Երևանի թիվ 5 և 12 պոլիկլինիկաները հիմնանորոգվում են. համալիր լուծում կտրվի տասնամյակների կուտակված խնդիրներին
26.09.2022
Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով ընթացքի մեջ են թիվ 5 և 12 պոլիկլինիկաների հիմնանորոգման աշխատանքները: Համայնքային բյուջեից այդ նպատակի համար հատկացվել է շուրջ 600 մլն դրամ: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ ծրագրի շրջանակում համալիր լուծում կտրվի տասնամյակների կուտակված խնդիրներին:
Ծիծեռնակաբերդի հարակից հատվածի համայնքապատկան 8.5 հա անտառային գոտու վերականգնման ծրագրի շրջանակում աշնանը ևս տարածքում ծառատունկ կկազմակերպվի: Հաշվի առնելով տեղանքը՝ անտառտնկման աշխատանքները կիրականացվեն խրամատային եղանակով: Ի դեպ, ծառատունկի տնկանյութի մոտ 90 %-ը կապահովի քաղաքային ջերմատունը: Զեկուցվել է, որ արդեն իսկ ավարտվել է ձախակողմյան հատվածի ոռոգման ցանցի արդիականացման գործընթացը: 1.2 հա-ը ևս դարձել է ոռոգելի:
Ավարտական փուլում են մետրոյի «Հանրապետության հրապարակ» կայարանին հարակից քարե շինության հիմնանորոգման աշխատանքները: Ծրագրի երկրորդ փուլով փոխարինվում են եզրաքարերը: Կանաչ գոտին ևս կվերականգնվի, կարդիականացվի ոռոգման համակարգը:
Անվտանգության ապահովման նպատակով էտվում և հեռացվում են ճանապարհային երթևեկության նշանների տեսանելիությանը խանգարող ճյուղերը: Խնդրահարույց հասցեները տրամադրվում են «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ին: Աշխատանքները կրում են պարբերական բնույթ:
Ոչ սահմանված վայրում աղբ թափելու համար տուգանքների չափն էապես կմեծանա: Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնած օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթն, ի դեպ, լրամշակվել է. նախագծում ներառվել է նաև քաղաքը մշտապես աղտոտող բեռնատարների և բետոնախառնիչների համար նախատեսված տուգանքների չափը վերանայելու հարցը: Հարկ է նշել, որ օրենսդրությամբ երթևեկելի հատվածի աղտոտումը սահմանում է 30000 դրամ տուգանք, որի իրականացման պատասխանատուն ՀՀ ՃՈ-ն և պարեկային ծառայությունն են:
Ընթացքի մեջ են Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոցի տանիքի նորոգման աշխատանքները: Մարզական օջախն ունի առաջին հայացքից չերևացող, բայց առաջնահերթ լուծում պահանջող մի շարք խնդիրներ, որոնք ևս լուծումներ կստանան։
Հոկտեմբերի 1-ից կմեկնարկեն ձմռան նախապատրաստական աշխատանքները: Ըստ վարչական շրջանների կկազմվի գործընթացի իրականացման հստակ ժամանակացույց:

Ремонтируются ереванские поликлиники N5 и N12: проблемы, скопившиеся за годы, будут решены
В рамках годовой программы мэрии Еревана капитальный ремонт ведется в поликлиниках N5 и N12. С этой целью из общинного бюджета выделено 600 миллионов драмов. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что в рамках программы будут решены скопившиеся за годы проблемы.
В рамках программы восстановления лесной зоны на общинном участке в 8,5 га, прилегающем к Цицернакаберду, этой осенью планируется посадка деревьев. Учитывая ландшафт участка, посадка будет проводиться траншейным методом. Около 90% посадочного материала будет обеспечено из городского питомника. Модернизация ирригационной сети левого участка завершена. Еще 1,2 га теперь обеспечено системой орошения.
Завершаются ремонтные работы каменной конструкции, прилегающей к станции метро «Площадь Республики». Второй этап программы предусматривает замену бордюров. Будет также восстановлена зеленая зона и модернизирована система полива.
Штраф за выброс мусора в непредусмотренном месте значительно возрастет. Пакет законодательных решений, разработанный мэрией, был дополнен: предусматривается пересмотреть размер штрафа за постоянное загрязнение города грузовиками и бетономешалками. Следует отметить, что штраф предусмотренный за загрязнение проезжей части, составляет 30000 драмов, за применение которого ответственны Дорожная полиция РА и Патрульная служба.
Ведется ремонт крыши спортивной школы фигурного катания и хоккея. В школе есть много проблем, требующих первоочередного решения.
Зимние подготовительные работы начнутся с 1-го октября. График работ будет разработан по административным районам.