«Երևանին խելացի լուծումներ են հարկավոր, որոնք, վստահաբար, մեր կյանքը շատ ավելի կհեշտացնեն». փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Երևանի ողջ տարածքից Նուբարաշենի աղբավայր է տեղափոխվում օրական շուրջ 1300-1800 տոննա կենցաղային աղբ: Տարեկան միջինը՝ 600 հազ. տոննա: Թափոնների կառավարման թվային տեխնոլոգիաների ու հավելվածների ներդրման խնդիրներ են քննարկվել Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և «Մեծ եռյակ» ընկերության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ: Քննարկմանը մասնակցել են նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը, վարչական շրջանների ղեկավարներ, կառուցվածքային ստորաբաժանումների, համայնքային հիմնարկների պատասխանատուներ:
«Վստահաբար, բոլոր այն ծառայությունները, որոնք քաղաքապետարանը մատուցում է, կառավարման մոդելների տեսանկյունից կարիք ունեն վերանայման: Այսօր մենք քննարկում էինք աղբի կառավարման ծրագրային հավելվածների կիրառումը, որոնք իրենց հետ բերում են գործընթացների կառավարման ավելի արդյունավետություն, ինչի շնորհիվ քաղաքացիների համար, աղբի առումով, ավելի կառավարելի, ավելի լավ քաղաք ենք մենք ստանում», - նկատում է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Աղբատարների երթուղուց, աղբամանների կառավարում ու աղբի տեղափոխում. Երևանին ներկայացվող հավելվածը հնարավորություն է տալիս առցանց վերահսկել ու տեղեկատվություն ստանալ ողջ գործընթացի վերաբերյալ:
«Մեծ եռյակ» ընկերությունը Ռուսաստանի Դաշնությունում զբաղվում է թափոնների թվայնացմամբ, ըստ այդմ, կան առաջարկներ ու լուծումներ, որոնք կարելի է կիրառել Հայաստանում և ստանալ թափոնների ճիշտ կառավարում: Այսինքն` հավելվածը ներառում է հասարակ թափոնների վերահսկողությունից մինչև թափոններով բեռնված մեքենաների տեղաշարժը: Գործունեությունը դառնում է թափանցիկ, և դրա նպատակը սակագների ու սուբսիդիաների ճիշտ հաշվարկումն է, որի արդյունքում քաղաքը կլինի բնապահպանապես մաքուր»,- նշում է Ներդրումային ծրագրերի ղեկավար Գոհար Քոթանջյանը:
«Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս ավտոմատացնել աղբի տեղափոխմամբ զբաղվող տրանսպորտային ընկերությունների, թափոններն ընդունող կազմակերպությունների ամբողջ գործընթացը: Ամենակարևորը՝ քաղաքային իշխանություններն ունենում են այս ամենի ամբողջական պատկերը. ով է աղբ ստեղծողը, ով է այն տեղափոխում և որտեղ, ինչքան են դրա համար վճարում և, որ ոչ պակաս կարևոր է՝ Երևանի պատմական հարուստ անցյալ ունեցող փողոցներում չեն հայտնվի շինարարական կամ այլ բնույթի թափոններ: Այդ ամենը լիարժեքորեն վերահսկելի կլինի»,- ընդգծում է «Մեծ եռյակ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արտյոմ Սեդովը:
Համայնքը նաև թափոնների տեսակավորման ու վերամշակման լիարժեք գործընթաց սկսելու քայլեր է ձեռնարկում: Նպատակն աշխարհի զարգացած քաղաքների նման արդյունավետ համակարգեր ներդնելն ու մայրաքաղաքի բնահամակարգի վիճակի բարելավումն է:
«Համոզված եմ, որ Երևանում թափոնների կառավարման առումով մեծ հեռանկար կա: Նախ՝ բնական միջավայրը, մարդիկ և հետո՝ քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչները, որոնք ոչ միայն հետաքրքրված են այս ամենով, այլև որոշակի գործնական հարցեր են տալիս գաղափարը կյանքի կոչելու վերաբերյալ, հետևաբար, համոզված եմ, որ մոտ ապագայում մեր ներկայացրած շատ գաղափարներ կյանքի կկոչվեն»,- նշում է Արտյոմ Սեդովը:
«Հաջորդ փուլով քննարկելու ենք նաև աղբի վերամշակման խնդիրը, որն իր հերթին բերելու է ընդհանուր աղբի կառավարման հավելյալ արդյունավետություն: Այն ծրագիրը, որը ներկայացվեց, բավականին հետաքրքիր էր, արդեն ունի մեծ կիրառություն, և այդ ծրագիրը կամ մեկ այլ նման ծրագիր, վստահաբար, մոտ ժամանակները ներդնելու ենք Երևանում: Խելացի լուծումները Երևանին անհրաժեշտ են, և մենք հաճախ շատ գործընթացներ կառավարում ենք շատ մեխանիկորեն: Այն նոր տեխնոլոգիաները, որոնք կարող են առաջարկել, մեր կյանքը շատ ավելի են հեշտացնելու»,- ընդգծում է Տիգրան Ավինյանը:

«Еревану нужны умные решения, которые облегчат нам жизнь»:вице-мэр Тигран Авинян
Ежедневно из Еревана на Нубарашенскую свалку перевозится около 1300-1800 тонн бытового мусора. В год это составляет около 600 тысяч тонн. Проблемы, связанные с цифровыми технологиями и приложениями для управления отходами, были обсуждены во время встречи заместителя мэра Еревана Тиграна Авиняна с представителями компании «Большая тройка». На встрече также присутствовали заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Ваче Тертерян, начальники административных районов столицы, ответственные лица структурных подразделений и муниципальных организаций.
Как отметил Тигран Авинян, все услуги, предоставляемые мэрией Еревана, нуждаются в пересмотре с точки зрения управления. Во время встречи был обсужден вопрос применения приложений, которые могут создать более профессиональный подход в управелнии отходами.
Приложение, представленное Еревану, дает возможность наблюдения всего процесса, начиная от вывоза мусора, маршрута следования мусороуборочных грузовиков до свалки.
Компания Большая тройка – это российская компания, занимающаяся цифровизацией процесса управления мусором. Есть определенные предложения и решения, которые могут быть применимы в Армении с целью обеспечения правильного управления отходами. Процесс становится более прозрачным и дает возможность верно расчитать тарифы и субсидии, тем самым способствуя более чистой среде в городе,- подчеркнула менеджер по инвестиционным проектам Гоар Котанджян.
По словам генерального директора компании «Большая тройка» Артема Седова, программы нацелены на автоматизацию всего рабочего процесса компаний, занимающихся вывозом и приемом мусора. Очень важно, что городские власти могут наблюдать за всем процессом: кто создает мусор, кто вывозит и куда, и что не менее важно, строительный мусор или какой-либо другой мусор не будет появляться на ереванских улицах, которые имеют историческую ценность.
Община предпринимает шаги с целью начала процесса сортировки и переработки мусора, чтобы создать эффективные системы управления отходами как во многих развитых городах, что в дальней перспективе позволит улучшить экосистему столицы.
Артем Седов выразил уверенность в том, что Ереван имеет большие перспективы для успешного управления мусором, и, учитывая естественную среду, людей и интерес городских властей, многие из представленных программ будут осуществлены.
«Нашим следующим шагом будет обсуждение проблемы переработки, которая будет способствовать эффективному управлению мусором. Представленная программа интересна и уже применяется, так что эта программа или другая похожая вскоре будет внедрена в Ереване. Умные решения необходимы Еревану, поскольку многие процессы осуществляются механически. Новые технологии призваны облегчить нам жизнь»,- подчеркнул Тигран Авинян.