все делается в рамках закона, так, чтобы по всем пунктам процесса соблюдалась законность, справедливость и прозрачность» ,-отметил Айк Марутян.
В рамках сотрудничества городских властей, кондоминиумов и жильцов в административных районах столицы продолжается процесс закрытия мусоропроводов. Коснувшись данной проблемы, Айк Марутян отметил, что в этом вопросе нет альтенативы, и все будет уреулировано в рамках закона. Мэр отметил, что благодаря закрытию мусоропроводов решится сразу несколько проблем: будет устранен неприятный запах в зданиях, исчезнут крысы, будет улучшено санитарное состояние.