Երևանն ու Դոնի Ռոստովը մտադիր են խորացնել գործակցությունն ու աշխատել հստակ ծրագրերի շուրջ
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավար, քաղաքապետ Ալեքսեյ Լոգվինենկոյին: Հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Միքայել Մանրիկյանը և «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը:
Լևոն Հովհաննիսյանը, կարևորելով կապերի ընդլայնումը և քաղաքների միջև առկա համագործակցության 2021-2025թթ. ծրագիրը, ընդգծել է փոխգործակցությունը զարգացնելու և համատեղ ծրագրերի իրագործումն աշխուժացնելու Երևանի պատրաստակամությունը:
«Հաշվի առնելով մեր բարեկամական հարաբերությունները՝ պետք է շարունակել գործակցության խորացումն ու ամրապնդումը: Վստահ եմ՝ Երևան այցը կլինի արդյունավետ և կաշխատենք տարբեր ոլորտներում համատեղ նախագծերի իրականացման համար, նաև կնախանշենք հետագա անելիքները»,-նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար և ներկայացնելով Դոնի Ռոստովի տնտեսական, արդյունաբերական ներուժն ու զագացման նոր հնարավորությունները, քաղաքապետ Ալեքսեյ Լոգվինենկոն վստահություն է հայտնել, որ Երևան այցի ընթացքում կձևավորվեն փոխշահավետ գործակցության հեռանկարային ծրագրեր:
«Դեռևս 2005թ. ստորագրվեց երկու քաղաքների միջև առաջին փաստաթուղթը: Հետագա տարիներին ստորագրվեցին համագործակցության տարբեր փաստաթղթեր: Հնգամյա ծրագրով այսօր արդեն կարող ենք խոսել նոր նախագծերի իրականացման հնարավորության մասին: 2024թ. նախատեսում է անցկացնել «Երևանի օրերը Դոնի Ռոստովում» և «Դոնի Ռոստովի օրերը Երևանում» միջոցառումները»,-նշել է Լոգվինենկոն ու մատնանշել հայ համայնքի դերը երկկողմ կապերի զարգացման գործում:
Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ խնդիրների առնչությամբ:
ՌԴ Դոնի Ռոստովի քաղաքապետ Ալեքսեյ Լոգվինենկոյի գլխավորած պատվիրակությունը Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Ստեփան Մաչյանի, ավագանու երեք խմբակցությունների ղեկավարների ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդ, հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, այնուհետ շրջել թանգարան-ինստիտուտում:

Ереван и Ростов-на-Дону намерены расширять сотрудничество
Первый заместитель, и.о мэра Еревана Левон Оганнисян принял главу администрации Ростова-на-Дону Алексея Лонгвиненко, который находится в Ереване с официальным визитом. Руководители фракций Совета старейшин Армен Галджян («Мой шаг»), Микаэл Манрикян («Процветающая Армения») и Давид Хажакян («Луйс») приняли участие во встрече.
Отмечая важность расширения связей и программы сотрудничества, подписанной между городами на период с 2021-го по 2025-й годы, Левон Оганнисян подчеркнул готовность Еревана развивать отношения и реализовывать совместные проекты.
Левон Оганнисян также отметил, что, учитывая дружественные взаимоотношения, сформированные между двумя городамаи, очень важно их укреплять. Он также выразил уверенность в том, что визит в Ереван будет плодотворным, и будут намеченыдальнейшие программы.
Выразив благодарность за теплый прием и представив экономический, промышленный потенциал Ростова-на-Дону, а также перспективы расширения, мэр Алексей Логвиненко выразил уверенность в установлении взаимовыгодного сотрудничества в будущем.
Соглашение о сотрудничестве между городами было подписано еще в 2009г. За прошедшие годы было подписано множество документов. Программа, подписанная на 5 лет, включает реализацию новых проектов. В 2024г. запланировано проведение мероприятий «Дни Еревана» в Ростове-на-Дону и «Дни Ростова-на-Дону» в Ереване. Логвиненко также отметил роль армянской общины в развитии двухсторонних связей. Стороны обменялись мыслями о ряде вопросов, вызывающих взаимный интерес.
Делегация во главе с мэром Ростова-на-Дону (РФ) Алексеем Логвиненко в сопровождении заместителя мэра Еревана Степана Мачяна и руководителей фракций Совета старейшин посетила мемориальный комплекс Цицернакаберд, чтобы воздать дань увежения памяти жертв Геноцида армян. Затем делегация посетила Музей геноцида.