Երևանի օրվա շրջանակում սահմանամերձ գոտիներում ծառայող շուրջ 1400 ժամկետային զինծառայողների ծնողներ մեկնել են տեսակցելու իրենց որդիներին
16.10.2015
«Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարության շրջանակում կյանքի կոչված սոցիալական բաղադրիչի ծրագրերից մեկն էլ սահմանամերձ զորամասերում ծառայող երևանաբնակ զինծառայողների ծնողներին իրենց որդիներին տեսակցելու հնարավորության ընձեռումն էր: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ հերթական անգամ Տավուշի, Սյունիքի մարզերի և ՀՀ հարավարևելյան սահմանամերձ տարածքների զորամասեր են ուղևորվում շուրջ 1400 ժամկետային զինծառայողների ծնողներ: Մինչ ավտոբուսների մեկնումը, ծնողներին բարի ճանապարհ է մաղթել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ով անձամբ շրջել ու զրուցել է ծնողների հետ: Շնորհավորելով բնակիչներին Երևանի օրվա առթիվ` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս վստահեցրել է, որ տոնի շրջանակում իրականացվող սոցիալական բոլոր ծրագրերը լինելու են շարունակական:
«Այսօր մեր հերթական, արդեն ավանդական դարձած ծրագիրն ենք իրականացնում, որը Երևանի քաղաքապետարանի և սահմանամերձ գոտիներում տեղակայված զորամասերի միջև համագործակցության բազմաթիվ ծրագրերից մեկն է: Այս տարի համընկավ մեր քաղաքի ծննդյան օրվա հետ և այն ներառեցինք «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարության միջոցառումների շրջանակում: Պաշտպանության նախարարության հետ իրականացվող այս ծրագիրը, համոզված եմ, սոցիալական կարևոր նշանակություն ունի մեր երկրի սահմանները պաշտպանող զինվորների ընտանիքների համար: Արդեն մի քանի տարի է, որ երևանաբնակ զինծառայողների ծնողները տարեկան, առնվազն, երկու անգամ հնարավորություն ունեն լինելու սահմանամերձ զորամասերում և տեղում ծանոթանալու իրենց զավակների ծառայության պայմաններին: Բացի սոցիալականից, սա նաև կարևոր նշանակություն ունի այն առումով, որ մեր զինվորը հստակ տեսնում է, որ հայրենիքը, հարազատ քաղաքը, որի պաշտպանության համար ծառայում է, իր հետ է, իր կողքին ու, բնականաբար, սա ոգևորում է նրանց, քաջալերում ու նպաստում ավելի լավ ծառայելուն»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
«Այսօր շուրջ 1400 ծնող է մեկնում զորամասեր, ընդ որում, գրեթե ամեն այցելության ժամանակ լինում են ծնողներ, ովքեր երկրորդ, նույնիսկ երրորդ անգամ են այցելում զորամաս: Իրենց զավակին տեսնելու ցանկություն հայտնած որևէ ծնող չի մերժվել և հնարավորություն ունի մեկնելու: Ամեն անգամ մենք նաև նախապես ճշտված անհրաժեշտ տեխնիկա կամ այլ գույք ենք ուղարկում զորամասեր: Ուզում եմ կրկին վստահեցնել, որ ինչպես այս, այնպես էլ պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ իրականացվող ու, ընդհանրապես, մեր մյուս այլ ծրագրերը, որոնք ուղղված են մեր բանակի պաշտպանունակության բարձրացմանը, մեր զինվորներին և նրանց ընտանիքներին աջակցելուն՝ լինելու են շարունակական և, անհրաժեշտության դեպքում, ավելի են ընդլայնվելու»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Կարևորելով սոցիալական նշանակություն ունեցող այս նախաձեռնությունը, ժամկետային զինծառայողների ծնողները շնորհակալություն են հայտնել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին՝ ցուցաբերվող վերաբերմունքի ու մշտական ուշադրության համար, ընդգծելով, որ Երևանի օրը տոնական դարձավ ոչ միայն մայրաքաղաքի բնակիչների, այլև սահմանները պաշտպանող իրենց որդիների համար:
Այս անգամ ևս ճանապարհի երկայնքով ծնողների այցի համար տրամադրված հարմարավետ ավտոբուսները կուղեկցեն ճանապարհային ոստիկանության մեքենաները, իսկ ավտոբուսներում ուղեկցողների կազմում կլինեն բժիշկներ:

В рамках празднества Дня города родители около 1400 военнослужащих срочной службы получили возможность посетить приграничные воинские части
Одной из составляющей социальных программ, реализуемых в рамках празднества «Эребуни-Ереван 2797», стала программа, которая предоставила возможность родителям военнослужащих срочной службы посетить своих сыновей в приграничных воинских частях. По инициативе мэра Еревана Тарона Маргаряна, в очередной раз в приграничные воинские части Тавуша, Сюника и другие воинские части Армии обороны НКР отправятся родители почти 1400 военнослужащих.
До отбытия автобусов, мэр Еревана Тарон Маргарян побеседовал с родителями и пожелал им доброго пути. Поздравив жителей с Днем Еревана, мэр заверил, что все социальные программы, реализуемые в рамках праздника, будут иметь продолжительный характер.
«Сегодня мы реализуем очередную и уже ставшую традицией программу, которая является одной из многочисленных программ сотрудничества мэрии Еревана и приграничных воинских частей. В этом году реализация программы совпала с днем нашего города, и мы ее включили в программу мероприятий празднества «Эребуни-Ереван». Уверен, что реализуемая совместно с министерством обороны РА инициатива имеет важную социальную значимость для семей солдат, охраняющих границы нашей страны. Уже несколько лет, по крайней мере два раза в год, родители военнослужащих срочной службы, проживающих в Ереване, получают возможность навестить своих сыновей в приграничных воинских частях и на месте ознакомиться с условиями службы своих сыновей. Помимо социальной значимости, программа важна с точки зрения поддержания духа солдат, что служит стимулом для хорошей службы»,- подчеркнул мэр.
«Сегодня около 1400 родителей отправляются в воинские части. Во время каждого визита среди них есть такие, которые отправляются во второй, и даже в третий раз. Ни одному родителю, пожелавшему навестить своего сына, не было отказано, и все получили возможность поездки. Каждый раз мы отправляем необходимую технику или другой инвентарь в воинские части. Хочу еще раз заверить, что как эта программа, так и другие, реализуемые совместно с министерством обороны РА и все наши остальные программы, направлены на повышение обороноспособности нашей армии, содействие нашим солдатам и их семьям, будут иметь продолжительный характер и при необходимости будут расширены в дальнейшем»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Подчеркнув социальную значимость этой инициативы, родители военнослужащих срочной службы выразили свою благодарность мэру Тарону Маргаряну за проявленное отношение и постоянное внимание, подчеркнув, что День Еревана стал праздничным не только для жителей столицы, но и для их сыновей, охраняющих границы.
Как обычно всю дорогу, предоставленные родителям комфортабельные автобусы будут сопровождать машины Дорожной полиции и в автобусах среди сопровождающих будут также врачи.